Держекоінспекція направила листа до прокуратури щодо забудови Соснівки, – Сергій Поліщук (Інтерв’ю)

Держекоінспекція направила листа до прокуратури щодо забудови Соснівки, – Сергій Поліщук (Інтерв’ю)
в Інтерв'ю, Новини

Про забудову Соснівки говорилось немало і чиновниками, і забудовником, і громадскістю, проте своє слово в цьому питанні ще не сказала Державна екологічна інспекція у Черкаській області. “Вичерпно” поспілкувалося з очільником Держекоінспекції Сергієм Поліщуком аби дізнатися як вони ставляться до можливої забудови і яких заходів вживають для того, щоб зберегти землі рекреаційного призначення.

– В  Черкасах виникла резонансна ситуація, пов’язана з можливою забудовою мікрорайону «Соснівка», де знаходяться землі рекреаційного призначення. Яка позиція Інспекції в даній ситуації?

– Про можливу забудову мікрорайону «Соснівка» вперше дізнався із засобів масової інформації. І відразу ж до Черкаської міської ради Інспекція направила запит про надання інформації щодо внесення змін до детального плану території між вулицями Дахнівська, Соснівська та автодороги Н-16 в місті Черкаси, відповідно до рішення Черкаської міської ради від 22.12.2016 №2-1591 з наданням відповідних копій документів та викопієровок картографічних матеріалів. Відповіді від міської ради ми не отримали.

За інформацією Управління Держгеокадастру у Черкаському районі земельна ділянка, яка знаходиться в межах території, де заплановано внесення змін до детального плану міста, відноситься до земель рекреаційного призначення. На таких землях забороняється діяльність, яка перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.

Звертаю Вашу увагу, що до березня 2016 року діяв мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах. На превеликий жаль, на сьогоднішній день, дію мораторію не продовжено.

– Черкаська міська рада в обґрунтування свого рішення щодо забудови території посилається на засмічення відходами земельної ділянки поблизу «Андріївської дачі» (вул. Менделєєва). Чи проводились Інспекцією перевірки по засміченню земельної ділянки? Якщо проводились, то які заходи були вжиті?

– У 2007 році Держекоінспекцією під час проведення перевірки по вул. Менделєєва (на схилі Кременчуцького водосховища) виявлено несанкціоноване сміттєзвалище будівельних відходів. Площа засміченої ділянки становила 1200м2. Орієнтовний об’єм відходів складав 30000 м3.

За результатами перевірки проведено розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельної ділянки земель рекреаційного призначення в межах населеного пункту на території міста Черкаси будівельними відходами на суму 1163970 грн. Матеріали передано до Черкаської міжрайонної природоохоронного прокуратури для відповідного реагування.

У 2014 році спеціалістами Інспекції повторно проводилось обстеження зазначеної земельної ділянки. Для встановлення осіб, винних у засміченні земельної ділянки та притягнення їх до відповідальності, направлено відповідний запит до УМВС України в Черкаській області. Але матеріали перевірки до єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені, так як проведеними заходами встановити осіб, що здійснили вищевказане засмічення земельної ділянки не представилось можливим.

22 лютого 2017 року спеціалістами Інспекції знову проведено обстеження території по вул. Менделєєва і встановлено факт засмічення земельної ділянки відходами. На даний час проводиться розрахунок шкоди, зумовленої засміченням земельної ділянки твердими побутовими і будівельними відходами. Після проведення розрахунку розміру шкоди, матеріали будуть передані до правоохоронних органів.

– Чи вирішене міською владою питання по ліквідації звалища відходів?

– За результатами проведеного 22 лютого 2017 року обстеження, Держекоінспекцією у Черкаській області направлено припис до Черкаської міської ради на усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства відповідно до наданих повноважень.

Приписом Інспекція зобов’язала міську раду в місячний термін ліквідувати звалище твердих побутових та будівельних відходів. Після закінчення встановленого терміну буде перевірено чи місцевою владою вирішене дане питання.

