«Черкаси будуть чинити спротив»: відбулася прем’єра фільму про легендарний тральщик (ФОТО)

film tralshyk cherkassy 4
besplatka_728_90_ukr

Оваціями та повним залом зустрів кінотеатр «Україна» команду тральщика «Черкаси» на прем’єрі однойменного фільму, який розповідає про їх героїчний подвиг в Криму у березні 2014 року, коли вони понад три тижні чинили опір російським військовим і до останнього не погоджувалися опустити український стяг.

film tralshyk cherkassy 3

film tralshyk cherkassy 5

Героїчні події березня 2014 року за участі корабля у фільмі розкриваються через історію двох друзів з українського села, Мішки і Лева, матросів тральщика Черкаси, місцем дислокації якого було кримське озеро Донузлав. В ніч на 27 лютого 2014 року Росія почала силове захоплення Криму, і кілька українських кораблів виявляються заблокованими в Донузлаві. Російські військові вимагали здачі кораблів. Екіпаж корабля Черкаси зробив дві спроби прорвати блокаду, проте вони були безуспішні.

Трохи історії…

Тральщик (корабель, який шукає і знищує міни) увійшов до складу Військово-Морських Сил України та отримав назву «Черкаси» і бортовий номер U-311 24 липня 1997 року. Корабель неодноразово брав участь у різних міжнародних навчаннях, зборах-походах кораблів ВМС України. Під час вторгнення в Крим росіян, корабель перебував на озері Донузлав. 6 березня 2014 року на виході з бухти Донузлав було затоплено два російські кораблі «Очаков» і «Шахтёр». 20 березня російські військові висунули ультиматум українським військовим про перехід на бік Росії. 21 березня написали рапорт на звільнення й зійшли з корабля 2 офіцери, один мічман і 9 людей особового складу. Екіпаж корабля відмовився виконати вимоги російських військових та здійснив спробу вирватися з Донузлава.  24 березня після захоплення російськими військовими корабля «Костянтин Ольшанський»  «Черкаси» залишався єдиним військовим кораблем на Донузлаві під українським прапором.

Режисерська версія фільму Дмитра Ященка, яка має назву «U311 «Черкаси», була презентована ще у липні 2019 року на Одеському кінофестивалі та ввійшла до головного конкурсу 35-го Варшавського міжнародного кінофестивалю.

Деякі члени екіпажу навіть знялися у фільмі «Черкаси» поруч з професійними акторами, виконавцями головних ролей Дмитром Совою, Євгеном Ламахом, Романом Семисалом, зокрема старшина 2 статті Михайло Воскобойнік з Павлограда, який робить карколомний стрибок на затоплений росіянами корабель, щоб зачепити швартові кінці з тральщика, таким чином українці хотіли відтягти іржавий корпус і розчистити собі шлях.

Оскільки тральщик «Черкаси» залишився у Криму, фільм знімали на схожому за силуетом і розміром буксирі ВМС України «Корець».

«Черкаси будуть чинити спротив»

Такою фразою розпочинається фільм. Насправді, вона вигадана, проте дуже влучно передала протистояння тральщика «Черкаси» і російських військових.

«Цей фільм відвертий, він не є зручним. У нас не було завдання вам сподобатися чи показати приклад героїзму. Ми хочемо, щоб у вас виникли думки, глибокі питання, бажання далі продовжувати боротьбу», — на початку сеансу відзначила продюсерка фільму Олена Клименко.

film tralshyk cherkassy 6

«Цей фільм я присвячую Україні, яка обрала свій незалежний шлях знову 6 років тому», — сказав режисер фільму Тимур Ященко.

У фільмі знімалися як професійні актори, такі як Дмитро Сова і Євген Ламах, які також приїхали на прем’єру фільму в Черкаси, так і моряки, зокрема Михайло Воскобойнік.

film tralshyk cherkassy

«Цей фільм несе правду, цей фільм несе чесність. І я дуже радий, що у нас в Україні є чесні люди, які нічого не бояться я і перш за все не бояться дивитися правді в очі, а у відповідальний момент роблять правильні вчинки», — у спілкування із залом сказав актор Євген Ламах.

film tralshyk cherkassy 7

Консультантом фільму виступив матрос Олександр Гутник. На початку фільму показані яскраві сцени стану Військово-морських сил України, які не всім прийшлися до вподоби. Дещо в фільмі було змінено, дещо вигадано, щоб додати драматизму, а дещо передано з точною реалістичністю.

«Тут є вигадані сцени, є сцени, які були на кораблі «Костянтин Ольшанський», а є сцени, які були раніше на морському тральщику «Черкаси». Однак основний меседж — це показати, що була складна ситуація у 2014 році, люди постали перед вибором  — або хороше життя, або достойне життя. Саме достойне життя вибрали понад 2700 людей, які вийшли з окупованого Криму», — розповів капітан тральщика «Черкаси» Юрій Федаш, якого у фільмі зіграв актор Роман Семисал.

Fedash

Зрештою, 12 членів особового складу тральщика «Черкаси» покинули борт корабля. Ще троє згодом не витримали морального тиску і також зійшли на берег.

Одна із ключових сцен фільму — обстріл тральщика — реальна, однак в дійсності була не настільки насиченою, згадує капітан «Черкас»:

«Ми обмінювалися пострілами, скидали гранати. Якщо б ми цього не робили, нас би захопили».

Про свій вчинок — йти на прорив і не здаватися росіянам Юрій Федаш говорить просто:

«Я командир тральщика «Черкаси», а ви знаєте, який у черкащан козацький дух. Сам я родом з Тернополя, навіть не уявляю, щоб зі мною хлопці зробили, якщо б я вчинив інакше. Я планував ще побачити своїх батьків. Та й нас по-іншому не вчили. Нас не готували здаватися ворогу».

Режисери і продюсери фільму просять дивитися на нього як на художній твір, мета якого — не показати з реалістичною точністю всі події, які відбувалися на тральщику «Черкаси» у 2014 році, а змусити українців замислитися, адже тральщик «Черкаси» — це набагато більше і глибше, це ціла Україна зразка 2014 року.

Українських моряків, які проявили незламність духу у лютому 2014 року, було нагороджено нагрудними знаками «За мужність і героїзм». Відзнаки вручив міський голова Черкас Анатолій Бондаренко.

film tralshyk cherkassy 2

Зазначимо, що кінопроєкт “Черкаси” став одним із переможців дев’ятого конкурсного відбору Держкіно. Режисер стрічки – Тимур Ященко. Продюсери – Марта Лотиш та Ірина Клименко. Автори сценарію – Тимур Ященко та Роберт Квільман. Фінансова підтримка фільму з боку Держкіно становить 17 млн 341 тис. 862 грн при загальній вартості виробництва 39 841 862 грн.

 

First1

Можливо Вас зацікавить