Оплата комуналки, безкоштовне житло та навчання задарма:
що є такого в ОТГ, щоб там захотілося жити?
Якщо б мені сказали, вибирай будь-яке місце на землі, де ти хочеш жити... Куди б я поїхала? Звичайно, в першу чергу в уяві виникає пісок, захід сонця над безкраїм океаном і моя далека фігура на цьому тлі. Проте, подумавши, я розумію, що я, українка, там би жити не погодилася. На то є безліч причин, про які ми порозмірковуємо якось іншим разом. А зараз повернемося в реальність… то яким же має бути місце, де б хотіла жити я сама, щоб жила моя родина, мої друзі? Якими якостями має володіти це місто, село, селище, щоб я там почувала себе досить комфортно?.. звичайно, не забуваємо про наші українські реалії, відриваємось подумки від Багам і спробуємо поміркувати. Там має бути зручне сполучення, можливість отримати гарно оплачувану роботу, створенні умови для навчання і всебічного розвитку дітей, якісні і доступні медичні послуги. Скажімо так, це основне.
Як не дивно, але на такі думки мене наштовхнули літні поїздки по трьом об'єднаним територіальним громадам Черкащини, які були створені найпершими і які ми вже можемо сміливо назвати першопрохідцями – Білозірській, Мокрокалигірській та Єрківській ОТГ, а також восени вдалося побувати у нещодавно створеній Шполянській.
Перші три тергромади вже можуть похвалитися своїми здобутками, оновленою інфраструктурою, виграними грантами, енергоефективними заходами та наданням адміністративних послуг у своїй громаді.
Та, якщо чесно, цього разу про це писатиму менше, напишу про те, що мене вразило більше. Це те, що робиться в цих громадах, щоб люди хотіли жити у них.
Ні для кого не секрет, що більшість тергромад розташовані в сільській місцевості, яка потенційно не сприяє до великого переселення народу. Проте досвід цих громад показав: якщо є бажання, то найдеться і можливість.
Сказати, що за ці роки всі сприйняли реформу децентралізації, в рамках якої проводиться об'єднання територіальних громад, навряд чи можна. Досі є скептики, противники, однак, переконує заступник голови Черкаської облдержадміністрації Ярослав Березань, за цей час вдалося чимало зробити, а цифри красномовніші за будь-які слова.

– Дуже часто доводиться чути, що це не реформа децентралізації, а геноцид населення, спрямований на винищення сіл, людей. Але за цей рік спільними зусиллями нам вдалося чимало зробити. Ми підготували 12 заяв про призначення перших виборів у територіальних громадах і ще дві громади вже отримали позитивні висновки. І буквально нещодавно голова облдержадміністрації підписав документ про приєднання до Старосільської об'єднаної громади ще одного села. Тобто до існуючих громад додаються населені пункти. Це говорить про те, що люди бачать позитивний ефект і вони готові виходити за межі тієї пострадянської системи управління.

Ярослав Березань
У минулому році на розвиток територіальних громад Черкаської області було надано субвенції у розмірі 12 млн грн. У цьому році ця сума сягнула 19 млн грн.
– У цьому році у нас буде створюватися Моринська ОТГ. Вона унікальна тим, що там трохи менше 2 тисяч мешканців. Як вдалося переконати Мінрегіон, що ця громада має бути? Вони підготували стратегію, з якою поїхали в Мінрегіон, там вони її захистили і Мінрегіон дав свій позитивний висновок.

Ярослав Березань
If a building becomes architecture, then it is art
Наразі Черкаська область серед лідерів по темпах створення ОТГ. Вона поділяє друге місце по Україні з Чернігівською областю по кількості об'єднаних громад, які йдуть на наступні вибори. Більше тільки в Дніпропетровській області.
Чому громади зараз активно об'єднуються? Ставить риторичне запитання і директор Черкаського підрозділу Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергій Слинько: "Зрозуміло, що на будь-якій території будуть люди, яким подобається і які будуть проти, але люди, які рік не були в громаді і приїжджають зараз, коли їздять в тури в Єрки, в Мокру Калигірку, а в Білозір'ї взагалі вже можна брати плату за відвідування. Тобто розвиток є, громади це бачать і тому активно об'єднуються. Не об'єднуюься ті громади, де переплітаються якісь політичні чи бізнесові інтереси, де голови чи депутати бояться перевиборів, сподіваючись на те, що вони і надалі будуть при владі."

Сергій Слинько

На його думку, самі за себе говорять економічні показники. Власні ресурси цих громад у минулому році в порівнянні з тим, що мали ці громади до об'єднання зросли у 4 рази. Загальні ресурси зросли у 8 разів. А коли бюджет збільшується у 8 разів, то це важко не помітити у будь-якій громаді. Окрім того, наголосив Сергій Слинько, доходи територіальних громад тепер наповнюються новими податками.

