«Майдан від першої особи»: у Черкасах презентували збірник спогадів подій Революції Гідності в кожному регіоні країни

«Майдан від першої особи»: у Черкасах презентували збірник спогадів подій Революції Гідності в кожному регіоні країни
в Новини, Суспільство

«Ми хотіли, щоб світ знав не тільки про те, що відбувалося на київському Майдані, а й на регіональних майданах», – саме таким посилом керувалися десятки істориків та краєзнавців зі всієї України, створюючи збірник спогадів подій Революції Гідності.

Події революції 2013-2014-их років збурили всіх у суспільстві. Соціологи наводили цифри, що учасниками Майдану стали близько 20 % населення України. Наразі в країні немає жодної людини, яка б не знала про ті трагічні події. В науковому середовищі події Революції Гідності теж не пройшли непомітно. Події Майдану були важливими для історичної науки, тому це підштовхнуло істориків почати записувати спогади.

– Для нас важливо було передати дух Майдану, його характер, емоції, які тоді вирували, які мотивували їх навіть на пожертву своїм власним життям, – розповіла завідувачка сектору обліку та збереження усних джерел Українського інституту національної пам’яті Тетяна Ковтунович.

DSC06426

Представники Українського інституту національної пам’яті вирішили у швидкому режимі, поки люди не розходяться, виходити на Майдан і записувати їхні спогади та фіксувати емоції. На Майдані було записано 143 інтерв’ю, які носять особливий характер. Вони не такі розлогі, але дуже емоційно наповнені, за якими теж можна робити окремі дослідження.

Усього історики з Українського інституту національної пам’яті видали три видання про події Ревоюції Гідності. Вони увійшли до проекту «Майдан. Усна історія». Робота над його реалізацією тривала від подій Майдану, тобто цілих 5 років.

– Ми хотіли, щоб люди якомога ширше розкривали свої емоції та враження. Нам було дуже важливо провести всі опитування по гарячих слідах. Адже мине 10-20 років і на ті враження нашаровуватимуться суспільні стереотипи, враження про інші події, – розповіла головний спеціаліст обліку та збереження усних джерел Українського інституту національної пам’яті Тетяна Привалко.

DSC06409

До першого видання увійшли 45 історій 15 різних категорій людей – студентів, юристів, політиків, священиків. Друге видання «Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах» про мистецтво, яке підтримувало Майдан і згодом продукувало дуже багато мистецьких творів на базі пережитих подій Революції Гідності. У ній зібрано 35 історій.

Завершальне видання, яке й презентували у Черкасах, це «Майдан від першої особи. Регіональний вимір». На відміну від попередніх видань, до цієї книги увійшли 250 спогадів, всього ж було зібрано 415. Це спогади учасників майданів, які проходили у всіх обласних центрах та декількох містечках: Умані, Смілі, Бердичеві, Кривому Розі, Дрогобичі та Терибовлі. У зборі інформації видання, яка складається із двох частин, взяли близько ста осіб зі всієї України – журналісти, історики, краєзнавці тощо. У першій частині збірника подається інформація про історії 12 майданів від АР Крим до Луганської області, а в другій частині – від Львівської до Чернігівської областей.

У кожному розділі, яка розкриває історію Майдану кожної області, ведеться хронологія подій по роках. Далі розкривається розвиток подій і представлені спогади учасників, а також документи і фотографії. Книга розрахована на широке коло читачів.

DSC06445

Доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України, професор ЧНУ ім. Б. Хмельницького Віталій Масненко розповів, що в цій книзі людина побачить ситуацію та відчує дух Майдану конкретно в тому чи іншому регіоні.

– Ясно, що не у всіх регіонах було однакове сприйняття Майдану. У деяких областях люди були активно налаштованими підтримувати Майдан. Я вважаю, що Черкащина була промайданівським регіоном. В деяких регіонах, чим далі на схід і південь, переважала позиція антимайдану. І важливо, що це помітно у збірнику спогадів. Читач побачить тональність і боротьбу позицій, – сказав історик.

DSC06435

На Черкащині Віталій Масненко збирав спогади черкасців, уманчан та смілян. За його словами, у Черкасах після Києва відбувалися найжорсткіші дії влади: побиття черкащан, арешти, навіть загибель людини (загинув уманчанин Віктор Чернець).

– Тодішній очільник області від “регіоналів” Сергій Тулуб намагався показати перед своїми господарями, що він контролює ситуацію в Черкасах і, так би мовити, наводив порядок. Про це свідчить присутність у місті та дії луганського «Беркуту», наприклад, відома подія для черкащан, коли блокпост на дамбі фактично розстріляли. Зі свого боку, «майданівці» влаштовували перевірки на дорогах, зупиняли тітушок, які їхали в Київ, відомий підпал їхнього автобусу. Також варто згадати два штурми Черкаської ОДА. Але ці дві останні події були достатньо неоднозначними. Там був великий елемент провокацій, присутності тітушок, – згадує події революції на Черкащині Віталій Масненко.

В Умані взагалі проходив унікальний учнівський Майдан, якого більше ніде в Україні не було. Організаторка та учасниця Інна Зозуля розповіла, що вона, тоді 16-річна, разом з братом, якому було 15 та сестрою, якій було 13 років, знайшли однодумців-підлітків у місті і організували власний Майдан. З 2 грудня вони розпочали роздавати школярам листівки із запрошеннями сходитися на віче.

DSC06454

– Потім ми пішли в інші школи, де закликали піти разом з нами. Але там дітей закривали, їм погрожували, що відрахують зі школи. Тому до нас приєдналися школярі із нашої школи, хто встиг втекти з уроків, хто не боявся. Також до нас доєдналися і дорослі, – розповіла Інна.

У той час, коли Інна разом зі своїми однолітками організовували Майдан в рідній Умані, її тато та батьки інших молодих активістів міста відстоювали свої права у Києві.

DSC06452

– Коли ми вирішили це зробити, ми ні в чому не розбирались. Ми не читали про умови Митного союзу, умови вступу в ЄС, ми не знали, що правильно, а що неправильно. Ми знали одне точно: що в країні, у якій нам жити, зараз нам не дають говорити, – розповіла дівчина.

Історики вважають, що Майдан – це саме зламна подія, адже про які б факти сучасності не йшлося, Майдан це той злам, від якого розпочався відлік іншої України.

Реклама