Мистецтво з-за грат: бранець Кремля Роман Сущенко представив виставку своїх робіт (ФОТО)

IMG_2895
besplatka_728_90_ukr

23 вересня у Черкаському художньому музеї відкрилася виставка робіт бранця Кремля, журналіста Романа Сущенка «Мистецтво з-за грат». На виставці представлені роботи, які він створював у виправній колонії в селищі Утробіно. 

Відкриття виставки, як розповіла керівниця художнього музею Ольга Гладун, планувалося ще навесні цього року, проте через карантин її перенесли на День міста Черкаси.

- Однак життя ще раз внесло свої корективи, — відзначила пані Ольга. — Проте не зробити цю виставку ми не могли. Ми дуже чекали на її відкриття, оскільки це дійсно унікальні роботи, зроблені по пам’яті. Це мистецтво, яке дає сили, яке налаштовує бути більш мужнім, більш сильним. У цих роботах є любов, замилування спокійною, тихою природою. Тому мені б хотілося, що б ці роботи побачили якомога більше містян.

IMG_2873

Перш за все виставка покликана привернути увагу як українського суспільства, так і всієї світової спільноти до теми політв’язнів — громадян України, які незаконно затримані Кремлем за надуманими справами.

За час перебування у російських в’язницях з 2016 по 2019 роки, Роману вдалося створити 38 унікальних робіт та понад 50 малюнків автомобілів. Перші роботи — пейзажі та натюрморти, пізніше — урбанізовані пейзажі європейських та українських міст, згодом — серія особистих малюнків із зображенням автомобілів, які він надсилав своєму сину.

IMG_2868

- Сьогодні ви зможете оцінити роботи людини, яка опинилася в екстремальній ситуації і шукала для себе вихід у творчості, — звернувся до учасників заходу автор картин Роман Сущенко.

IMG_2916

Декілька картин автора присвячені і рідній Черкащині — це зображення річки «Рось».

- Фактично ці дві роботи (пейзажі річки Рось — ред.) — це одне ціле, — зауважує художник. — Якщо прикласти картини, то навіть видно, що ось гілки на дереві мають продовження. Як кажуть мистецтвознавці — це диптих.

120087181_456607688630077_2929140281889368379_n

Прагненню творити, виливати свій сум у щось світле не стали на перепоні навіть суворі умови ув’язнення і повна відсутність матеріалів для малювання. Роботи Романа Сущенка створені за допомогою кулькової ручки (чорного, фіолетового та синього кольорів), простого олівця та виготовлених власноруч відтінків кольорів з чаю, соку буряка, лушпиння цибулі, йоду, зеленки та інших підручних барвників.

- Іноді у мене під руками не було і паперу, тому тут представлені роботи, виконані на картонній палітурці від звичайного зефіру. Сусід по камері полюбляв солодке, тому довелося у нього взяти картонку і використати її для ось цього малюнку, — розповів Роман Володимирович.

IMG_2869

Лише після незаконного вироку — 12 років суворого режиму — та етапування до виправної колонії у селищі Утробіно (Вятка), українські дипломати домоглися дозволу передати Сущенку пастель, а згодом адвокат політв’язня Марк Фейгін переслав йому акварельні фарби та пензлі.

Витримати  безнадію російського ув’язнення Роману допомогли листи підтримки, які він отримував, без перебільшення, з усіх куточків світу. Та найціннішими були листи з рідної України.

- Писали Роману з усього світу, з усіх континентів, — наголосила організаторка виставки картин Романа Сущенка Олена Кононенко. — Ось тут ви можете побачити лист, який написали учні з 5-ї черкаської школи, в якій навчався Роман.

Також Роман Сущенко нагадав, що і нині у російських тюрмах та на тимчасово окупованих територіях України перебувають 135 політв’язнів, які так само потребують підтримки. Тож він закликав і їм також писати листи. Його ініціативу підтримало і духовенство української православної церкви на Черкащині.

- Коли я дивлюся на ці надзвичайно талановиті роботи, то розумію, щоб творити такі картини, потрібен не тільки талант, а внутрішній вогонь, яким горить людина. Ми не бачимо, хто сидить у московських в’язницях, але ми можемо від душі написати їм листівку. Я закликаю черкащан долучитися до цієї акції, написати нашим бранцям листи надії, віри, любові до наших братів, які поки що знаходяться у московських буцегарнях, — звернувся до черкащан митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан.

IMG_2867

IMG_2909

Залишити листи можна у музеї, поки триває виставка, або у Свято-Троїцькому кафедральному соборі Черкас чи інших храмах ПЦУ на території Черкащини.

Виставка оригінальних робіт Романа Сущенка триватиме до 29 вересня, репродукцій —  до 4 жовтня 2020 року.

First1

Можливо Вас зацікавить