Децентралізація по-черкаськи: “за”, “проти”, “утримались” (ВІДЕО)

Децентралізація по-черкаськи: “за”, “проти”, “утримались” (ВІДЕО)
в Економіка, Новини, Політика

Потрібна чи ні децентралізація в Україні, на часі чи ні, наскільки готові до неї люди, як сприймають, які зміни вона за собою потягне, про все це говорили за круглим столом, організатором якого виступило інтернет-виданням “Вичерпно”, представники різних політичних сил та влади.

Реформа на часі, і хоча частина населення її не сприймає, частина просто – не розуміє, її потрібно проводити, переконаний директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Черкаської облдержадміністрації Сергій Пасічник.

 – Ця Конституційна реформа пропонує чітко розділити систему місцевого самоврядування та систему державної влади, з чіткими повноваженнями тих і тих, – наголошує Сергій Пасічник та наводить приклад. – Якщо раніше людина їхала до райцентру за довідкою, то зараз, вона скоротить свій шлях в два чи три рази, приїхавши до центру громади. Там надаватимуться всі ті ж послуги, що і в райдержадміністрації. Тому головний підсумок реформи – вона має наблизити той базовий пакет послуг до кожного громадянина. А в кінцевому результаті, ми маємо вийти на той рівень, щоб в кожному селі, наприклад, в електронному вигляді, людина змогла отримати всі необхідні послуги.

004

Різкий поворот надходжень до місцевих бюджетів у зв’язку з курсом на децентралізацію відзначив заступник керівника ГУ ДФС у Черкаській області Євген Нагорний.

 – У нас з’явилися нові джерела надходжень. Лише завдяки акцизному податку за 8 місяців цього року до обласного бюджету надійшло 153 мільйона гривень, – поінформував він присутніх.

003

Та попри наявні плюси: зосередження влади в місцевих громадах та акумуляцію коштів на місцевому рівні, реформа децентралізації не викликає повної довіри, оскільки містить в собі деякі положення, які насторожують експертів.

 – Момент, який у мене викликає сумніви – це статус префектів, – відзначає перший проректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, кандидат історичних наук Василь Мойсієнко. – Виходить, що впроваджується нова інституція, яка до певної міри є елементом централізації, оскільки префект перебирає на себе частину функцій виконавчої влади, судової влади і представницької. І тоді виникає певна колізія, ми з однієї сторони надаємо громадам, регіонам більше прав, а з іншої вводимо момент централізації.

002

Про те, що децентралізації – це шлях європейських реформ, відзначив кандидат історичних наук, громадський діяч Сергій Шамара. Проте попередив, що для нашої країни він не пройде легко, адже на перепоні будуть стояти ще певні особливості ментальності українців. “Переконувати людей буде дуже тяжко”, – відзначає він.

Реформи не повинні бути просто для реформ, переконані більшість представників політичних сил, які завітали на захід.

  – Ця реформа нав’язана більше згори, ніж ініціюється знизу, – відзначає голова Черкаської обласної організації Аграрної партії України Наталія Старікова.Потрібно говорити про децентралізацію, але спочатку потрібно усунути ті причини, які заважають її проведенню.

005

“Ширмою для Європи” назвав децентралізацію представник від ВО “Черкащани” Павло Карась, а голова політичної партії “Праведність” – “профанацією реформи”.

Про створення команди, яка на місцевому рівні буде підтримувати реформу, говорила представниця від БПП “Солідарність” Любов Майборода.

 – Важливо, щоб не тільки Захід нас підтримував, важливо, щоб ці реформи підтримали місцеві громади, – наголосила вона.

“Ми не проти децентралізації, – висловив свою позицію представник Радикальної партії Вадим Гаєвич, – але вона має бути обгрунтованою і поступовою”.

На що Сергій Пасічник відповів, що той же процеc об’єднання територіальних громад є виключно добровільним і вони не ставлять собі а мету за певний період об’єднати визначену кількість громад. “Вони самі мають визначитися і прийти до цього. Ніхто їх не підганяє”, – підкреслює він.

А от депутат Черкаської міської ради Микола Булатецький взагалі запропонував всім представникам влади покинути роботу і “спробувати влитися в громади”, щоб на собі відчути весь процес об’єднання.

Підсумовуючи все вище зазначене професор ЧІПБ ім. Героїв Чорнобиля, голова наглядової ради інтернет-видання “Вичерпно” Тетяна Чубіна відзначила, що в будь-якому разі потрібно більш прискіпливо вивчити думку самих громад, причому зробити це не на прикладі якогось одного району, а всіх.

Детальніше з деякими думками представників влади, експертів та політсил можна ознайомитися у наступних відео.

Реклама