На Черкащині через порушення відмінили торгів на 576 млн грн, – Держаудитслужба

На Черкащині через порушення відмінили торгів на 576 млн грн, – Держаудитслужба
в Новини, Суспільство

Стан фінансово-бюджетної дисципліни в області обговорили на сьогоднішній координаційній нараді в ОДА. 

23798888_1335243413270633_1513382082_o

На початку своєї доповіді Тетяна  Велько, начальник управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, відзначила, що чим кращі будуть показники роботи управління, тим більше це буде свідчити про неналежний стан фінансово-бюджетної дисципліни в області.

– В принципі, на сьогоднішній день так і є, – наголосила керівниця управління, – ми не займаємо найвищого рейтингового місця, але і не пасемо задніх, десь посередині. Якщо порівняти нас із великими регіонами, то стан фінансово-бюджетної дисципліни у нас ненайкращий.

23804424_1335243576603950_2050927140_n

Окрім планових перевірок, велика кількість і позапланових, які проводяться за зверненнями Генпрокуратури, НАБУ та інших правоохоронних органів. Черга таких позапланових ревізій – вже до травня наступного року. Тобто ці факти фінансових порушень будуть досліджуватися в площині кримінальних проваджень.

За 10 місяців цього року було проведено 56 контрольних заходів і майже в кожному встановлено порушення фінансової дисципліни, говорить Тетяна Велько. Цих порушень вже зараз нараховано на 46,9 млн грн, з них бюджетами всіх рівнів недоотримано 10 млн грн.

Уникнути таких порушень можна, якщо на підприємствах, установах буде діяти налагоджена система внутрішнього контролю, переконані в Держаудитслужбі. Мова йде про взаємний механізм відповідальності, коли кожен працівник на своєму місці має чіткі повноваження і заходи відповідальності.

Загалом же кількість знайдених порушень не залежить від величини об’єкта.

– Наприклад, Черкаським комерційним технікумом внаслідок заниження вартості платної послуги з навчання за контрактом недоотримано понад 1 мільйон гривень власних надходжень. Ви скажете, ну здешевили послугу на навчання, це ж для наших дітей. Але, як правило, за благородними поривами криється зовсім інше: коли вартість навчання зменшується, а потім батьки сплачують добровільні внески на ремонти, на купівлю якоїсь дорогої техніки, яка не завжди оприбутковується, і так далі, – розповіла Тетяна Миколаївна.

У цьому році проведено 13 аудитів, серед яких є і аудити бюджетних програм. Аудит може тривати до 90 днів. За цей час перевіряються величезні масиви інформації. Після їх перевірки службою надаються пропозиції, які мають допомогти усунути виявлені прорахунки і правильно спрямувати бюджетні кошти.

 – Проведеними 13-ма аудитами у цьому році були виявлені прорахунки під час використання фінансових ресурсів, які призвели до неефективного використання коштів на загальну суму близько 300 мільйонів гривень. Наприклад, коли ми перевіряли підприємство “Златодар”, то нами було виявлено, що там взагалі не використовувався механізм претензійно-позивної роботи. Лише пропуском термінів позивної давності було втрачено 1,5 мільйони гривень. Коли ми прорахували ті справи, де спливає термін давності, то таких виявилося ще майже на 2 мільйони гривень, – розповіла Тетяна Велько.

Також вона повідомила, що на стадії узгодження перебуває аудиторський звіт обласної комплексної програми “Турбота”, яка розрахована до 2020 року. Контролем були охоплені 2014-2017 роки. Вже зараз можна відзначити, що в ній виявлено низку прорахунків, внаслідок чого мета програми не досягається стовідсотково.

– До прикладу, одним із пунктів програми було частково забезпечити харчуванням дітей-переселенців. Тобто мета цього заходу – знизити навантаження на батьків цих дітей. У результаті того, що система контролю була налагоджена неналежним чином, неправильно була виписана методика, ми втратили 500 тисяч гривень не на цю мету. А саме: частина коштів пішла на харчування дітей 1-4 класів, які й так харчуються безкоштовно, інша частина пішла на харчування дітей у садочках, але вона не знизила кошти батьківської плати, а знизила бюджетну частину коштів, – пояснила Тетяна Миколаївна.

Дуже часто такі помилки допускаються внаслідок формального підходу до складання документів, коли вони в кінці місяця заповнюються “на колінах”.

Значну частку роботи служби складає запобігання у порушеннях державних закупівель. Цим при Північному офісі Держаудитслужби займається цілий відділ, який моніторить ці закупівлі ще на стадії їх оприлюднення. Тільки за 10 місяців цього року ним було попереджено порушень у сфері закупівель на понад 650 млн грн. Це ті процедури, по яких на 576 млн грн були відмінені конкурсні торги, а на 77 млн грн розірвано вже укладені з порушеннями договори.

– Порушення є в кожній закупівлі. Деякі з них можна відкоригувати, а деякі призводять до того, що торги необхідно проводити повторно, – відзначила керівниця Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області.

Що ж стосується другої важливої складової роботи Держаудитслужби, а саме відшкодування порушень, то у цьому році вдалося забезпечити відшкодування порушень на 28 млн грн (більше 60%). Цей результат є одним із найкращих по Україні.

Нагадаємо, уже протягом двох років ця служба працює у новому статусі, а саме Державної аудиторської служби (перед цим це було КРУ, потім фінансова інспекція). З новою назвою оновилися і функції установи.

Реклама