– Відповідно до рішення Черкаської міської ради від 22.12.2016 №2-1591 «Про внесення змін до детального плану території між вулицями Дахнівська, Соснівська та автодороги Н-16 в місті Черкаси» Черкаська міська рада вирішила внести зміни до детального плану території між вулицями Дахнівська, Соснівська та автодороги Н-16 в місті Черкаси площею 42 га. Як відомо в «Соснівці» є об’єкти природно-заповідного фонду. Чи законне заплановане будівництво, чи не порушено норми діючого законодавства?

– Так, в мікрорайоні «Соснівка» є 2 ботанічні пам’ятки природи місцевого значення, статус яким надано ще в 1972 році рішеннями Черкаського облвиконкому з метою збереження насаджень дуба та сосни. Ці пам’ятки природи є частинами зеленої зони міста, мають рекреаційне і естетичне значення.

Законом України «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об’єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Закон України «Про природно-заповідний фонд України» передбачає, що на  території  пам’яток  природи    забороняється    будь-яка діяльність, що загрожує збереженню або  призводить  до  деградації чи зміни первісного їх стану.

Рішенням від 22.12.2016 №2-1591 міська рада вирішила внести зміни до детального плану території між вулицями Дахнівська, Соснівська та автодороги Н-16 в місті Черкаси площею 42 га.

Під час розгляду даного питання встановлено, що детальний план розроблений для: земельної ділянки комунальної власності площею 5,3731 га, яка межує з територією ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Ландшафтне насадження дуба» площею 10,9 га; земельної ділянки комунальної власності площею 3,19 га, яка межує з територією ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Ландшафтне насадження вікової сосни» площею 27,0 га і потрапляє в межі нормативної прибережної захисної смуги Кременчуцького водосховища.

Інформація щодо розроблення детального плану на решту площі, вказаної в рішенні Черкаської міської ради від 22.12.2016 №2-1591, на сайті міської ради не висвітлена та  до Держекоінспекції на відповідний запит не надходила.

Тому Інспекцією направлено до міської ради лист стосовно неухильного виконання вимог земельного та природоохоронного законодавства при внесенні змін до детального плану та при запланованій висотній житловій забудові.

Зокрема наголошено про необхідність обов’язкового виконання вимог ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»,  вимог ст.ст. 87-89 Водного кодексу України, ст. 186 Земельного кодексу України, вимог п. 10.4 Державних будівельних норм України 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» розміщення будинків, споруд і комунікацій.

– Відомо, що частина проекту стосується забудови прибережної захисної смуги Кременчуцького водосховища. Чи законне це будівництво?

– Ст. 61 Земельного кодексу України та ст. 89 Водного кодексу України передбачено, що прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

Відповідно до ст. 60 Земельного кодексу України, ст. 88 Водного кодексу України прибережна захисна смуга встановлюється по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною 100 метрів для великих річок, водосховищ на них та озер. Мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється при крутизні схилів більше трьох градусів.

Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації відповідно до вимог ст.ст. 87-89 Водного кодексу України, ст. 186 Земельного кодексу України, п.п. 4, 5 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486.

За інформацією міської ради,  у 2002 році прийнято рішення «Про водоохоронну зону Кременчуцького водосховища в межах м. Черкаси», яким встановлено прибережну захисну смугу в межах міста вздовж урізу води шириною 100 м (у меженний період).

Проте, межі прибережної захисної смуги та водоохоронної зони в м. Черкаси до цього часу в натуру не винесені.

– Громадськість в м. Черкаси виступає проти рзабудови мікрорайону «Соснівка», яка позиція Інспекції?

– З метою приведення у відповідність до законодавства України прийнятих рішень Черкаською міською радою щодо внесення змін до містобудівної документації та регулювання земельних відносин, недопущення невідповідності детального плану території генеральному плану міста, Державна екологічна інспекція у Черкаській області направила лист до Черкаської місцевої прокуратури для розгляду питання щодо можливості скасування в судовому порядку рішення Черкаської міської ради від 22.12.2016 №2-1591 «Про внесення змін до детального плану території між вулицями Дахнівська, Соснівська та автодороги Н-16 в місті Черкаси».

Реклама