Не застрахований ніхто: в Черкасах розповідали, як у ХХІ столітті можна постраждати від торгівлі людьми

27591588_10208648687173986_666864829_n
besplatka_728_90_ukr

Від цього не застрахований ніхто, навіть діти. Торгівля людьми за кримінальними прибутками займає третє місце у  світі після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками. Щорічний дохід злочинців від торгівлі людьми складає близько 10-12 мільярдів доларів. За даними ООН, щорічно через міжнародні кордони продають від 600 до 800 тисяч осіб. А за оцінками Представництва МОМ в Україні з 1991 року понад 230 тисяч українців постраждали від різних форм сучасного рабства.

Як повідомила під час прес-конференції представник БО «Від серця до серця» Марина Стадник, за два роки за допомогою до організації звернулися 24 особи, які тим чи іншим чином постраждали від торгівлі людьми. Серед них — 13 чоловіків та 11 жінок. Така статистика ламає стереотип про те, що від торгівлі людьми страждають в основному жінки. На сьогодні четверо із цих осіб уже пройшли реабілітацію, яка включає, зокрема, медичну та юридичну допомогу, відновлення документів і родинних зв’язків. Ці люди вже повернулися до повноцінного життя, поновили сімейні зв’язки, а дехто навіть розпочав власну справу.

У більшості випадків, зазначають в організації, переважає трудова та сексуальна експлуатація, хоча бувають і змішані випадки. До того ж, є 5 випадків втягнення у злочинну діяльність. По географії Україна, наголошують фахівці, на жаль, займає одне з перших місць у списку країн призначення. Серед тих, хто звернулися за допомогою, 10 осіб постраждали від торгівлі людьми саме в нашій державі і на Черкащині зокрема. Також це Польща, РФ, Чехія, Німеччина, Греція та ін.

Провідний фахівець Управління молоді та спорту Черкаської ОДА Лариса Удовиченко зазначила, що в області створено систему протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим від цього. Крім того, розроблено регіональну програму, присвячену цій проблематиці.

На сьогоднішній день в області 7 людей отримали статус осіб, які постраждали від торгівлі людьми, ще 3 справи відправлені на розгляд у Мінсоцполітики. Із них 4 осіб із м. Черкаси, ще по одному — з Городищенського, Лисянського та Черкаського районів. Переважно це були випадки трудової експлуатації. Був навіть один випадок звернення іноземця — громадянина Білорусії. На жаль, через надмірний розголос, до якого чоловік був не готовий, його історія склалася не найкращим чином, — каже представниця благодійної організації.

Торгівля людьми може мати різні форми: від відкритих випадків продажу людей до погроз, недоплати за виконану працю та відбирання документів. Вона може проявлятися не тільки у тому, що в людини забирають документи і примушують до праці чи статевих стосунків. Часом людина, навіть їдучи кудись свідомо, потрапляє в умови, коли їй не доплачують, забирають гроші, змушують жебракувати, робити тяжку роботу тощо. Тож іноді до певного часу людина може навіть не здогадуватися, в яку халепу втрапила.

Тому, каже заступник начальника, керівник відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Черкаській області Євген Дядченко, визначити точну кількість таких людей неможливо. До того ж, зауважив він, крім продажу або примусу до праці є факти вербування. Для прикладу, в Росіїбагато наших співвітчизників затримані за збут наркотиків.

- Був випадок, коли чоловік відмовився від такої діяльності, і йому сказали: «Маєш відпрацювати кошти, витрачені на тебе». Через декілька тижнів його «взяли», був вирок суду, — розповів Євген Васильович. — Окрема категорія — моряки. Вони їдуть туди під різні професії, а вже потім виявляється, що це був незаконний перетин кордону і перевезення людей (тобто фактично работоргівля).

За неофіційними даними, близько 500 осіб перебувають закордоном, потрапивши у подібні ситуації. Шестеро з  них із Черкащини. Двоє отримали статус потерпілих, а за третього відомо, що він отримав там такий вирок, що «люди стільки не живуть».

- Такі випадки трапляються тому, що немає поінформованості серед населення, — каже Євген Дядченко. До того ж, часто люди не мають достатньо підстав, аби звернутися зі соєю проблемою до правоохоронців, тобто за законом немає достатньої кількості ознак, які б кваліфікували злочин.

Приємно, каже він, що черкащани стали більш обізнаними в цьому питанні і стали звертатися до відповідних служб частіше.

Стати жертвою торгівлі людьми можна навіть просто подорожуючи. Тому кожному українцю варто знати свої права та ризики, при яких можна стати жертвою злочинців.

Дізнатися більше про проблему торгівлі людьми можна на сайтах: www.stoptrafficking.org та www.527.org.ua.

Крім того, діє Національна Гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 (безкоштовно з мобільних у межах України) та 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів у межах України).

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить