Людський фактор, недосконалість законодавства та судові справи: агропідприємство на Черкащині продовжує відстоювати свої права

DSC01096
besplatka_728_90_ukr

Україна – аграрна країна, а Черкащину сміливо можна назвати її житницею. Однак аграріям, як це не дивно, не так легко живеться. Попри значні економічні труднощі, які часто стають на заваді розвитку сільгоспвиробників, фермерським господарства все частіше доводиться протистояти різноманітним шахрайським схемам.

Ще 6 років тому засновник ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» Павло Голуб ніколи не міг собі й явити, що працюватиме саме із землею. Однак вже багато років засіює поля в Городищенському районі.  Хоча починав справу фактично з нуля. Старі будівлі і мінімум техніки. Всі кошти, які на початку вдавалося заробити вкладалися в розвиток підприємства, в техніку, адже у власника був чіткий принцип – жодних кредитів!

Зараз же в господарстві ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» є і сушки для зерна, млин, два зерноочисних комплекси і складські приміщення, та своя техніка для обробки поля – 4 трактори Puma 230, 3 комбайни, оприскувач та інша техніка для підвозу води.

DSC01098

– На цьому етапі, ми повністю забезпечені всім для обробки наших земель. Нам всього вистачає, — відзначив Павло Голуб.

DSC01104

DSC01105

На підприємстві наразі працює 73 людини. У період посівної кампанії середня заробітна плата складає від 8 до 12 тисяч гривень, однак намагаються забезпечити своїх працівників і взимку роботою, адже  розуміють, що в сільській місцевості знайти роботу важко.

У користуванні агропідприємства 6 тисяч гектарів землі (землі сіл Орловця, Калинівки та Ксаверово), тому воно є одним з найбільших в районі. Однак 10 квітня навіть на таке потужне сільськогосподарське підприємство була здійснена спроба рейдерського захоплення ніби як конкуруючою фірмою, які підтримали самі селяни ТОВ «Золоті лани 2017». За словами Павла Голуба, за допомогою вже недійсних паспортних даних була підроблена довіреність, за якою був укладений договір купівлі-продажу, згідно якого такий собі Басалаєв стає засновником ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро», а пан Сотніков А. В. директором.  Перед цим представники «Золотих ланів» підписали 300 договорів з жителями села Орловець, що тепер їхні паї орендують вони, а не «Черкаси-Дніпро Агро». Однак жодної юридичної сили ці договори наразі не мають.

За цим фактом вже відкрито кримінальне провадження. Справи наразі перебувають у судах.

«Ви сієте врожай, а я його прибираю»: як на Черкащині відбувається рейдерське захоплення агропідприємств

DSC01101

«Більш нахабного вчинку ми не спостерігали»

– Я працюю на землі, мої батьки все життя пропрацювали на землі. І більш нахабного вчинку ми ще не спостерігали, — відзначив керівник фермерського господарства «Гребінник» Юрій Гребінник про спробу захоплення ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро». – Вони  і до моєї тітки приходили, то вона їм сказала: «Хлопці, ви спочатку цю землю заробіть, а потім будете на ній працювати». Ми відразу зрозуміли, що нічого доброго з того не вийде.

Валентина Коротенко, жителька села Орловець розповіла:

– Перед людьми просто поклали пачку документів, а хто їх там читав. Дали по 5 тисяч гривень та і все. Ті люди, які отримали ці паї в колгоспі, своєю працею їх заробили, то вони не пішли на цю аферу. Взяли здебільшого ті, які вже перебігали туди-сюди. Це враховуючи той факт, що перед новим роком з усіма пайовиками розрахувалися. Але люди сказали: «Не страшно, ми домовимося».

За словами пані Валентини, людям обіцяли, що вони і більшу орендну ставку отримають, і зерно. Однак жінці цікаво, де вони його візьмуть, оскільки окрім сумнівного вигляду офісу, жодної техніки на полях ТОВ «Золоті лани 2017» селяни не бачили. Тим часом ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» провели успішно й посівну кампанію, наразі приступили до оприскування полів.

DSC01093

Офісне приміщення «Золотих ланів»

Соціальна відповідальність агровиробників

Іван Наумець, сільський голова Калинівки, розповів, що після Орловця представники від «Золотих ланів 2017» приїхали і в їхнє село, так само пропонували розірвати договори із ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» і укласти з ними. Однак, за його словами, для них було принципово, щоб були громадські збори, де обидва агровиробники могли б представити свої інтереси, а люди визначилися б, з ким їм вигідно продовжити співпрацю. Тим паче, що з «Черкаси-Дніпро Агро» у селян термін дії договору спливав тільки через 3-5 років. Після проведення зборів, селяни вирішили залишитися із тим агропідприємством, з яким вже співпрацюють не перший рік. Та й соціальна допомога від нього відчутна для всієї Калинівки.

