Черкаські рятувальники показали, як гасять наймасштабнішу за кілька років торф’яну пожежу (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Черкаські рятувальники показали, як гасять наймасштабнішу за кілька років торф’яну пожежу (ФОТОРЕПОРТАЖ)
в Новини, Чергова частина

Кінець літа – початок осені завжди особливо “гарячі” для пожежників. Воно й не дивно, адже саме в цей період люди починають прибирати на городах, палити сухе листя і траву. Для жителів селища Ірдинь, що на Черкащині, він характерний ще й тим, що в цей час вони часто потерпають від їдкого диму – займаються торфовища, що розташовані поблизу. Торф’яники тут горять щороку, однак цього разу пожежа досить серйозна. Востаннє, кажуть черкаські рятувальники, така була років років 15 тому. 

Займання торфополів цього разу охопило досить значну територію площею близько 51 гектар. Сталося це 18 вересня. В понеділок буде вже три тижні, як рятувальники борються з цією бідою.

– До того часу планують ліквідувати основні осередки загоряння, хоча нинішня вітряна погода цьому аж ніяк не сприяє, – розповів перший заступник начальника Управління ДСНС України в Черкаській області Сергій Озеран, спілкуючись із  журналістами. – Станом на сьогоднішній  ранок продовжується горіння торф’яників окремими осередками на площі 9 гектарів. Задіяні 36 одиниць техніки та 109 осіб.

енг

Торф горить чи не щороку, однак цьогорічна пожежа вразила масштабами – подібна, пригадують пожежники, була років  15 тому. За словами рятувальників, цього разу вогонь поширився так швидко ще й через те, що саме був виїзд у село – горіли два будинки. До того ж, поширенню вогню сприяв вітер.

Для ліквідації пожежі створили угрупування сил Черкаського зведеного загону, до якого увійшли пожежна та спеціальна техніка лісництв, пожежні розрахунки місцевої пожежної охорони та Міністерства оборони, ДП “Черкаситорф”, представники Національної поліції та швидкої медичної допомоги. До гасіння пожежі залучаються ДСНС-ники з тих районів області, де немає небезпечних ділянок (а є вони у Канівському, Чигиринському і Золотоніському районах). Для рятувальників прямо серед поля організований побут, стоїть великий намет,  харчування забезпечує райдержадміністрація. Ротація проходить кожні три доби.

890

Пожежники кажуть – те, що можна побачити на полях зараз, це вже “квіточки”. Ще тиждень тому тут було набагато гарячіше. Та навіть і зараз на певних ділянках відчувається, як під ногами “горить” земля. Оскільки температура в товщі торфу, охопленого пожежею, більше тисячі градусів, значна частина води, що потрапляє до зони горіння згори, випаровується, не встигаючи досягнути вогнища. Для гасіння таких пожеж потрібно дуже багато води. За розрахунками, для ліквідації горіння одного кілограму торфу необхідно 20 літрів води.

Крім того, ці пожежі становлять велику небезпеку ще й тому, що торф прогорає на всю глибину, яка іноді сягає до 6-8 метрів. Це створює загрозливу ситуацію як для людей, так і для техніки.  Смог від горіння торфу – особливо шкідливий, адже містить чадний газ, дрібні зважені частинки, бензол та інші продукти горіння. Тому на місці працюють медики.

Єдиний спосіб боротьби з такими пожежами – підтоплення територій, де вони сталися. За півтора тижні вдалося підняти рівень води і розділити площу загоряння на два осередки, – каже Сергій Озеран. Воду доводилося подавати здалеку, що додало роботи вогнеборцям. Вийшло так, що з одного боку пожежу гасили рятувальники, а з іншого – стримувала штучна дамба. До того ж, ситуація ускладнилися тим, що довкола багато чагарників, і торф просто тліє під корінням. Прорубувати своєрідні “стежки”, щоб хоч якось контролювати загоряння, рятувальникам доводиться “напролом”, із бензопилами. Крім того, в багатьох місцях техніка просто не проходила або виходила з ладу, тож доводилося покладатися на власні сили.

89

Один із основних факторів при виникненні таких пожеж – звичайно ж, людський. Спалювання стерні та сухої трави – для селян справа звична, однак для торфу, особливо сухого, це як палаючий сірник – трохи необережності – і вже горять цілі гектари. Вогонь у таких випадках поширюється з величезною швидкістю – до 10 метрів за хвилину. Підступність таких пожеж ще й в тому, що торф вигорає знизу і може “вилізти” аж через 15-20 метрів, тобто передбачити, де саме все почалося, практично неможливо.

689

Взагалі, кажуть рятувальники, площа поблизу селища, де є поклади торфу, досить велика – близько 146 га. І на ній до зими, поки буде ризик загоряння сухої трави, проходитимуть чергування. Справа в тому, що відповідальність за недопущення таких пожеж має нести власник. А їх там декілька – це і просто земельні ділянки людей, і території селищної ради. Ще частина земель у підпорядкуванні “Черкаситорфу”, який, як відомо, визнали банкрутом.

З місцевим населенням постійно проводиться профілактична роз’яснювальна робота, однак основним методом профілактики, пояснюють пожежники, було б постійне підтримання цих територій у підтопленому стані. Однак насос, який досить довгий час подавав воду, не працював, бо ж підприємство збанкрутувало. При цьому рятувальники пояснюють – до нього мало б застосовуватися таке поняття як “екологічна броня” (мінімальний рівень споживання електричної енергії, який забезпечує передумови для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, – ред.), але цього чомусь не відбувається. Знайти “крайнього”, хто б зайнявся цим питанням, поки що не вдається, тож рятувальники продовжують свою нелегку, але таку потрібну роботу.

6

нгшщ

986

568

098

епнг

уке6нг8шщ

цуке56н

Реклама