Оберіг та особливий символ: яке значення має вишиванка у житті черкащан (ВІДЕО)

Фото: "ВиЧЕрпно"

Фото: "ВиЧЕрпно"

besplatka_728_90_ukr

День вишиванки – відносно нове народне свято, яке покликане сприяти єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу. У цей день жителі України одягають вишиті сорочки з метою збереження культурної традиції, розвитку і популяризації національної моди. «ВиЧЕрпно» вирішило з’ясувати, яку функцію з давніх часів виконували вишиванки та яке значення вони мають у житті черкащан зараз.

Директорка «Музею українського рушника» Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Наталія Ярмоленко розповідає, що вишиванка — це термін XXI століття, який позначає кітчеву сорочку. З давніх часів сорочка виконувала функцію захисного оберега.

- З давніх часів сорочки поділяли на святкові (обрядові) та повсякденні, які не декорували орнаментами. Обрядова сорочка мала велике значення в людському житті, оскільки виконувала функцію захисного оберега, — зауважила Наталія Ярмоленко.

Фото: "ВиЧЕрпно"

Фото: «ВиЧЕрпно»

За її словами, найдавніший вид орнаменту – білим по білому. Він потрапив на Черкащину з Київської Русі. Різнилися й орнаменти Лівобережжя і Правобережжя Черкащини. Так, на Лівобережжі шили монохромні (чорні або білі) сорочки без комірчика, а на Правобережжі — поліхромні (чорні, білі, сині) з комірчиком.

- Зазвичай, сучасні сорочки мають квіткові орнаменти маків і фіалок. У наших пращурів такого не було і тепер орнаменти мають суто декоративне значення. У залежності від віку, жінка одягала різні види сорочок. Дівчата оздоблювали весільні сорочки орнаментами калини та ружі, жінки продуктивного віку – ягідним орнаментом, — наголосила Наталія Ярмоленко.

Фото: "ВиЧЕрпно"

Фото: «ВиЧЕрпно»

Черкаська міська рада також долучилася до святкування і створила онлайн-флешмоб #історія_моєї_вишиванки. Для того, щоб взяти у ньому участь, необхідно:

- сфотографуватися у вишитому одязі або ж знайти світлину серед власних архівів;

- зробити короткий допис до фото й розказати у ньому цікаву історію, пов’язану з Вашим вишитим одягом. Вона може бути про все, що завгодно: це й приємне знайомство завдяки вишиванці, спогади про рідних, завдяки чому у Вашому гардеробі з’явилася вишита сорочка;

- поширити світлину та допис до неї із хештегом #історія_моєї_вишиванки на особистій сторінці у «Facebook».

І вже 22 травня Черкаська міськрада розкаже про Вашу історію: усі світлини будуть зібрані й опубліковані на сторінці «Черкаська міська рада».

Детальніше дивіться у відео:

First1

Можливо Вас зацікавить