– Я працюю сільським головою вже три роки і за цей час «Черкаси Дніпро Агро» надавало Калинівці соціальну допомогу у вигляді ремонту будинку культури, прогортання взимку снігу, надавали будівельні матеріали. «Золоті лани» у цьому році нам лише раз дали трактор для прогортання снігу, більше допомоги ми від них не бачили, — розповів Іван Миколайович, відзначивши, що на сьогоднішній день із «Золотими ланами 2017» в селі немає підписаних договорів.

Всі фермерські господарства відносять соціально відповідально до сіл, паї яких обробляють, додає фермер Юрій Гребінник.

– Ми завжди до всіх свят намагаємося і дітям подарунки зробити – все спільно. І сьогодні ось в табір «Ромашка» завезли діткам продукти харчування, — розповів Юрій Гребінник. – Від «Золотих ланів» я подібних ініціатив не бачив.

У свою чергу Павло Голуб відзначив, що фінансову допомогу на потреби села вони розподіляють рівномірно до кількості земель, які обробляють:

«Якщо я, умовно кажучи, обробляю 95% земель сільської ради, то і на встановлення, наприклад, того ж котла в школі даю 95 тисяч гривень, а інші фермери хто тисячу, хто 300 гривень, то скільки орендує земельного фонду».

На контролі районної влади

За словами заступника голови Городищенської районної ради Микола Панчишина «Черкаси-Дніпро Агро» завжди виконувало всі соціальні угоди, справно сплачувало податки, не затримувало орендну плату пайовикам, тому для них було великим здивуванням, коли дехто з жителів Орловця підписав договори із «Золотими ланами», маючи на руках ще дійсні 3-5 років договори із іншим агропідприємством. З цього приводу в Орловці були проведені громадські збори, на і запрошені пайовики та представник обох агрофірм. Однак вони не змогли попередити спробу рейдерського захоплення ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро».

 – Коли по селу почали їздити представники від «Золотих ланів», то ми відразу подивилися, що це за фірма, і як з’ясувалося, статутний капітал у них  одна тисяча гривень, на балансі жодної техніки. Тому відразу виникли певні сумніви. У той же час із ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» ми співпрацюємо вже давно, і люди, які живуть в Орловці, вони бачать ту допомогу, які вони надають. Землі ними обробляються, підприємство працює і виконує всі свої зобов’язання. Тому ми зробимо все можливе, щоб була дотримана законність, — зауважив  Микола Васильович. – На мою думку, ці люди просто не розрахували свої сили і не очікували, що отримають такий спротив.

У свою чергу Василь Скринник, перший заступник голови Городищенської райдержадміністрації, відзначив, що договори, які підписали мешканці Орловця, не мають юридичної сили, оскільки в законний спосіб можна в односторонньому порядку розірвати договір з попереднім орендарем тільки в разі його згоди, або, якщо її немає, через суд. Оскільки нічого з переліченого зроблено не було, а «Золотим ланам 2017» не вдалося зареєструвати їх, вони недійсні.

– Але ж спроба зареєструвати була, тому тут виникає логічне питання, на яких підставах державний реєстратор хотів зареєструвати ці договори, якщо він бачив, що на ці паї вже укладені інші договори. Тому на всі ці договори, можна так сказати, був накладений арешт. Коли суд з’ясує всі обставини, то тоді вже будемо рухатися далі, — відзначив Василь Васильович.

Однак, вважає, Василь Скринник, в першу чергу в цій ситуації спрацював людський фактор, а саме їхня юридична необізнаність.

 – Людині запропонували певну суму і вона вже не звертає увагу, що у неї є інший договір, дає свої паспортні дані незрозуміло кому і він тут же ж друкує якийсь інший договір, який та ж людина навіть не читає, — зауважив перший заступник голови РДА.

Однак попри це, всі орендодавці отримають плату за паї, запевнив засновник ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» Павло Голуб:

«Люди в цій ситуації не постраждають, навіть ті, хто попідписував договори з «Золотими ланами». З ними з усіма розрахуються».

«Вони не розраховували, що зустрінуть такий спротив»

Олександр Лупашко, депутат Черкаської обласної ради, голова профільної комісії з питань АПК при облраді та член обласного оперативного штабу з протидії аграрному рейдерству переконаний, що представники «Золотих ланів» розраховували, що засновник ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» буде загнаний в глухий кут і просто змушений буде викупити своє ж підприємство.

– Вони саме на це розраховували. Але вони не розраховували, що піднімуться люди і так оперативно спрацює поліція, — сказав Олександр Лупашко. – Ну як вони могли щось робити, як у них ні техніки немає, ні посівного матеріалу, не оброблене жодне поле. В Орловці специфічна місцевість, там бугристий рельєф, треба знати, як обробити ці поля. А вони цього нічого не знають. Ви б на таке підприємство довірили свій пай? Коли до нас приходь агрохолдинги, ми на десятки років назад вивчаємо історію підприємства: чого вони досягли, що вони можуть і що пропонують. Ці ж нічого не досягли, нічого не мають і пропонують нереальне – 11% орендної пати за пай, не маючи ні землі, ні техніки.

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить