На Черкащині відгримів всеукраїнський фестиваль «Крутий заміс» (ФОТО, ВІДЕО)

6454623fa32495e6
besplatka_728_90_ukr

Фото Ганни Корнієнко, «Суспільне»

Третій мистецький фестиваль народних ремесел та забав «Крутий заміс» уже втретє відбувся минулими вихідними на холодноярській землі — у селі Мельники. Захід організували за підтримки ТОВ НВФ «Урожай» та Благодійного фонду «МХП- Громаді».

Ідея створення цього заходу виникла у місцевого активіста Юрія Романчі. Він запропонував створити мистецький фестиваль задля того, щоб популяризувати українську культуру. Цьогоріч фест зібрав гостей не лише з Черкаської області, а й з усієї України.

«Після того, як у 2018 році провели перший фестиваль «Крутий заміс», отримали безліч схвальних відгуків та почали отримувати заявки від майстрів – умільців та народних колективів для участі в наступному фестивалі. Нас вразила така залученість людей, як гостей, так і учасників. І вже через  рік  наш літній фестиваль масштабувався до рівня всеукраїнського. Так, українцям відгукується українське», — зазначає Юрій Романча, ідейний натхненник проєкту, засновник ГО «Холодний Яр — Україна».

Через пандемію коронавірусу в Україні, фестиваль провели із дотриманням усіх протиепідемічних норм. Протягом трьох днів «Крутого замісу» цього року учасників фестивалю дивували різноманітними концертними виступами, розважали конкурсами та іграми, вчили ліпити з глини, пекти хліб, варити борщ тощо.

IMG_1643

Конкурс «Глечик наосліп»

IMG_1612Майстер-клас із декорування пряників

Товариство «НВФ «Урожай» ПрАТ «МХП» партнером фестивалю виступає вже втретє. Директор Олександр Воскобойнік каже, що роблять це не для піару і не для вигоди, а для відродження Чигиринщини, бо це серце і душа України:

«Дуб Максима Залізняка, Гайдамацький ставок, Іллінська церква, Три криниці, Мотронинський монастир, Замкова гора, Резиденція Богдана Хмельницького, Замчище Богдана Хмельницького, скіфські городища, вали, печери та джерела – про них має знати вся Україна. А громади чигиринських сіл повинні не виживати, а розквітати завдяки розвитку туризму. Дуже добре, що є такі небайдужі громадські діячі, як Юрій Романча, які готові  вкладати власний час і сили та залучати бізнес для популяризації рідного краю»

Відмінність фестивалю «Крутий заміс» від інших фестивалів полягає в тому, що це не просто «тусовка». Це вже цілий проєкт, що має філософію та  цикл заходів (сезонні фестивалі, ярмарки майстрів, Школа гончарства та Музей ремесел Холодного Яру в Мельниках, етно-арткафе «Крутий Заміс» у Черкасах), спрямованих на відродження туристичної привабливості Чигиринщини, відновлення старовинних ремесел, адаптацію їх до сучасності.

Продемонструвати майстерність та красу виробів на ярмарку, який розгорнувся на території фесту, приїхали митці, майстри та умільці з різних областей України. Чи не найбільш цікавим заняттям для гостей свята виявилось створення глиняних виробів на гончарному колі. Майстер-клас проводив гончар Михайло Чудний із Жаботина:

«Мій дідусь був скульптором, а я сам гончарству навчився. Для роботи я самостійно змайстрував і гончарне коло, і пічку. Вже три роки я займаюсь цією справою і щороку я беру участь у «Крутому замісі».

IMG_1626Михайло Чудний, майстер-клас із гончарства

Для дітей цікавим заняттям виявилось створення свічок із вощини.  Майстриня Лілія Зубко розповідає, що її родина займається медом та виробами з нього. Жінка каже, що просто медом на такому фесті нікого не здивуєш, тож вирішили навчати людей створювати такі вироби для декору.

 IMG_1676

Щодня зі сцени лунала різномантна музика – від маловідомих місцевих гуртів і колективів до відомих на всю Україну гуртів: «Крутий заміс», «Flatcher», «Вертеп» тощо. Родзинкою ж цьогорічного фестивалю став виступ всеукраїнського відомого гурту «ТІК».

IMG_1634

Гість фестивалю Семен Макарук розповідає, що потрапив сюди випадково, адже навіть не знав, що він відбудеться:

«Ми приїхали із Житомирської області просто подивитись Черкаську область, і випадково, досліджуючи Холодний Яр, потрапили сюди. Фестиваль насправді дуже крутий, подобається атмосфера і музика, тож ми залишимось ще на день. У нас в Житомирській області, напевне, немає таких класних автентичних заходів».

First1

Можливо Вас зацікавить