До 1 липня 2018 року кожен черкащанин шукатиме собі лікаря

medycyna-likarnya
besplatka_728_90_ukr

У 2018-му році ми будемо жити «у двох вимірах»: з початку року, коли набудуть чинності відповідні закони у медичній сфері, медзаклади працюватимуть за рахунок субвенції з держбюджету, так як і зараз. Це триватиме півроку. А вже із 1 липня стартує підписання договорів із Національною службою здоров’я України.

Що це означає та що і кому до цього часу потрібно зробити, сьогодні під час презентації реформи галузі охорони здоров’я на прикладі міських лікувальних закладів розповів директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Олег Стадник.

Цифрові підписи і ніякої паперової тяганини

За словами Стадника, після того, як закони вступлять у силу, ще діятиме паперовий документообіг, а сума, яка видаватиметься на медзаклади Черкас первинної медичної допомоги, залишиться на рівні 2017 року.

- Що це означає для пацієнта? Це означає, що в цей період так само діятиме обслуговування за пропискою. Крім того, залишиться необхідність купувати ліки за свої кошти та доплачувати за послуги з власної кишені, — розповів директор департаменту.

Також він наголосив на тому, що в рамках реформування заклади комунальної власності охорони здоров’я первинної ланки мають провести автономізацію та комп’ютеризацію. Крім того, вони мають набути статус комунальних некомерційних підприємств із усіма правами, які випливають із цього закону, а саме правом самостійно формувати штати, правом самостійно розпоряджатися коштами та ін. Що стосується Черкас, то у нас такі комунальні некомерційні підприємства у сфері первинної медичної ланки уже функціонують, їх лише приведуть у відповідність до закону.

- Проте, коли ми їх створювали, люди не розуміли, навіщо це робиться, — каже Олег Стадник. При цьому запевняє – зробили це досить вчасно.

Наступним кроком має бути комп’ютеризація та отримання електронного цифрового підпису закладу та лікаря.

- Виникали питання: кому в такому разі надається інформація про пацієнта? Ця інформація йде на сервери міста, тому вона залишається у власності закладів охорони здоров’я, — пояснив директор департаменту. — Усі наші заклади вже внесені у систему реєстрації eHealth, яка має замінити стоси паперів. Також на рівні міста вже діє цифровий підпис.

Після реформування у первинній ланці медицини діятиме Міжнародний класифікатор первинної медичної допомоги, який розробила Асоціація лікарів і яким користуються у 40 країнах світу. До слова, для міжнародної класифікації хвороб взяли за основу класифікацію, розроблену для патологоанатомів ще 15 років тому. Вся процедура складатиметься із двох частин: спочатку визначатиметься уражена система, з якою звернулася людина, а потім розглядатимуться симптоми і синдроми, по яких можна поставити первинний діагноз. Все це буде кодуватися в електронній картці пацієнта, що дозволить уникнути надлишкової паперової роботи.

Крім того, Міністерством уже розроблений проект декларації і є порядок вибору лікаря, який надає первинну допомогу. Декларацію заповнює пацієнт, саме ту частину, яка стосується даних про нього. Інформацію, що стосується дітей або недієздатних, заповнюватиме опікун. Внизу ж буде інформація про лікаря, надавача медпослуг.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Після медреформи «швидка» виїжджатиме не на всі виклики

Живеш у Дахнівці, а до лікаря можеш їздити на Хімселище

Приписна кампанія стартуватиме  із 1 квітня 2018 року.

- Ми вже дали доручення всім закладам первинної ланки створити свій сайт, — говорить Олег Стадник. — Ця інформація буде доопрацьована, зокрема, буде додана так інформація про лікарів, як рік закінчення навчального закладу, категорія, сертифікація тощо. Крім того, весь перелік лікарів спробують опублікувати на офіційному сайті міськради. Пацієнт матиме право обрати будь-якого лікаря на будь-якій території.

likar

Місце прописки при цьому неважливе: якщо містянин  живе, наприклад, у Дахнівці, він може обрати собі лікаря де захоче, навіть на Хімселищі. При цьому має право міняти лікарів до того часу, поки не знайде «свого».

