Культура повинна починатися з сіл:
як в Карашинській громаді, дбаючи про минуле,
будують майбутнє
Карашинська ОТГ, яка об'єднала 10 сіл Корсунь-Шевченківського району, лежить на перетині транспортних розв'язок. Попри велику кількість сіл – громада не надто чисельна, не має великих промислових підприємств чи автозаправок,
які б наповнювали її бюджет. Мальовничі краєвиди, згуртовані та ініціативні люди, які дбають про свою історію
та піклуються про своє майбутнє, – цілком компенсують нестачу промислових потужностей
та роблять життя громади цікавим і насиченим.


«Культура повинна починатися з сіл…»
Організація фестивалів, деякі з яких вже стають традиційними, співпраця з іншими державами по відродженню пам'яті славетних земляків, національно-патріотичне виховання та лялькові театри – це далеко не повний перелік тих культурних заходів, які організовують в об'єднаній громаді.

Голова Карашинської ОТГ Анатолій Пархоменко мріє, що колись на їхні фестивалі будуть з'їжджатися з різних куточків України.
«Ми хочемо, щоб культура починалася з сіл, з глибинок, - ділиться своїми планами очільник громади та додає, що тут важливо, щоб цією ідею «горів» не тільки він,
а всі жителі ОТГ. – Ми стараємося, що наша громада була відкрита.Але найголовніше, щоб відбувався розвиток громадського суспільства. Потрібно, щоб люди змінювалися. Не просто приходили і казали, що не так, але і говорили як зробити, щоб воно було так. Загалом хочеться, щоб змінилося і ставлення до майна громади, воно ж не моє, не сільського голови, воно наше, тому й всі разом маємо бути зацікавлені в поліпшенні його стану».

Анатолій Пархоменко
голова Карашинської ОТГ







«У минулому році ми провели один фестиваль, у цьому – проведемо вже три»
Лиш декілька сіл Карашинської ОТГ розташовані в безпосередній близькості до районного центру. Звичайно, на них відчувається більший вплив міста, діти відвідують гуртки в Корсуні. Проте не тільки з сіл в міста можуть їздити люди, щоб весело провести час, вирішили в громаді, й організували свій фестиваль.
– Ми всі живемо в Україні, всі розвиваємося, всі ходимо в однакові школи, здаємо однакові екзамени, але якщо взяти менталітет сільського і міського жителя, то це трохи різні речі. Навіть відрізняється мислення жителів приміських сіл і сіл, які знаходяться десь в глибинці. Але це нас тільки стимулює розвиватися, прагнути до тих інфраструктурних можливостей, які має місто, - розповів голова Карашинської ОТГ Анатолій Пархоменко.

Анатолій Пархоменко
голова Карашинської ОТГ
У минулому році в ОТГ провели вперше фестиваль «Гарбуз-фест», в якому взяли участь близько 300 жителів громади та Корсуня. Фестиваль був наповнений іграми, розвагами, дегустацією страв з гарбуза, також можна було помилуватися виставкою декоративних виробів з гарбуза. За словами голови ОТГ, на початку планували зробити його ще з більшим розмахом, однак побоялися, що не з усім впораються, адже подібні фестивалі організовували вперше.
У цьому ж році організатори планують зробити цей фестиваль більш масштабним, запросити на нього науковців, аграріїв, щоб не тільки можна було скуштувати страви з гарбуза та інших городніх культур, а й дізнатися як виростити на українській землі екологічно чисті овочі.
Та й на цьому вирішили не зупинятися ініціативні карашинці. І замахнулися провести відразу ще два фестивалі, окрім «Гарбуз-фесту», - «Квітка-фест», який буде присвяченій красі, що є кожному дворі жителів громади, та «Китай-фест», присвячений розвитку міжнародних відносин з Китайською Народною Республікою. Вже наразі є плідна співпраця по відродженню пам'яті одного із героїчних земляків карашинців, про що ми розповімо детальніше далі.







«Є люди, які об'єднують цілі народи»

Кожна місцевість має людей, якими може пишатися, але є особистості, які об'єднують цілі народи. Такою непересічною людиною є Григорій Акимович Кулішенко, який народився в селі Черепин Корсунь-Шевченківського району в 1908 році. У 1934 році він закінчив авіаційне училище, а вже наприкінці 1938 року він на чолі своєї ескадрильї прилетів до Китаю, щоб навчати китайських техніків і льотчиків облаштовувати аеродроми.