Тож об'єднання вже має свої плоди…
Але тепер від загального перейдемо до конкретних прикладів.


Усе під рукою…


Білозірська ОТГ

Білозірська об'єднана територіальна громада стала першопрохідцем в реформі децентралізації влади, об'єднавши велике село Білозір'я, смт Ірдинь та зовсім малесеньке на 25 чоловік селище Баси. Білозір'я досить велике село, тільки по ньому налічується 125 кілометрів доріг. Щоб об'їхати село з одного кінця в інший, за це час в Смілянському районі 4 села можна обстежити вздовж і впоперек. Тож чимала територія прямо пропорційно окреслює і чималий обсяг роботи.
Від самого початку голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук визначив для себе пріоритетним завданням – створити такі умови, щоб всі необхідні послуги – чи соціальні, чи адміністративні, а тим паче медичні й освітні, мешканці громади могли отримати безпосередньо на місці. Більше того, в кожному селі є староста, в нього є печатка, значить і питання він може вирішити там.

– Ми вже знаємо, як правильно робити і що робити. Наша громада готувалася до того, щоб ввійти у 2017 рік, ми підготували майже 20 проектів, 11 з яких було подано на ДФРР. Один з цих проектів успішно пройшов і має бути затверджений на Мінрегіоні. Це проект по установленню в Центрі надання адміністративних послуг обладнання по видачі ID-карток і паспортів, — при зустрічі із журналістами відразу ділиться здобутками пан Володимир.

Володимир Міцук
Білозір'я розташоване недалеко від обласного центру. Тож якщо хтось засумує за міським життям, півгодини і він в Черкасах. А от такі привілеї – як безкоштовне житло, там ти навряд чи знайдеш.
Ще у минулому році було закладено 1,8 млн грн на перебудову школи під квартири трьом сімейним лікарям, наразі вже вони готові і у серпні до громади мали прибути нові спеціалісти з різних куточків України –Луганської, Кіровоградської і Полтавської областей.
Практика не нова, але дієва. Якщо ти хочеш, щоб у тебе працювали гарні спеціалісти, а тим паче молоді кадри, то ти маєш чимось їх зацікавити. Як на мене, наявність власного житла – непоганий стимул. Окрім того, як зауважив пан Міцук, всі три лікаря будуть забезпечені усім необхідним для роботи обладнанням. Обіцяють їм і достойну зарплатню. Таким чином, вважає голова, вони створюють сприятливі умови для залучення гарних спеціалістів, адже наразі в Центрі первинної медико-санітарної допомоги працює переважна більшість медиків пенсійного віку.


Чи же може привабити життя в цій тергромаді? От хоча б тим, що у місцевому ЦНАПі можна отримати 48 видів послуг, а у перспективі, якщо мрії голови ОТГ здійсняться, то всі 100. А наразі працюють над передачею на місця і соціальних послуг, тож не доведеться за кожною довідкою їздити в Черкаси.
– У нас спочатку питали, навіщо ми це будуємо, а тепер люди приходять, на ресепшені їм пояснюють, куди їм треба звернутися і вони не чекають в чергах по кабінетах, у голови, — розповідає про вигоди місцевого ЦНАПУ Володимир Павлович. – І ми виграли кошти по програмі «U-LEAD», завдяки чому буде створено відокремлене робоче місце в селищі Ірдинь. Вже розроблена проектно-кошторисна документація на 24 тисячі гривень – це наше співфінансування, а решта коштів буде закладена проектом «U-LEAD». Це буде такий міні-центр у селищі Ірдинь, там буде адміністратор та їхні спеціалісти. Тому, я думаю, покращення для об'єднаної громади набирає свої оберти.

Володимир Міцук


Та й для навчання дітей створені всі умови. В Білозірській ОТГ діє опорна школа з сильним викладацьким складом. Серед вчителів, наприклад, дипломант минулорічного Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» Роман Лютий. У минулому році в цю школу вже було вкладено 2,6 млн грн, ці кошти ОТГ отримала від Міністерства освіти, ставши переможцем серед опорних шкіл. На ці кошти було придбано 11 мультимедійних дошок, повністю замінені шкільні меблі, куплені вчителям ноутбуки, декілька класів були забезпечені усім необхідним.
Практикують в об'єднаній громаді і відхід від ремонтів за рахунок батьківських коштів. Якщо раніше на всі школи виділялося від 10 до 30 тисяч гривень, то наразі лише центральній школі було виділено 150 тис. грн для ремонтних робіт.
А ще в тергромаді планують майже повністю відмовитися від газу і перейти на альтернативні види палива. Наразі в Білозірській ОТГ залишилося дві з чотирьох шкіл, які ще не перейшли на використання альтернативного виду опалення. То ж як економити, там теж знають.