За яких умов місто чи район залишаться «нереформованими»?

Директор департаменту зазначає — фізичні особи-підприємці або юридичні особи, наприклад, приватні кабінети, можуть перейти на фінансування без будь-яких обмежень. Але для комунальних закладів охорони здоров’я це станеться лише за умови, що всі заклади міста або району стануть автономними. Із містом або районом, де залишився «острівець» із небажанням це робити, Національна служба здоров’я угоди укладати не буде.

З 1 квітня по 1 липня кожен українець шукатиме собі лікаря.

- Це достатньо великий проміжок часу, аби зрозуміти, який лікар вам потрібен, — говорить Олег Стадник.

Із 1 січня 2019 року зникає медична субвенція і далі починається фінансування. Воно відбуватиметься або з Національної служби здоров’я або ж (за наявності у місті закладів, що не забажають реформуватися) із бюджету власника, тобто місцевої ради. В такому випадку рада буде зобов’язана платити за енергоносії та інші послуги. Крім того, вона платитиме зарплату сімейним лікарям.

Скільки платитимуть за одного пацієнта?

Для тих хто втрапить у перший, так званий «зелений», список, будуть бонуси, які вираховуватимуть за демографічними показниками, зокрема, за дітей і людей похилого віку.

Далі медзаклади чекає поступова відмова від паперового документообігу та збільшення сум фінансування. Так, на другу половину 2018 року на одну особу планується фінансування у розмірі 370 грн. На 2019 рік ця сума зросте до 410, а у 2020 році становитиме 500 грн.

- Багато хто говорить, що це мало. Але коли Міністерство охорони здоров’я звернулося до великих потужних клінік, які вже мають досвід осблуговування, і почало перемовини про те, за скільки вони б зголосилися брати участь у такому проекті фінансування, вони, провівши перші розрахунки, сказали, що це буде гривень 700-900. Міністерство запропонувало відкинути з цієї суми різні бонуси та інші речі, які може собі запланувати бізнес-структура. І коли це все повикидали, то вийшли на цю суму в 500 грн. За три роки маємо дійти до неї, — розповів Олег Стадник.

Що отримають від реформи лікар і пацієнт?

Можливість збільшення зарплати лікаря після реформи буде однозначно, — запевняє Олег Стадник. До цього Центри сімейної медицини будуть відокремлені, і поки Міністерство не визначиться із подальшими кроками, вони фінансуватимуться у межах медичної субвенції.

- Коли сімейний лікар отримуватиме за кожного пацієнта 370 гривень, а зможе набрати їх 2 тисячі, то в рік це вийде 740 тисяч. Таким чином буде можливість утримувати штат, — пояснює чиновник. — Разом із тим, тоді автоматично відпаде можливість додаткових затрат. Керівник закладу не буде дивитися, скільки бухгалтерів можна записати, а, можливо, купить якісне програмне забезпечення і посадить працювати лише одного.

До того ж, для лікаря з’явиться певний стимул. Адже хороший медик, набравши дві тисячі пацієнтів, не погодиться, щоб у нього була рівна зарплата з тим, хто набрав їх лише 500, і вимагатиме більшої оплати. Тоді він може оформитися як фізична особа-підприємець і почати працювати виключно на себе.

Для пацієнтів теж будуть переваги, — каже Олег Стадник. Так, має зрости якість обслуговування, адже лікар буде зацікавлений мати якомога більше пацієнтів. До того ж, розширяться можливості щодо отримання безкоштовних ліків за програмами. Зокрема, це стосується відшкодувань хворим на цукровий діабет. Також розширяться показники доступності за програмою «Доступні ліки» і з’явиться напрямок відшкодування коштів за ліки для вагітних та ліків для пацієнтів із депресивними станами і психозами.

Tabletki-uskoriaiushie-obmen-veshestv

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить