Безкарність вбиває: за роки незалежності на Черкащині вбили 4-х журналістів, — парламентські слухання у ВРУ (ФОТО)

1573040444-4366
besplatka_728_90_ukr

Парламентські слухання «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення», проведення яких Національна спілка журналістів вимагали більше двох років, відбулися учора,  6 листопада у сесійній залі Верховної Ради України. Неодноразово із трибуни згадувалася Черкащина, на території якої за роки незалежності були вбиті 4 журналісти. На жаль, список представників медіа, які постраждали через свою професійну діяльність стає все довшим, а їхні справи залишаються нерозкритими. Кожні 5 днів, згідно даних моніторингу індексу фізичної безпеки українських журналістів, в Україні б’ють чи виявляють агресію відносно представників ЗМІ. 

1573046465-9292

Через системну безкарність за атаки на журналістів Міжнародна федерація журналістів у цьому році включила Україну до переліку країн, серед яких Філіппіни, Перу, Палестина, Сомалі, де не захищають представників медіа.

- Кожна влада вважає, що вона вічна, і кожна в цьому помиляється. Це доведено всіма, хто був у цій залі до вас, шановні народні депутати і високопосадовці. І воювати з пресою та не захищати журналістів означає одне: свідомо скорочувати термін свого перебування при владі, — звернувся до присутніх у залі голова НСЖУ Сергій Томіленко. — Починати потрібно з безпеки. Захистіть базову цінність — життя і здоров’я українського журналіста. Спочатку безпека, а потім лякайте кримінальною відповідальністю.

1573040441-9487

Також очільник НСЖУ повідомив, що ними була досягнута домовленість з міністром внутрішніх справ щодо того, щоб ним були взяті під особистий контроль всі справи, пов’язані із нападами на журналістів, і запроваджені в його відомстві щоквартальні звіти за результатами проведеної роботи. Також НСЖУ пропонує:

- подібні публічні парламентські слухання зробити щорічними;

- у МВС, Генеральній прокуратурі та інших правоохоронних органах мають з’явитися повноважні особи, які нестимуть персональну відповідальність за розслідування справ по злочинах проти журналістів і належне доведення їх до суду.

Журналістська професія набуває особливого значення у мовах збройного протистояння, вважає уродженець Черкас, журналіст Укрінформу Роман Сущенко, який провів у московському полоні майже три роки. Право журналістів на здійснення своєї професійної діяльності в безпечних умовах, без ризику загинути або потрапити під переслідування, стати об’єктом нападу, побиття, каліцтва має виняткове значення для свободи преси і висловлювання думки у національному та міжнародних вимірах.

1573040441-1647

Як не прикро, однак все частіше за свою професійну діяльність журналісти платять життям. Уже не один рік тягнеться розслідування жорсткого вбивства корсунь-шевченківського журналіста Василя Сергієнка.

Підозрюваних по справі вбивства Сергієнка залишили під вартою (відео)

Василь Сергієнко

- Майже два роки у тому в цьому ж залі вшановували пам’ять черкаського журналіста Василя Сергієнка. Отже, ще два роки тому на рівні Парламенту декларувалася необхідність довести справу Сергієнка до кінця і покарати вбивць. Була започаткована журналістська премія його імені, покликана нагадувати владі про цей резонансний злочин, — зауважив Валерій Іванов, президент Академії української преси. — Пройшло два роки, за чей час із п’яти затриманих підозрюваних у вбивстві суд відпустив трьох: одного — під заставу, двох — під домашній арешт. Щоб гальмувати процес, змінено 13 колегій суддів та 6 районних суддів, кожен з яких починав розгляд справи заново. Система чинить шалений опір, гроші та зв’язки залишаються домінуючим фактором і після зміни влади.

4 травня цього року було скоєно напад на черкаського журналіста і блогера Вадима Комарова, не приходячи до тями він помер в лікарні в ніч на 20 червня. Ні нападник, ні замовник цього вбивства досі не встановлені. Вадим Комаров став другим у Європі журналістом, який загинув від початку 2019 року через професійну діяльність.

Справу про побиття черкаського журналіста Вадима Комарова перекваліфіковано як умисне вбивство (ВІДЕО)

Вадим Комаров

Досі тривають розслідування справ журналістів, які постраждали під час Революції Гідності. 20 січня 2014 року правоохоронці під час зачистки блокпосту на черкаській дамбі жорстоко побили фотокореспондента  Ігоря Єфімова, який на той момент мав на собі жовтий жилет з написом «преса». Уже 5 років він доводить Феміді, що черкаський «Беркут» побив саме журналіста. Він пройшов через усі кола судової системи і наразі справу по його побиттю повернули на початковий розгляд у Черкаси.

Efimov

Ігор Єфімов

Важко говорити про свободу слова, якщо залишаються проблеми із системним тиском на журналістів. Наостанок головна редакторка газети «Черкаський край» Тетяна Калиновська нагадала про ті вбивства журналістів за роки незалежності України, які відбулися тільки на території Черкаської області:

«10 травня 1996 року Ігор Грушецький, кореспондент газети «Україна-Центр» у Черкасах був знайдений біля власного будинку з пораненням голови і внаслідок травми помер. У серпні 1998 року Микола Ракшанов, журналіст черкаської газети «Факти» покинув цей світ через завдану черепно-мозкову травму. Досі на волі замовники і виконавці вбивства Василя Сергієнка, який 4 квітня 2014 року був викрадений з рідного дому і вбитий. Наступного дня його тіло було знайдене в лісі з кайданами на руках і слідами жорстоких катувань. 20 червня 2019 року помер Вадим Комаров, громадський активіст, блогер, журналіст. У 2016 році у нього стріляли через розслідування, які стосувалися суддів і правоохоронців. За всі ці злочини досі ніхто не покараний».

74332853_1801200606690021_838582254190985216_n

58876

58872

*У матеріалі використані фото Укрінформу і з сайту Верховної Ради України

First1

Можливо Вас зацікавить