– У цьому році ми повністю хочемо відмовитися від газу, — розповідає про свої амбітні плани Володимир Міцук. — Газ повністю не відрізатимемо, лише запломбуємо його. Ми сподіваємося, що зробимо свою пелетну лінію і наші торф'яні родовища забезпечать нас своїм паливом. Бо поки що ми постачаємо брикети із Рівного.

Володимир Міцук
З турботою про підростаюче покоління

Єрківська ОТГ

Єрківська територіальна громада утворена шляхом добровільного об'єднання територіальних громад селища Єрки, сіл Залізнячка та Радчиха. Цю ОТГ можна назвати найбільш самодостатньою, у неї навіть іде реверсне вилучення коштів (у минулому році до державного бюджету з громади було вилучено 917 тис. грн, у цьому році буде вилучено – понад 1,3 млн грн). Хоч ця громада і відносно далеко знаходиться від Черкас, є тим не менш багатою громадою. Вона одна з перших 159 громад в Україні, яка 25 жовтня 2015 року пішла на вибори, на яких обрали голову ОТГ. Має власний ЦНАП, обладнання на який отримала завдяки виграному конкурсу. До об'єднання консолідований бюджет Єрківської селищної ради складав близько 3,7 млн грн. На сьогоднішній день власні надходження – спеціальний і загальний фонд становлять 17,7 млн грн. Тобто після об'єднання бюджет збільшився майже в 5 разів. Освітня субвенція в ОТГ складає близько 5, 2 млн грн, медична – 3,6 млн грн. (з яких близько 60% перераховуються на вторинну ланку медицини, тобто на районну лікарню), субвенція з ДФРР на розвиток інфраструктури - 860 тис. грн (у минулому була 1,3 млн грн).

Об'єднання в Єрківській ОТГ пройшло не так безхмарно як у Білозірській, а все через спротив району, який відчув, що з його рук упливають кошти. Та й не дивно, адже левову частку надходжень до районного бюджету складали кошти з підприємств селища Єрки. Та попри всі намагання району завадити у створенні територіальної громади, об'єднання було підтримано людьми якщо не стовідсотково, то на відсотків 98. На сьогоднішній день громади майже зовсім не підтримує зв'язки з райдержадміністрацією. Голова Катеринопільської РДА за два роки ні разу не відвідала Єрківську ОТГ.






– Вони забрали гроші з району, свої гроші. Якщо вони раніше йшли у загальний котел, а основна сума коштів якраз і йшла з Єрків, то об'єднавшись, вони забрали ці кошти собі. І район зрозумів, що кошти від них пішли, і було тут невеличке, якщо не сказати більше, обурення зі сторони району. Районна влада чинила найбільший спротив об'єднанню, оскільки вони «сиділи» на цих грошах, - пояснив тодішню ситуацію директор Черкаського підрозділу «Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергій Слинько.

– Ми їздили навіть у Верховну Раду, щоб відстояти свої інтереси, бо до об'єднання у нас по-наглому забирали кошти на своє утримання. Зараз же у нас прямі відносини з державним бюджетом, район тепер у нас просить гроші, - додав від себе Леонід Польовий, голова Єрківської ОТГ.







Відвідавши Єрківську ОТГ, відразу захотіла віддати на навчання до їхньої школи своїх дітей. У місцевій школі, в якій навчається 450 дітей, всі вони харчуються безкоштовно – від 1 до 11 класу. А у 1-му класі дітки навіть отримують дворазове харчування. У дитячих садочках та музичній школі діти так само не платять за свої обіди. Навчаються діти в місцевій музичній школі також безкоштовно. І хоча будівлі, в якій вона знаходиться вже «стукнуло» сто років і вона потребує ремонту, а наразі замінено лише дах, її ОТГ все ж забрала собі на баланс. Саме з того моменту для дітей, що її відвідують, і заняття стали безкоштовні, і харчуються вони там задарма. Це враховуючи той факт, що школу взагалі хотіли закрити, ремонтувати в районі її ніхто не збирався.

- У нас тут була філія і стояло питання про її закриття. А ми створили тут комунальний заклад «Музична школа», яку наразі відвідує близько 50 діток, проте бажаючих вже зараз набагато більше, навіть будуть відкривати додаткові групи. Коли ми забрали цю школу, то там через дах небо було видно, - сказав Польовий.

