“Хор – це не музейний експонат”, – керівник філармонії пояснив причини звільнення культурних діячів

“Хор – це не музейний експонат”, – керівник філармонії пояснив причини звільнення культурних діячів
в Культура, Новини

У колективі Черкаської обласної філармонії склалася непроста ситуація, зокрема, це стосується Черкаського народного хору, в якому нещодавно були звільнені працівники. Деякі артисти навіть звернулися до голови обласної ради та Міністерства культури України, звинувачуючи керівника філармонії – Юрія Федоряку, в неправомірності дій.

“На сьогоднішній день одноосібним рішенням директора філармонії звільнено з посад близько 20 творчих працівників. Серед них відомі митці української культури – Заслужений діяч мистецтв України Леонід Трофименко, Народні артисти України Лідія Зайнчківська, Ольга Калина та Людмила Ларікова, артисти ансамблю “Росава”, Черкаського народного хору та інші. Цей факт є великою загрозою знищення неповторного, талановитого, відомого в усій Україні мистецького колективу, яким є Черкаський державний заслужений український народний хор, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка”, – йдеться у відкритому листі, який прийшов на редакцію нашого видання.

Автори листа відзначають, що цього року хор відзначає 60-річчя свого створення. За час свого існування він вніс неоціненний вклад у скарбницю національного пісенного мистецтва України. Тому вони обурені звільненням стількох працівників і просять перевірити кваліфікованість керівника установи, а також те, чи може він одноосібно приймати такі рішення.

– Адже, звільняючи 16 артистів, художнього керівника Черкаського народного хору Леоніда Трофименка, який 22 роки поспіль очолює цей колектив, художнього керівника філармонії, Народну артистку України Лідію Зайнчківську, яка разом з Ольгою Калиною та Людмиою Ларіковою створили неперевершене тріо бандуристок “Вербена” – це не лише питання моральності, а й фахової  придатності очільника Черкаської філармонії, – говорять творчі діячі.

Повний текст звернення можна переглянути ТУТ.

У свою чергу, директор департаменту культури та взаємозв’язків з громадськістю Олександр Шабатін відзначив, що мова йде не зовсім про звільнення: у працівників філармонії закінчився контракт, а 29 листопада в Черкаській обласній філармонії має відбутися конкурс на заміщення цих та інших вакантних посад, в якому можуть взяти участь і ці працівники.

– То важко назвати звільненням, – говорить Олександр Олексійович. – У цих людей закінчився термін дії договору, який вони уклали із закладом, тому й проводиться конкурс. Наразі триває процес отримання документів від кандидатів.

Насправді ж, відзначає директор Черкаської обласної філармонії Юрій Федоряка, звільнено 12 працівників, а не майже 20, як зазначено у листі. А от на конкурс, дійсно подається близько 20 посад (з переліком посад можна ознайомитися ТУТ). Про це всі вони були попереджені за місяць.

– У лютому 2016 року був виданий Указ Президента про переведення на контрактну форму роботи художньо-артистичного складу галузі культури. У червні минулого року я попередив усіх працівників художньо-артистичного персоналу про істотні зміни в умовах праці, а в жовтні мною був виданий наказ про переведення на контрактну форму роботи без проведення конкурсу, автоматично всіх на один рік. 1 листопада було укладено контракти з усіма працівниками, які діяли до 31 жовтня. 1 жовтня 2017 року, як говорить закон, за місяць, до закінчення дії контракту, 12 працівників, які недосконало виконують свої посадові обов’язки або порушують внутрішній трудовий розпорядок, чи мають якісь недоопрацювання, були попереджені про закінчення дії контракту і звільнені у зв’язку із цим. Саме 12, а не 20, як вони пишуть. З 1 листопада вони не працюють і на 29 листопада оголошений конкурс на заміщення цих 12 вакантних посад, а також тих, які є вакантними вже тривалий час, – у коментарі “ВиЧЕрпно” розповів Юрій Федоряка.

Що ж до претензій колективу до нього, то Юрій Григорович відзначає, що діяв в рамках закону, а якщо когось не влаштовують його дії, то порадив їм подавати до суду.

А звільнення саме цих працівників він пояснив тим, що галузі культури та мистецтва потрібні зміни.

–  Ми повинні відійти від радянського ідеологізму і переформатуватися на більш європейські стандарти, на молодь, на їхнє бачення, на створення нових проектів, програм. Сьогодні Черкаський хор потрібно підняти, зняти з них оці вінки і одягти автентичні з нашого регіону головні убори. Щоб вони не співали пісні з 80-их років, прославляючи партію, землю і “хлєб всьому голова”, а співали наші народні пісні, які у нас з діда-прадіда взяті, видозмінюючи їх, кладучи на ноти, багатоголосся… Хор – це не музейний експонат, це живий організм, який повинен рухатися, йти вперед, розвиватися, щоб він був конкурентоспроможний і “продаваємий”, щоб люди могли “купляти” його, – пояснив своє кадрове рішення очільник філармонії.

Проте, як наголошує Юрій Федоряка, всі працівники, у яких закінчився контракт, так само можуть до 16.00 год 28 листопада подати свої документи на проходження конкурсу. 29 листопада о 12.00 відбудеться перший тур конкурсу. Вже сформована конкурсна комісія.

Так само, говорить він, участь у конкурсі можуть взяти і пенсіонери, якщо відчувають у собі сили. Жодних вікових обмежень не буде.

– Але якщо людина не є конкурентоспроможною, на неї не йдуть глядачі, не продаються квитки, то керівник має реагувати на це, тому що тоді ми втрачатимемо рейтинг у глядача, – наостанок зауважив керівник філармонії.

Реклама