Мотивація селян і мрія про «Волонтерський Оскар» – учасники проекту «Help and Travel» розповіли про роботу на Черкащині

Мотивація селян і мрія про «Волонтерський Оскар» – учасники проекту «Help and Travel» розповіли про роботу на Черкащині
в Новини, Суспільство

«Help and Travel» – проект, що діє з 2013 року і об’єднує близько двох сотень волонтерів по всій Україні. За цей час активна молодь встигла побувати у більш як 50 малих громадах та допомогла селянам реалізувати низку ініціатив.

Як розповів під час брифінгу співорганізатор проекту Денис Андрущенко, натхненниками на початку впровадження ініціативи стали випускники, які повернулися зі США і захотіли розвивати волонтерство в Україні. Тоді воно в нас було ще на низькому рівні.

– Перший раз ми організували всеукраїнський тур, об’їздивши 6 областей. На початку ми ще нічого не знали і не розуміли корисно це буде чи ні. Були волонтери з Криму, Заходу, Сходу, – розповів Денис.

За його словами, в той час люди неабияк дивувалися, чому ці молоді активісти приїхали і хочуть щось безкоштовно робити. Для них це було незвично.

Спочатку це все робилося за грантові кошти. Однак пізніше, кажуть організатори, гранти їм просто перестали давати, адже потрібно було фінансувати й інші проекти, які чекали підтримки. Цьогоріч був уже 9-й тур і з його реалізацією молодим людям допоміг Благодійний фонд «Урожай громаді». Подорожували й допомагали селянам цього разу на Черкащині та Київщині, побувавши в 4-х селах: Медвин, Козин, Росава та Іванівка.

– Для нашого благодійного фонду такі проекти дуже важливі, – зазначила директор фонду Тетяна Волочай. – Коли за допомогою напряму звертаються сільські ради – це одне. А от завдяки співпраці з такими проектами люди стають більш відповідальними. Особливо це стосується сільської молоді. Її важливо наситити різними враженнями і відчуттями.

Взагалі, кажуть учасники проекту, часто людям важко зрозуміти, що потрібно починати з себе. А коли хтось приходить і починає робити те, що вони могли б зробити самі, то вони починають «прокидатися», дехто включається в процес.

Щодо цьогорічного туру, як стверджують волонтери, вони намагалися не тільки робити практичні зміни, наприклад, пофарбувати паркани, провести Інтернет тощо, а й упорядковувати якісь пам’ятки. Так в одному з сіл місцеві жителі дізналися, що поруч із ними росте унікальний 600-літній дуб.

  –  Люди дивуються. Для них наша маленька купка волонтерів – це незрозумілий жовтий хаос, який прийшов і щось робить (волонтери мають жовті футболки – ред.). Але що приємно здивувало в останніх подорожах, це те, що селяни дійсно почали цікавитися, розпитувати. Особливо відкритими були сільські голови. Пропонували нас нагодувати, повезти на річку, – розповідає Денис Андрущенко. – Хоча траплялися різні випадки. Буває, бачать, що ми щось робимо і підходять – а давайте ви мені ще на городі допоможете, щось збудуєте…

Людям, надто молоді, далеко не завжди хочеться покидати село, але часто їм не вистачає мотивації або натхнення, аби чимось займатися, – пояснюють учасники проекту. Так, у одному з сіл хлопчина має ідею зробити смітєпереробний завод. Ще траплялися юнаки, які хотіли стати ді-джеєм та журналістом. Їм просто не було з ким порадитися, щоб спробувати себе в цьому.

Волонтери наголошують – те, чим вони займаються – це не кардинальні зміни, а лише кілька днів, які мають надихнути і спонукати жителів сіл до самостійної роботи. Крім іншого, хлопці та дівчата ставлять собі за мету подорожувати Україною – недарма ж у назві проекту йдеться про мандрівки.

До слова, перед проектом кандидати проходять відбір, адже через обмежену кількість місць стати волонтером «Help and Travel» може не кожен. Деякі кандидатури затверджують одразу, декого ж беруть «про запас». Обираючи кандидатів, намагалися триматися «золотої середини», адже спочатку приходили як і люди, які мають вже досить вагомий волонтерський стаж, так і новачки. Звертали увагу й на мотивацію.

Самі ж учасники проекту кажуть – не пожалкували, що вирішили взяти в ньому участь. Однак дехто бачить це як можливість надихнути інших своїм прикладом, а дехто – навпаки, вважає, що сам так може навчитися чомусь новому, аби розвиватися далі.

Наприклад, Юлія з Чернігова, яка скоро стане біотехнологом, каже, що прийшла на проект, аби спробувати себе в чомусь іншому. Волонтерство для дівчини не чуже, ним вона займалася і раніше, однак в рамках суто тематичного проекту, пов’язаного з її освітою.

– Прийшла сюди, бо хочу бути багатогранною, – говорить вона.

20707829_1936099836641391_1734952973_n

Долучаються до проекту й іноземці. Так, організаторам свого часу написав італієць Сімоне, який зараз пише працю про нашу державу. Каже, що приїхати сюди його надихнув Майдан. Захотілося дізнатися більше про Україну та українців і зрозуміти, чи ми таки хочемо йти у бік Європи. Друг Сімоне, Вітторіо, зізнається – про війну з Росією в Італії інформації було дуже мало. Вже перебуваючи тут, вони намагаються хоч якось збагнути суть того, що відбувається.

Загалом, враження про проект у них позитивні. Кажуть, це добре, коли сільське населення починає розуміти, що треба брати ініціативу у свої руки.

Крім основного проекту, «Help and Travel» має кілька маленьких «підпроектів», зокрема таких, що рієнтовані на школярів старшого віку.

Також організатори розповіли про свою мрію – започаткувати «Волонтерський оскар». І зробити хочуть це і в Черкасах. Для цього попередньо в жовтні проведуть зустрічі з відповідними організаціями, а потім організують церемонію нагородженя. Люди мають розуміти, що волонтерство – це не «халявна» робота або якесь байдикування, а справді соціально важлива робота, – пояснюють вони.

– Крім того, хочемо поширювати інформацію про черкаські громадські організації. Зробити такий собі «Волонтер GO», щось на зразок “Pokemon GO”, – пояснює Денис Андрущенко. – Ми це бачимо як своєрідний квест по місту, коли громадські організації відкриватимуть двері для активної молоді.

Реклама