Людмила Русаліна: «Перемога або поразка – то твій особистий вибір» (ІНТЕРВ’Ю)

68402964_391958554801550_8438062650037895168_n
besplatka_728_90_ukr

Жінок, які мають власний бізнес, а не лише записані як власниці, в Україні стає все більше. Проте, за даними дослідження Центру «Соціальні індикатори» та Київського міжнародного інституту соціології, лише 33% жінок володіють чи очолюють компанії в малому та середньому бізнесі. Середній же показник по світу – 25%. У ТОП-100 найбагатших людей України, за інформацією видання «Фокус», входить лише дві жінки.

Про те, чому жінки досі бояться займатися великим бізнесом та як попри всі перешкоди йти до своєї мети, розповіла президент компанії «Петрус», громадська діячка і меценатка Людмила Русаліна в інтерв’ю нашому виданню.

– Людмило Володимирівно, ви підприємиця, громадська діячка, благодійниця, почесний консул Республіки Сьєрра-Леоне, все важко і перерахувати. Не занадто велике навантаження для однієї людини?

– Дійсно, навантаження колосальне. Проте я працюю у такому ритмі багато років і просто не вмію довго відпочивати. До того ж, все, чим я займаюся, починаючи від бізнесу і завершуючи благодійністю, – це ті справи, які я дійсно люблю, в які я вкладаю душу, а тому втому чи перевантаження часто просто не відчуваю та не помічаю.

– Ви керуєте холдингом «Петрус», до якого входить і горілчане виробництво. Це досить непростий бізнес і здебільшого в ньому «царюють» чоловіки. Вам ніколи не закидали, що то «не жіноча справа»?

– Звісно, закидали й не раз. Але мене це ще більше мотивує до нових вершин, до нових перемог. Я впевнена, що меж удосконаленню немає. Постійно ставлю перед собою та командою нові цікаві цілі, які прагну досягати у найкоротші терміни.

– Чи Ви хотіли займатися таким бізнесом? Можливо, рідні чи знайомі радили Вам взятися за щось інше?

– Група компаній «Петрус» займається не лише горілчаним бізнесом. На сьогодні холдинг об’єднує в собі групи торгівельно-промислових компаній різноманітних сфер бізнесу – виробництво кондитерських виробів, горілчаної та сільськогосподарської продукції, митно-складські послуги, дистрибуція косметики.

68440852_449972795587750_6510782172872310784_n

– Ви досить заможна. За даними журналу «Фокус», оприлюдненими у 2011 році, входили в ТОП-200 найбагатших людей України. Якщо не помиляюся, серед цього списку було лише 5 жінок. У новішому рейтингу цього ж видання у ТОП-100 найбагатших людей України входить 2 жінки. Як вважаєте, чому такий гендерний дисбаланс? Жінки бояться займатися бізнесом?

– Бути у великому бізнесі – це справді складно. Тому більшість жінок обирають сховатися за дужими чоловічими плечима і бути на других ролях. Адже грати першу скрипку – не лише важко, а й відповідально. Я з дитинства не боялася взяти відповідальність на себе, тому так і пішло по життю: легше ухвалювати рішення і брати за них відповідальність, знаючи, що перемога або поразка – то твій особистий вибір.

– Чи змінилася, на вашу думку, ситуація зараз: жінок, які займаються бізнесом, стало більше?

– Я знаю безліч жінок, які успішно ведуть свій бізнес. З кожним роком нас стає більше. Я вже декілька років є амбасадоркою потужної міжнародної організації жінок-підприємців і рада бачити, як все більше успішних жінок працюють і мають чудові результати в різних сферах бізнесу як в Україні, так і за її межами. Світ змінився і жінки мають все більше можливостей для розвитку і реалізації. І успішно їх втілюють в життя!

69151327_668692520306060_9029872107923701760_n

– Ви – активна учасниця різноманітних громадських об’єднань, які допомагають жінкам розкрити свій потенціал. Як гадаєте, чого зараз не вистачає жінці, щоб бути успішною і заможною? Існують якісь законодавчі перепони, чи це виключно внутрішні страхи самої жінки?

– Жінки, насамперед, не захищені на законодавчому рівні. У моєму житті було чимало таких ситуацій, остання під час Парламентських виборів, коли тебе просто немає кому захистити. Коли тобі погрожують, а ти лишаєшся наодинці зі своєю проблемою. По-друге, упевненості в тому, що вона не менш розумна, ніж чоловік, не менш освічена. По-третє, сьогодні нашим жінкам не бракує інформації про рівність прав жінок та чоловіків. Саме тому я та жінки з мого оточення долучаємося разом до багатьох проектів в ім’я жінки: від допомоги тим, хто страждає від домашнього насильства, до тренінгів та форумів на теми, які турбують жіноцтво.

69263110_501156870695229_5279489167359737856_n

– Щоб ви порадили жінкам, які хочуть започаткувати свій бізнес. Є якийсь лайфхак від Людмили Русаліної?

– Мій перший заклик до вас: продовжуйте ставити амбітні цілі та високі стандарти задля сприяння та впливу на реалізації реформ та щасливого, розвиненого майбутнього нашої країни. Використовуйте свій надзвичайно цінний досвід та відповідальність, щоб розширювати можливості для молоді та допомогти їм повірити в те, що вони можуть жити та творити на своїй рідній землі. Гуртуйтеся, об’єднуйтеся та співпрацюйте задля впливу на майбутнє країни, просуваючи права людини, гідність та толерантність. І, зауважу, для того, щоб громадське суспільство процвітало та стабільно розвивалось, необхідною умовою є інноваційні методи та підходи в реалізації будь-яких проектів, реформ, ініціатив.

– Ви не тільки бізнесменка, також були депутаткою обласної ради, балотувалися у Верховну Раду України ІХ скликання. Чи плануєте знову продовжити свій шлях у політиці?

– Поки що я продовжу займатися бізнесом, не полишу і благодійність, адже це те, що я роблю упродовж двадцяти останніх років і що приносить мені задоволення. Щодо політики, то я не виключаю такої можливості…

– Жінки активно завойовують політичний простір, однак сказати, що існує гендерна рівність, на жаль, не можна. Ви, як людина, що вже має певний досвід і в бізнесі, і в політиці, чи можете дати прогноз, коли жінки займатимуть належну їм частку політичного простору?

 –  Як бачимо, у новому парламенті вже 22% жінок, а це більше, ніж у попередньому. Думаю, максимум десять років знадобиться жінкам, аби зайняти половину політичного простору. Наші виборці розумні і зовсім скоро вони обиратимуть не за належністю до партії чи до статі, а за реальними справами, які встиг зробити кандидат чи кандидатка, за досягненнями, за освіченістю.

– На жаль, в Україні ще не достатній рівень політичної культури. Дайте поради жінкам, які йдуть у політику, як їм витримати ту імовірну навалу бруду, яка на них може вилитися.

– Сама пережила це нещодавно. Прикро, що вітчизняна політика ще не досягла європейського рівня, а політичні опоненти – часто переступають і через свою гідність, і через голос розуму. Для себе я взяла за правило – ніколи не здаватися. На будь-який бруд реагувати виважено, без емоцій, інколи з гумором. Погрози ж мене лише загартовували і я знала, що ніколи не відступлю від обраного та наміченого шляху. Жінкам, які ідуть у політику, хочу порадити – просто не звертайте увагу на популізм і брехню. Якщо вирішили – не сумнівайтеся та йдіть до своєї мети! Всі перешкоди – це важливі уроки на шляху до вашої мрії!

Матеріал підготовлено в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром Волині за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

First1

Можливо Вас зацікавить