Відчули на собі об'єднавчі процеси і у місцевому дитячому садочку – ремонти, нові меблі, обладнання для харчоблоку, заміна вікон. Дещо з цього профінансував ДФРР, дещо за кошти громади
Не обійшли об'єднавчі процеси і галузь медицини... «Прокапайте мені ще щось…», - із таким проханням звертаються до медпрацівників місцеві жителі. На доводи лікарів, що це вже буде зайве, особливо не реагують: «прокапайте, це ж безкоштовно». Так, на прийомі у сімейного лікаря, всі послуги єрківцям надаються безкоштовно, і навіть певний набір медикаментів. Навіть більше – жителям громади безкоштовно лікують зуби. Тож я серйозно замислилися, чи не прописатися там на певний час. Враховуючи вартість стоматологічних послуг, воно того варте…

– До нас із Києва приїжджали лікувати зуби, - зауважує не без гордості голова ОТГ.

Стоматологічний кабінет
У Єрківській ОТГ є своя пожежна команда, в якій працює 9 осіб. Це єдина ОТГ в області, яка може цим похизуватися. Пожежну охорону вони утримують за власні кошти, на рік приблизно вона обходиться у півмільйона гривень. Щоправда, пожежному автомобілю, який служить громаді, вже не багато, ні мало 40 років. Тому Леонід Польовий подавав проект і про придбання пожежної машини.

Загалом, в районі стояло питання про закриття цієї місцевої пожежної частини, проте депутати підтримали ініціативу Леоніда Польового залишити її на утриманні їхньої ОТГ.

- Я не жалкую, що ми взяли її на своє утримання. По-перше, вона підпорядковується тільки нам. Хоча наша команда надає допомогу і за межами наших населених пунктів. Знову ж таки, коли посушливе літо трава по три рази на день горить, а вони – виїхали і погасили. А коли не гасять пожежі, то поливають все у нас. І дороги допомагають чистити, - зауважує пан Польовий.

Леонід Польовий
А в минулому році в об'єднаній громаді створили комунальне підприємство, яке надає послуги по вивезенню твердих побутових відходів населення, підприємств та організацій, а також надає послуги по водовідведенню. В штаті КП 9 осіб.
– Окрім того, чи треба траву покосити, чи побілити, вони все зробили, ми з ними розрахувалися по акту виконаних робіт. Вони працюють на самоокупності. Придбали собі самоскид, відремонтували трактор, придбали косарку на цей трактор та ківш для прибирання снігу, - додав голова ОТГ.
















Діти в Єрківсьій ОТГ мають змогу займатися футболом, волейболом, вільною боротьбою та іншими видами спорту. Наразі в тергромаді будуються два стадіони – стадіон із штучним покриттям і стадіон під відкритим небом.





У громаді є робочі місця, тож до неї тягнуться люди з інших регіонів, відзначає голова ОТГ, ті ж самі переселенці, який в Єрківській тергромаді чимало. Завдяки таким ініціативам кількість населення в Єрківський громаді хоч і не значно, але збільшилася. Принаймні, молоді спеціалісти зацікавлені, щоб після навчання повернутися працювати до рідного села, а не шукати кращої долі в мегаполісах.
Учасники прес-туру на згадку про Єрківську об'єднану громаду отрималии ювілейні монети
Живе громада і насущними проблемами – дороги, освітлення, ремонти будівель, деяким з яких вже виповнилося 100 років. В Єрківській ОТГ дуже хочуть зробити нормальне транспортне сполучення між населеними пунктами, вже навіть виготовили проектно-кошторисну документацію на укладення асфальтного покриття на дорозі, яка з'єднує Єрки і Радчиху через Катеринопіль (це буквально 3 км). Однак виявилося, що ця дорога районного значення і вони не мають права її ремонтувати, бо це буде нецільове використання коштів. Проте голова ОТГ налаштований рішуче і переконує, що вони все одно налагодять нормальне і зручне транспортне сполучення. Не забувають в ОТГ і про енергозбереження: потроху замінюють вікна в садочках і школах на енергоощадні, встановлюють твердопаливні котли. Наприклад, у минулому році приміщення амбулаторії опалювалося вже за допомогою нового піролізного котла, а у цьому році він грітиме і музичну школу, що розташована поруч.