14 жовтня 1939 року очолювана Григорієм бомбардувальна група завдала потужного удару по аеродрому в окупованому Ухані, це провінція Хубей у Центральному Китаї. Це був другий вдалий виліт їхньої групи. Однак вже повертаючись назад із бойового завдання, у них зав'язався бій із японськими винищувачами, літак Кулішенка був пошкоджений. Мужній авіатор зміг посадити підбитий літак на річку Янцзи, уникнувши людських жертв, які неодмінно були б, якби літак впав на місто Ваньчжоу. Два члени екіпажу вижили, на жаль, сам Кулішенко, який отримав у бою смертельне поранення, загинув. У цьому році виповнюється 80 років з дня загибелі Григорія Кулішенка.
Довгий час ні його дружина, ні рідні не знали, де саме загинув Григорій Кулішенко. І лише у 1958 році дружина і дочка побували на могилі чоловіка й батька.


«Тепер його правнуки воюють на сході України»


Подвиг українця широко шанують в Китаї. В місті Ваньчжоу йому встановили гранітний монумент. Щороку до його могили сходяться жителі міста, щоб згадати той жертовний вчинок, який він зробив заради збереження Ваньчжоу.
Він став тією людиною, яка своїм героїзмом об'єднала два народи – Китай і Україну. Він увійшов в сотню славетних людей, які зробили свій внесок у розвиток сучасного Китаю.

– Саме на подвигах таких людей ми хочемо, щоб формувалося підростаюче покоління, - відзначив голова ОТГ Анатолій Пархоменко. – Сьогодні ми хочемо розповісти про подвиг цієї непересічної особистості. Напевно, таких людей по Україні ще чимало, історії яких забуті. Ми хочемо відродити пам'ять про нашого земляка.

Анатолій Пархоменко
голова Карашинської ОТГ
Прямих нащадків у Григорія Акимовича в Черепині не залишилося, однак прикметно, що на подвір'ї, де колись була хата Кулішенка, зараз живе Марія Савівна Ігошева, дідусь якої був двоюрідним дядьком Кулішенка.
– Я горда тим, що живу на тому ж самому місці, де була хата Григорія Кулішенка,
там, де він народився. З розповідей свого дідуся знаю, що сім'я Кулішенків жила бідно, дітей було багато і вони рано осиротіли. Тож змалечку самі почали себе годувати, працювали з ранніх років, хто у колгоспі, хто на станції імені Симиренка. Григорій вступив до льотного училища і став льотчиком. Життя його обірвалося, коли він ще був молодим, - поділилися даними про родича Марія Савівна.


Марія Ігошева
Історія неперервна. Нині справу Кулішенка продовжують його правнуки. Колись він воював на сході нашої земної кулі, тепер його правнуки воюють на сході нашої країни за її волю і добробут.
«Кожне привітання Президента України до національних свят Китаю містить згадку імені Григорія Кулішенка»

В радянські часи ім'я Григорія Кулішенка було маловідоме, не відзначений був і його подвиг орденами й медалями, це може бути пов'язано, припускають самі черепинці, з характером самого льотчика, який не любив, за деякими свідченнями, прислужуватися перед керівництвом. Тож і не був у великій шані у радянських начальників.
В Україні ім'я Кулішенка стає відоме широкому загалу починаючи з 2000 років. З того часу кожне привітання Президента України до національних свят Китаю містить згадку імені героя.

У Черепині активна робота над відновленням пам'яті славетного земляка розпочалася з 2009 року. У школі, що також носить ім'я героя, був створений музей пам'яті Григорія Кулішенка. Багато інформації про життєвий шлях земляка часів війни надає саме китайська сторона.
– Ми прийняли вже 6 делегацій зі сторони китайського народу, - розповіла директорка Черепинської НВК Юлія Петренко. - І ось ця музейна кімната, яку ви можете бачити, створена завдяки матеріальній підтримці уряду КНР. Це лише початок, наразі відбувається збір матеріалів. В цьому нам допомагає студент Черкаського державного технологічного університету Го Сі Джу, який надає фотоматеріали, інформацію. У минулому році у нас було китайське телебачення, яке хоче зняти документальний фільм про життя і подвиг нашого земляка.

