“Корупціонери б’ються до останнього”, – координатор “Прозорро” в Дніпрі про роботу черкаської системи електронних закупівель

в Економіка, Новини

Потрібна чи ні місту система електронних закупівель “Прозорро”, чи потрібно економити державні кошти? Таке головне питання поставили сьогодні члени комісії, що була створена для контролю  за цією системою.

Проблема постала після того, як на веб-порталі Черкаської міської ради був опублікований проект рішення  «Про проведення здійснення закупівель товарів, робіт і послуг у відповідність до ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 «922-VIII», пунктом другим якого передбачено скасувати рішення ЧМР від 13.05.2016 «Про здійснення електронних закупівель у м. Черкаси».

Читайте також: Відмінити не можна залишити! Під “прозорими” Черкасами захитався стілець?

Щоб розібратися, чому в Черкасах склалася така ситуація з “Прозорро” та чому система електронних з закупівель досі не запрацювала на повну потужність, був запрошений координатор “Прозорро” у Дніпропетровській області Денис Сєлін. 

Відзначимо, у Дніпрі допорогова сума закупівлі починається від 3 тис. грн. За цей рік завдяки системі електронних закупівель там вдалося зекономити 140 млн грн.

– На будь-яких сумах у нас економія від 16 до 19 відсотків. У тестовому режимі ми запускали систему від нуля гривень. У Дніпропетровській області в цю систему зайшло 4 тисячі компаній, які активно беруть участь в закупівлях.  Сумарно в нашій області щомісячно проходить близько 3-х тисяч торгів. Для порівняння, якщо не помиляюся, то у Черкаській області проходить в місяць близько 100 торгів, – розповів Денис Сєлін.

Пан Сєлін наголошує, що всі моменти по функціонуванню системи регулює саме бізнес.

– Систему “Прозорро” потрібно використовувати при будь-яких сумах, – додає Денис Сєлін. – Якщо місто не хоче використовувати державну електронну систему закупівель, значить центральним органам влади не потрібно фінансувати це місто, тому що воно закрите і корупційне.

Щоб уникнути нечесної гри, в Дніпрі активно співпрацюють з правоохоронними органами. Координатори  “Прозорро” також готові навчити як відслідкувати тих, хто хоче обійти систему.

Крім того, у Дніпропетровській області діє Публічний модуль моніторингу, за допомогою якого можна відслідкувати, як проходять торги в будь-якому місті області.

Ще одним нюансом роботи системи в Дніпропетровській області є те, що більшість закладів працюють напряму із системою “Прозорро”.

Також координатор електронної системи по Дніпропетровській області наголосив, що головна мета системи – купити за мінімальну цін товар необхідної якості. Головне – навчитися правильно описувати параметри товару.

Звичайно, Дніпро так само як і зараз Черкаси проходив етап, коли на роботу системи надходили скарги.

– Звичайно, корупціонери б’ються до останнього. У кожному місті були противники. Але ми їм казали: “хлопці, ми на кожному стовпі повісимо ваші фотографії, бо ви не хочете працювати прозоро”. Але саме суспільство приводило їх до тями. Після цього всі розуміють, що той, хто скаже, що “Прозорро” – це погано, автоматично потрапляє в публічну площу, – сказав Сєлін.

Ситуацію ж, що нині відбувається у Черкасах із системою “Прозорро” він назвав “корупційною змовою групи осіб”. На противагу цьому він навів приклад, що їм вдалося запустити систему в Маріуполі, де 80% депутатів було від Опозиційного блоку.

Що ж до такого болючого питання для міста, як аварійні роботи, то Денис Сєлін пояснив, що у них ці роботи ідуть через звіт у систему “Прозорро”. Цей звіт завантажується з пояснювальною запискою із погодженням перших осіб міста.

Зрештою, після довгого обговорення із представниками комісії,депутатами, керівниками освітніх і медичних закладів та працівниками департаментів, гості з Дніпропетровської області зробили висновок, що проблема не в системі “Прозорро” і, ймовірно, навіть не тендерному комітеті, а саме в роботі департаментів, які накопичують всі заявки від розпорядників коштів. Самі ж розпорядники не проти системи і готові працювати з мінімальними допороговими сумами.

Реклама