Батьки, Інтернет чи аптеки: хто крайній у сплеску дитячих самогубств?

Батьки, Інтернет чи аптеки: хто крайній у сплеску дитячих самогубств?
в Новини, Суспільство

Останнім часом в Україні збільшилась кількість спроб суїциду серед підлітків, зокрема, і через небезпечні челенджі в соціальних мережах. У цьому дехто звинувачує вплив Інтернету, хтось нарікає на ЗМІ, хтось – на школу або родину. Видання “ВиЧЕрпно” поспілкувалося із експертами, аби розібратися, хто крайній у подібних ситуаціях та як їх уникнути. 

Лише за останній тиждень в Україні зафіксували три нещасних випадки через тренди у популярних соцмережах, на кшталт “ТікТок”. 16 лютого у місті Боярка, що на Київщині, дві учениці сьомого класу отруїлися пігулками після перегляду відео в популярному інтернет-додатку. Одна з них померла, інша перебуває в лікарні. 17 лютого в Умані  дві учениці восьмого класу також отруїлися синтетичним препаратом та потрапили на лікарняні ліжка. 18 лютого в Києві до лікарні госпіталізували 15-річного підлітка теж через отруєння пігулками.

Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба пов’язує останні випадки отруєння дітей таблетками з недостатньою увагою батьків та активністю в Інтернеті. За декілька днів на офіційному сайті президента Україні зареєстрували електронну петицію про заборону соціальної мережі «TikTok» на території України. Проте думки щодо цієї ідеї в суспільстві розділилися: одні підтримують, аргументуючи тим, що діти у цій соцмережі лише деградують, інші – категорично проти заборони, запевняючи, що проблема криється не в цьому.

4

3

2

5

У Кіберполіції України кажуть, що небезпечні групи у соцмережах відстежують і оперативно реагують, проте за минулий рік не затримали нікого, адже не знайшли адміністраторів жодної з таких спільнот. До того ж, діяти поліціянти можуть тільки після отриманої від батьків заяви, а їх – ніхто не пише.

Начальниця сектору ювенальної превенції Черкаського районного управління Лідія Цуканова у коментарі виданню “ВиЧЕрпно” зазначила, що кожний тиждень інспектори проводять одну-дві лекції для учнів загальноосвітніх шкіл, для студентів технікумів та училищ.

– Після низки суїцидальних ситуацій в Україні, інспектори превентивної поліції проводять лекції саме на таку тематику.  Ми також співпрацюємо з психологами навчальних закладів і наголошуємо на доцільності проведення додаткових заходів, тестів для виявлення схильності до самогубства у дітей якомога раніше, – каже Цуканова.

У минулому році в Черкасах було відомо про дві дитини, схильні до самогубства. З ними працюють фахівці відповідних служб та психологи. Цьогоріч таких випадків, кажуть, не виявляли.

Після інцидентів із безконтрольним вживанням пігулок міська влада Боярки і Умані пообіцяли ініціювати обмеження продажу ліків неповнолітнім. Проте законодавчо це не врегульовано. Держслужба з лікарських засобів ще 10 років тому хотіла заборонити продаж медикаментів дітям до 14 років, однак цього так і не зробили. Микола Кулеба говорить, що процедура від розробки законопроєкту до його ухвалення – це мінімум пів року, і ще це дуже швидкий варіант. Інший – на місцевому рівні домовитися із бізнесом, тобто з аптеками.

Проте психологиня Інна Лук’янець вважає, що ні заборона соціальних мереж, ні обмеження продажу ліків дітям не допоможе запобігти нещасним випадкам. За її словами, усе це – просто перекладання відповідальності з батьків на інші фактори.

“Я би не шукала винних в таких ситуаціях і не перекладала відповідальність ні на школу, ні на дитсадки, ні на Інтернет. Є лише батьки і дитина, вони повинні шукати контакт, адже батьківство має бути відповідальним!” – наголошує психологиня.

Часто дітей робити абсолютно безглузді речі, накшталт масового ковтання пігулок або стрибків з даху, спонукає жага до популярності та привернення уваги до своєї особистості. Причиною у дівчат з Умані випити по 10 таблеток “Дротаверину” були не самогубство чи підтримка певного челенджу, а саме привернення уваги своїх близьких.

«З’ясувалося, що у дівчаток, яким по 14 років, є непорозуміння з близькими – так пояснили вони і їхні батьки. Також у однієї дівчинки проблеми з хлопцем», – пояснила речниця ГУНП в Черкаській області Зоя Вовк.

Отож вирішувати такі проблеми треба не через зовнішні фактори, на кшталт заборони продажу ліків, запровадження батьківського контролю, блокування небезпечних груп та блогерів тощо, а через саму дитину. Адже підлітки в 21 столітті надто сучасні, вони навіть попри заборони знайдуть як “обійти” усі обмеження. У складних ситуаціях варто дати зрозуміти дитині, що вона є важливою та особливою в суспільстві.

“Дуже важливо, аби батьки вчасно помічали, що потрібно їхній дитині. Коли підліток потребує уваги, а батьки не можуть її забезпечити самостійно, можна віддати дитину в якийсь гурток, де вона зможе отримати визнання. Бажання стати відомим – це не погано, проте варто знайти правильний шлях для забезпечення цієї потреби”, – каже Інна Лук’янець.

Автори матеріалу: Анна Житкова, Кирило Годунок 

Реклама