Чи потрібен місту єдиний надавач послуг з теплопостачання?

Чи потрібен місту єдиний надавач послуг з теплопостачання?
в Новини, Різне

У Черкасах знову повернулися до питання створення єдиного надавача послуги з теплопостачання. Наразі оселі містян обігріває два різні підприємства – це КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», яке опалює 40% багатоповерхівок, та Черкаська ТЕЦ, на обслуговуванні в якої 60% будинків. При цьому, абоненти комунального підприємства сплачують 733,97 гривні за гігакалорію тепла, тоді як його вартість для населення у приватного становить 614,56 гривень (із ПДВ).

Така відмінність тарифів на тепло, на думку місцевої влади, зумовлює соціальну напругу серед населення. Аби розібратися зі станом справ на обох підприємствах та вивчити доцільність створення єдиного надавача цієї послуги в обласному центрі створили спеціальну комісію. До її складу увійшли депутати та директори департаментів міської ради.

Як пояснює очільник комунального підприємства «Черкаситеплокомуненерго» Микола Кушнір, за рахунок залучених коштів ЄБРР впродовж останніх п’яти років підприємству вдалося замінити 48 кілометрів старих труб на попередньо ізольовані (30 відсотків усієї мережі), встановити індивідуальні теплові пункти й оснастити окремі будинки приладами обліку теплової енергії.

– На жаль, за підсумками перших п’яти місяців роботи нашого підприємства збитки склали 50 мільйонів гривень. Основна причина цього полягає у курсовій різниці: донарахування заборгованості на сплату кредиту сягнули 58 мільйонів, – розповів він. – У іншому випадку розмір прибутку міг би сягнути 10 млн. грн.

Поки ж дебіторська заборгованість підприємства складає майже 45 мільйонів гривень, борг перед Черкаською ТЕЦ у розмірі понад 28 мільйонів гривень, НАК «Нафтогаз України» – понад 12 мільйонів. Хоча ще на початок травня сума заборгованості становила 45 мільйонів. Наразі товариством «Черкасигаз» уже надані ліміти на газ для комунального підприємства. Тож унаслідок послідовної політики підприємства у абонентів, які обслуговуються ним, постійно є гаряча вода.

Наявна й заборгованість перед ЄБРР по сплаті тіла кредиту за 2014 рік та перший платіж 2015 року в розмірі 1,5 мільйона євро.

Попри те, за попередніми підрахунками, каже Микола Кушнір, у випадку, коли «Теплокомуненерго» стане єдиним надавачем послуги з теплопостачання, тариф може бути знижений до рівня 624 гривень за гігакалорію, що фактично наблизиться до нинішнього тарифу ТЕЦ.

Водночас, представник Черкаської ТЕЦ Олексій Бида стверджує, що співпраця з цим приватним підприємством вигідна місту, тож її треба продовжити.

– Тепло від Черкаської ТЕЦ є дешевшим – для населення різниця складає близько ста гривень, для інших споживачів – майже тисяча, – сказав він. – Чим більше буде теплової енергії в нас купуватиме комунальне підприємство, тим більше буде зекономлено газом. Адже процес виробництва здійснюється у нас із використанням вугілля. Зараз ми розробляємо заходи з тим, щоб збільшувати відсоток використання вугілля, у тому числі й для населення. На жаль, із певних технічних причин повністю відмовитися від природного газу ми не можемо. Черкаська ТЕЦ спеціалізується й на виготовленні електричної енергії. Ми покриваємо використання електроенергії черкаським електровузлом, що дозволяє уникнути надзвичайних ситуацій у разі непередбачуваних відключень у магістральних електричних мережах.

На балансі Черкаської ТЕЦ перебувають магістральні теплові мережі, які прокладені ще в 60-х роках. За словами Олексія Биди, за п’ять останніх років на поточні ремонти мереж вкладено майже 30 млн. грн. Утім, назвати протяжність відремонтованих труб у кілометрах представник підприємства членам комісії так і не назвав. Транспортування теплової енергії споживачам ТЕЦ здійснюється як по власних магістральних мережах, так і – «Теплокомуненерго». При цьому в комунального підприємства втрати в мережах сягають 13 відсотків, у приватного – близько 23 %, що впливає на формування тарифу.

Секретар міської ради Олександр Радуцький висловив пропозицію, щоб Черкаська ТЕЦ продавала тепло місту оптом. Мовляв, у цьому є чимало переваг. Зокрема, це дозволить встановити єдиний тариф, який знизиться близько на сто гривень, а ще – визначити одного господаря місцевих теплових мереж. Водночас, переконаний він, єдине теплопостачальне підприємство в місті призведе до підняття якості обслуговування абонентів.

– Для прикладу, часто трапляється так, що з’ясовуючи причини відсутності в тому чи іншому будинку гарячої води не можна знайти «крайнього». Бо за труби відповідають Служби утримання будинків, центральним тепловим пунктом опікується «Теплокомуненерго», ще інші мережі – на балансі ТЕЦ. Із єдиним надавачем послуги таких труднощів не виникатиме. Більше того – з вас, так би мовити, знімається питання ремонту теплових мереж, – звернувся до представника приватного підприємства Олександр Радуцький. – Окрім цього, не буде спекуляцій між людьми на рахунок того, що в одних тариф дешевший, а в мешканців будинку через дорогу – дорожчий. Єдиний надавач послуги дозволить знизити тариф абонентів «Теплокомуненерго» близько на сто гривень, тож усі будуть у рівних умовах.

Директор департаменту житлово-комунального комплексу Андрій Наумчук теж дотримується думки щодо необхідності створення єдиного надавача послуги з теплопостачання. Каже: ним могло б стати міське комунальне підприємство.

– «Черкаситеплокомуненерго» як комунальне підприємство працює маючи стратегію розвитку, вкладаючи капітально набагато років наперед. Воно не ставить перед собою завдання отримання максимального прибутку в цьому році, – зауважив Андрій Миколайович. – Водночас, якщо «Теплокомуненерго» продовжить взятий темп заміни своїх мереж, то кожні 20 років теплові мережі в місті будуть оновлюватися.

За словами директора департаменту фінансової політики Наталії Джуган, якщо «Теплокомуненерго» стане єдиним постачальником тепла в оселі містян, це збільшить кількість абонентів, а відтак – і можливість погасити свої боргові зобов’язання.

– На сьогодні вони взяли ці кошти для того, щоб оновити мережі й вони модернізували їх на третину. Як наслідок, втрати тепла в мережах цього підприємства суттєво нижчі, – зауважила вона. – Коли всі труби, по яким передається тепло, будуть у власності міста, то ми зможемо вкладати в них кошти й цей процес носитиме циклічний характер.

Загалом на необхідності появи в місті єдиного надавача послуги з теплопостачання зійшлися всі члени комісії. На наступне засідання, яке відбудеться за тиждень,голова комісії, депутат Ольга Колісник разом із департаментами міської ради підготує з цього питання письмовий висновок. Із ним потому вийдуть на сесію. Водночас, члени комісії доручили представнику Черкаської ТЕЦ прозвітуватися про виконання торішньої інвестиційної програми та здійснені за останні п’ять років капітальні ремонти на своїх мережах.

Реклама