5 років децентралізації: історія успіху українських громад

5 років децентралізації: історія успіху українських громад
besplatka_728_90_ukr

У квітні 2014 року почалася докорінна перебудова системи управління країною, метою якої була передача в руки людей важелів впливу на місцеву владу. Ця реформа стала одним із пріоритетних завдань Кабінету міністрів на чолі з Володимиром Гройсманом, який заради втілення цієї реформи в життя і прийшов працювати в центральну владу.

«Коли ми розпочинали реформу, завжди запитували, що таке децентралізація, що таке реформа місцевого самоврядування? Зараз можливо пояснити — це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садочок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильна побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця, – ось що є децентралізація»- заявив Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр Україн, який був ініціатором і рушієм реформи.

Перші результати в цифрах

5 років децентралізації: історія успіху українських громад

За поняттям «децентралізація» стоять цілком реальні цифри, які характеризують позитивні зрушення в громадах. В Україні вже створено 884 об’єднаних громад, які отримали повноваження, ресурси, землю у комунальну власність від держави. З них на Черкащині – 56. В усіх ОТГ вже відбулися перші вибори і сформовані органи місцевого самоврядування.

646 ОТГ отримали у власність від держави 1,5 млн. га земель за межами населених пунктів. В Черкаській області в минулому році обласним Держгеокадастром передано землі 26-ом ОТГ, цього року заплановано передати решті громад.

Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд. грн. у 2014 році до 234 млрд.грн. у 2018 році. Зростання доходів ОТГ Черкащини відбувається по-різному: від приголомшливих +78,6% Ліплявської громади, до скромних +2,7% Буцької. Проте динаміка свідчить про те, що об’єднання однозначно має позитивний результат: з’являється можливість для людей контролювати владу, яка стає до них ближче, змінюється якість послуг, стає швидше реакція на проблеми та потреби людей

Досвід Черкащини

У Черкаській області також є приклади успішних ОТГ. Перші з них – Білозірська, Єрківська, Мокрокалигірська – продемонстрували визначні досягнення буквально в перший рік свого існування і стали стимулом для всіх інших громад до об’єднання.

Голова Єрківської ОТГ вже через вісім місяців після утворення громади заявляв, що за об’єднанням — майбутнє. Та підтримка, яку держава обіцяла на момент створення громади, виконується, субвенції надаються. Більшість населення зовсім не шкодує про об’єднання. Звісно, завжди будуть незадоволені змінами. Проте, фінансові результати Єрківської ОТГ здатні переконати навіть тих, хто сумнівається. За результатами 2018 року ОТГ, що об’єднала 6000 жителів Єрок, Радчихи та Залізнячки, отримала приріст доходів загального фонду громади в 35,3%.

“До об’єднання ми мали бюджет проїдання, бо коштів вистачало тільки на заробітну плату. Ми ухвалили на сесії рішення – щомісячно з нашого бюджету виділяємо порядку 20 тисяч гривень на різні види допомог. Комусь – на лікування, комусь – на операцію, хтось потрапив у складні життєві обставини. Загалом це до 3 мільйонів гривень на рік”, – розповідає голова Єрківської ОТГ Леонід Польовий.

30-мільйонного бюджету вистачає на безоплатну медицину – від пігулок до стоматологічних послуг, безкоштовні освіту та харчування у школах, власну пожежну службу, поточні ремонти і відбудову громади.

Що далі?

Реформа децентралізації ще не набула ознак невідворотності. Тому так важливо закріпити досягнення України і перейти на новий етап, щоб не допустити перерозподілу повноважень чи бюджетів знов на користь центральної влади.

“Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей», — заявив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Запроваджена Урядом України децентралізація – передача повноважень та фінансових ресурсів на рівень громад – об’єднала країну і стала реальною та ефективною альтернативою ідеї федералізації України. Наступне завдання – до 2020 року завершити процес об’єднання, аби всі громади були повноцінними. Аби перевагами та можливостями реформи користувалися 100% українців.

Можливо Вас зацікавить