Визнання за кордоном та в Україні: як і хто творив історію Черкаського драматичного театру (ФОТО)

Загальна вартість ремонтних робіт Черкаського драмтеатру складе 160 млн грн
besplatka_728_90_ukr

87 режисерів та незліченна кількість акторів, успіх за кордоном та визнання в Україні — саме такою є історія Черкаського обласного драматичного театру імені Тараса Григоровича Шевченка. До Міжнародного дня театру в ексклюзивному матеріалі «ВиЧЕрпно» заслужений працівник культури України, керівник літературно-драматургійної частини Черкаського обласного драматичного театру Варвара Присяжненко розповіла про цікаві моменти з історії розвитку театру та людей, які творили і творять його майбуття.

Основи створення театру

Основи Черкаського драматичного театру імені Тараса Григоровича Шевченка були закладені у 1932 році. Театр був створений не в Черкасах, а актори відпачкувалися від третьої майстерні “Березіль” Леся Курбаса, який загалом мав шість майстерень.

Так у 1932 році у маленькому провінційному містечку Житомирської області, де тривали гастролі, був створений майбутній черкаський театр. Першу виставу створив режисер Мирослав Ірчан. Навесні 1933 року театр приїздить до Золотоноші, а через те, що Дніпро розлилося. театр довго не міг переїхати до Черкас. Згодом театр усе ж таки переїздить до Черкас, на той час це було не обласне місто, а районний центр Київської області.

Варто зауважити, що у 1932 році у театрі почав працювати актор Петро Копршицький, який і став одним із фундаторів театру. За п’ять років, у 1937 році, до театру з фронту прийшов Микола Попов, який був актором, режисером і навіть декілька років працював директором театру. На той час на сцені грали класику, а саме: Івана Карпенка-Карого “Хазяїн” та Івана Котляревського “Наталка Полтавка”.

- Наш театр у 1937 році приїздив у Київ, де відбувався фестиваль всіх робітничих театрів. За рейтингом черкаський театр був другим робітничо-колгоспним театром на всю Україну (взагалі їх було 24). Ми звітували на фестивалі такою потужною виставою як  “Борис Годунов” Горького, — зауважила Варвара Миколаївна.

Визнання закордоном та в Україні: як і хто творив історію Черкаського драматичного театру

Фото: «ВиЧЕрпно»

Період війни

Знаменною датою став березень 1939 року, коли театр одержав ім’я Тараса Григоровича Шевченка. Чималих втрат зазнав осередок культури у часи війни, коли багатьох чоловіків було забрано на фронт.

 — У 1940 році до нас нас прийшов актор і режисер Йосип Гірняк – найближчий товариш Леся Курбаса. Чому він потрапив до Черкаського драматичного театру імені Тараса Шевченка? А тому, що батьки його дружини на той час жили в Черкасах. Йосип Гірняк також частково перебував на засланні. Уже згодом, після завершення війни, його ім’я стало відомим на всю Америку, адже там він зміг утвердитися, як режисер, — зазначила Варвара Присяжненко.

Післявоєнний період розвитку

Після війни театр почав створювати нові вистави та отримувати потужний творчий потенціал. Саме в цей час у ньому почали ставити різні вистави: і класику, і сучасні вистави, і драматургію Корнійчука.

 У 1954 році, коли була створена Черкаська область, театр отримав статус обласного. Перші приміщення театру знаходилися на місці сучасного кінотеатру “Салют” та Черкаського обласного краєзнавчого музею.

 — Коли мене батьки повели до театру, мені було 5-6 років. Приміщення вже сучасного театру було відкрито 1 вересня 1965 року. Будував його директор Сергій Шевченко, який приїхав до Черкас із Чернігова зі своєю дружиною Валентиною Шевченко, — розповідає Варвара Миколаївна.

Визнання закордоном та в Україні: як і хто творив історію Черкаського драматичного театру

Фото: «ВиЧЕрпно»

У цей час театр отримує дуже потужного актора Володимира Ігнатенка та молодого режисера Аліма Ситника, який займався театральною діяльністю 33 роки.

- Алім Ситник створив акторську трупу та поставив понад 90 вистав. До 1970 року він працював у Кропивницькому, де поставив 16 вистав. Він ставив зарубіжну драматургію, українську та російську класику. У нього завжди були сучасні вистави, він постійно вигадував та творив. Відомий театральний критик Бобошко у свій час назвав Черкаський драматичний театр імені Тараса Григоровича Шевченка “театром Аліма Ситника”, — зазначила працівниця драмтеатру.

Варто зауважити, що у 1970 році театр їздив до Башкирії, Оренбурга та Молдови.

Визнання закордоном та в Україні: як і хто творив історію Черкаського драматичного театру

Фото: «ВиЧЕрпно»

Сучасний етап розвитку

У 2017 році до Черкаського драматичного театру імені Тараса Григоровича Шевченка прийшов директор Петро Ластівка, який поставив дуже багато вистав.

- На сьогоднішній день ми почали роботу над твором класика Івана Карпенка-Карого “Сто тисяч”. Цю виставу, яка буде виконана у сучасному стилі, не ставили за всю історію існування театру, — додає Варвара Миколаївна.

Визнання закордоном та в Україні: як і хто творив історію Черкаського драматичного театру

Фото: «ВиЧЕрпно»

Чималих втрат спричинила подія, яка сталася 1 липня 2015 року, коли у Черкасах згоріла будівля музично-драматичного театру. Колишній директор театру Володимир Осипов розповів, що причина точно не в короткому замиканні, бо глядацька зала на момент пожежі була знеструмлена.

Наразі драмтеатр досі перебуває на реконструкції.

Остаточної дати здачі приміщення в експлуатацію немає. Директор театру Петро Ластівка зазначає, що найбільше потрібно приділити уваги сцені. Тим часом в театрі тривають нові постановки.

Попри труднощі із арендою приміщень для вистав, театр продовжує своє творче життя. Лише за березень-лютий 2019 року актори зіграли виставу “Наталка Полтавка” під керівництвом Петра Ластівки в Руській Поляні, Лисянці, Умані та Кременчузі.

Визнання закордоном та в Україні: як і хто творив історію Черкаського драматичного театру

Фото: «ВиЧЕрпно»

First1

Можливо Вас зацікавить