“Чи виправдані перестороги черкащан щодо відкриття ринку землі?” – Олександр Турченяк

“Чи виправдані перестороги черкащан щодо відкриття ринку землі?” – Олександр Турченяк
в Новини

Економічний експерт, Голова  Ради підприємців при Черкаській ОДА, почесний голова правління ГС «Агенція підтримки підприємництва та інвестицій» Олександр Турченяк – про впровадження ринку купівлі-продажу сільгоспземель.

Поки серед експертів точаться дискусії щодо моделі започаткування   ринку землі, українці, а з ними – й черкащани, в більшості мають сумніви щодо такої ідеї взагалі. Попри те, що власники паїв уже сьогодні розуміють усі переваги впровадження ринку землі (можливість вільно розпоряджатись майном, отримання додаткових коштів за рахунок продажу землі,  можливість отримання кредиту під заставу землі тощо, «за» впровадження ринку землі сьогодні виступає лише кожен шостий мешканець України. Чому? Згідно результатів соціологічного дослідження «Актуальні питання земельної реформи в Україні», проведеного в рамках проекту USAID АгроІнвест наприкінці 2015 року, основну загрозу українці бачать у масовому скуповуванні   земель іноземцями (50% загалом і стільки ж опитаних власників паїв). Учасники дослідження також ділились побоюваннями щодо  знищення українського села та витіснення малого сільгосппідприємництва.

Так само, як для експертів сьогодні є очевидними усі переваги впровадження ринку землі, для пересічних громадян їх часто затьмарюють ризики, які, зазначу, підлягають законодавчій мінімізації: усі найбільші загрози цілком піддаються контролю шляхом уведення відповідних законів. Скажімо, згідно чинного законодавства, іноземці не мають права набувати у власність сільськогосподарські землі  (ч. 5 ст. 22 Земельного кодексу України). При розробці закону цілком можливо мінімізувати й інші ризики. Повинна бути проведена така підготовча робота, що має цілковито унеможливити корупцію та незаконну скупівлю  земель. Ринок землі має бути прозорим – з рівними можливостями для кожного та справедливою, ринковою, ціною на землю. Адже його запровадження може стати порятунком для багатьох українців та стати потужним стимулом для нарощування потенціалу вітчизняного  АПК та  розвитку села. І мова не лише про можливість швидкого залучення   коштів для нагальних потреб шляхом продажу, але й про шанс отримувати вищу за неї орендну плату через можливість обирати, продати землю чи здавати її в оренду.

Реклама