Юлія Петренко
директор Черепинського НВК
Місцева громадська організація «Оберіг громади» отримала від уряду КНР 5 тисяч доларів на розвиток музею Григорія Кулішенка. Планується надходження ще 15 тисяч доларів – на створення пам'ятника.
«Видатний композитор з Корсунщини стояв у витоків Української Автокефальної Православної Церкви… чомусь за це мало хто згадує»
Старе приміщення школи, в яку колись ходив ще один видатний земляк карашинців Кирило Григорович Стеценко, облаштоване під музей талановитому композитору, диригенту й протоієрею УАПЦ. У музеї міститься понад 400 експонатів про життєвий і творчий шлях композитора, який народився 24 травня 1882 року у селі Квітки. Заклад перебуває в підпорядкуванні Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника.
Суспільне визнання композитор здобув саме як автор церковної музики. За словами голови Карашинської об'єднаної територіальної громади Анатолія Пархоменка, особистість Кирила Стеценка прикметна ще й тим, що він стояв у витоків формування Української автокефальної православної церкви, однак чомусь його ім'я не так часто згадують в цьому історичному контексті, як належало б.
Тож на Корсуні планують започаткувати проведення конкурсів пам'яті Стеценка. Тоді, сподівається голова ОТГ, і про самого композитора більше дізнаються, та й до їхньої громади більше людей приїздитиме, що й проблеми музею дозволить вирішити, адже наразі приміщення не опалюється, тому, щоб послухати про непересічний життєвий шлях Кирила Стеценка, з музейним працівником потрібно домовлятися заздалегідь.






«Стройова і тактична підготовка наразі набагато актуальніші, ніж вчити дітей як махати шаблею»

Пишається Карашинська ОТГ і своїми сучасними героями. Ветеран АТО Василь Отземко після служби в Збройних Силах України повернувся до викладання в рідній Квітчанській школі. Став класним керівником у новозаснованому козацькому класі й відразу почав вчити учнів армійській справі.
– Що таке козацький клас і з чим його їдять я не знав, - говорить Василь Отземко, вчитель історії й правознавства та предмету «Захист Вітчизни». – Але ми взялися за цю справу з моїми колегами. Взяли діток з 7-го класу, зараз вони вже у 8-му. З ними ми беремо участь у різноманітних заходах національно-патріотичного виховання, зокрема, в грі «Сокіл («Джура»).

Василь Отземко
вчитель історії й правознавства та предмету «Захист Вітчизни»
Вихованці козацького класу продемонстрували свої вміння і навички, здобуті за цей час – стройову та тактичну підготовку, збір-розбір автомата. Також маленькі козаки і козачки показали елемент тактичної підготовки за стандартами НАТО з розвідкою, наданням допомоги пораненому товаришу та евакуацію його та інших учасників групи з поля бою.
За словами Василя Отземка, наразі такі заняття набагато актуальніші, ніж просто вчити дітей «махати шаблями».
Колектив пишається колегою. Василь представлятиме Черкащину на Всеукраїнському конкурсі «Учитель року-2019» в номінації «Захист Вітчизни».

– Його ентузіазму і професіоналізму ще треба повчитися, - говорить директор Квітчанської школи Людмила Галата. – З цієї людини варто і треба брати приклад.

Довідково:
Карашинська об'єднана територіальна громада утворена у червні 2017 року.
До її складу входить 10 сіл – Завадівка, Квітки, Кошмак, Глушки, Миропілля, Петрушки, Листвина, Черепин, Вільхівчик, Карашина. Центром громади є село Карашина. Населення громади складає 4124 людини.
Громада знаходиться на перетині транспортних розв'язок, тому здебільшого з тим, щоб дістатися від точки А до точки В, у карашинців проблем немає.
В ОТГ діють три навчально-виховні комплекси. Діти харчуються в навчальних закладах безкоштовно. Також в громаді відмовилися від так званих «батьківських коштів» на ремонти в класах і школах.
В ОТГ організували свій ляльковий театр, вистави якого відвідують дітки Карашинської громади.

На території Карашинської ОТГ діє 9 ФАПів і одна амбулаторія. Всі довідки карашинці роблять через старост, при яких є діловоди. Бюджет громади наповнюють 4 агропідприємства. З утворенням ОТГ сумарний бюджет сіл зріс у 3 рази. Якщо раніше він становив 4,5 млн грн, то у минулому році склав 14. З цього року громада переходить на 12% орендної плати за паї, що також має збільшити надходження до бюджету ОТГ.

Анна Романенко
автор матеріалу, головний редактор ІА "ВиЧЕрпно"
* У матеріалі використані фото ІА "Вичерпно" та фото, взяті із офіційного сайту Карашинської ОТГ
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website