Дорогу молодим кадрам

Мокрокалигірська ОТГ

У Мокрокалигірській ОТГ проживає 4300 людей. Територія громади – 127 км кв. У склад ОТГ входить 6 сіл (4 сільські ради). Сполучення між селами зручне. Як ОТГ Мокрокалигірська громада почала діяти з 1 січня 2016 року. Бюджет громади після об'єднання зріс утричі. На 2017 рік він склав 21,7 млн грн. Власні надходження тут – 11,5 млн грн, офіційні трансферти від держави (освітня, медична, інфраструктурна субвенції) – 10,2 млн грн. На території громади функціонує 2 загальноосвітні школи та 4 дошкільні навчальні заклади. Мокрокалигірська школа налічує 219 учнів. До неї ходять також діти із сіл Сухої Калигірки та Єлизаветки, у Ярошівську школу, в якій вчиться 126 учнів, під'їжджають діти із сіл Надвисся та частина дітей із Єлизаветки.
У минулому році держава виділила понад 4,1млн грн інфраструктурної субвенції, яка пішла на розвиток сіл громади. Зокрема, зроблене вуличне освітлення села Ярошівка, вул. Ватутіно села Єлизаветка, вул. Горького села Мокра Калигірка, вул. Подільської с. Ярошівка та вул. Благовісної – центральна вулиця, яка сполучає села громади. Окрім того, була проведена реконструкція приміщення зі встановленням твердопаливних котлів, які опалюють дитячий садок «Ромашка» та амбулаторію сімейної медицини. Вартість цього проекту сягнула майже мільйона гривень. Також було відремонтовано приміщення на понад 370 тис. грн сільської ради під Центр надання адміністративних послуг. На зекономлені кошти частина приміщення в амбулаторії була реконструйована за 244 тис. грн під реабілітаційний центр для учасників АТО та людей з обмеженими фізичними можливостями.

Навчилися боротися із «кадровим голодом» і у Мокрокалигірській ОТГ. Щоб спеціаліст не пішов шукати кращої долі – його потрібно простимулювати. Сказали – зробили. І купили для місцевої лікарки будинок. Ба більше, ще й перші три роки вона не думатиме, за що сплачувати комуналку, що росте зараз як гриби у дощ.
– У нас був кадровий голод, але зараз молода лікарка із районної лікарні погодилася працювати у нас. Ми їй придбали будинок ще у минулому році, зарплату зробили теж по мірі можливостей по максимуму. Перші три роки оплачуємо їй комунальні послуги, а через 10 років як вона відпрацює у нас, віддамо їй будинок у приватну власність. Все для того, щоб вона залишилася працювати у нас, - розповідає голова ОТГ Вікторія Пика.
Проте, звісно, це не кожен лікар погодиться перевестися із районної лікарні в сільську амбулаторію, тому громада вирішила виховувати професіоналів ледь не змалечку.
– З цією ж метою у минулому році ми прийняли програму для навчання своїх медичних кадрів. Навряд чи немісцеві прийдуть до нас у «глубінку» працювати, тому ми зараз дівчині з Ярошівки, яка навчається на педіатра, оплатимо два роки інтернатури і вона прийде тоді до нас працювати. Так само із Ярошівки хлопчик поступає у медичний заклад і ми сплатимо за нього навчання, щоб він потім повернувся до нас, - розповідає про місцеві новації пані Вікторія.

Вікторія Пика
У минулому році в ОТГ був створений центр Первинної медико-санітарної допомоги Мокрокалигірської сільської ради. До цього центру входять 2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини (Ярошівська і Мокрокалигірська). Також в ОТГ функціонує пункт невідкладної швидкої допомоги, який працює практично цілодобово. А ще, хвалиться Вікторія Вікторівна, в їхній об'єднаній громаді стало безпечніше.

– Ми прийняли програму «Безпечне село», в рамках якої було встановлено відеоспостереження по Мокрій Калигірці у місцях масового скупчення людей та по центральній вулиці. Це дає змогу бачити всі автівки, які в'їжджають і виїжджають з села, - розповіла голова ОТГ, по секрету повідавши, що вже навіть завдяки цьому вдалося розкрити деякі злочини.
Знову ж таки, як і в попередніх ОТГ зміни в першу чергу відчуваються на освітній галузі. І кошти туди в першу чергу виділяють, бо ні садочки, ні школи довгі роки не бачили ніяких грошей, окрім тих, що батьки давали, та й потреби дітей завжди мають бути в пріоритеті.



Директор Мокрокалигірської школи говорить, що після об'єднання нарешті стала відчутна вагома підтримка. Зміни відбулися і всередині школи, і зовні, зокрема, був облаштований майданчик, зроблені водостоки, котельня на твердому паливі, в яку вклали 600 тис. грн, закуплено спортивне обладнання для школи. До цього ж, говорить директорка, кошти виділялися тільки на нагальні потреби – чи дах потік, чи трубу прорвало… І перший рік не збирали кошти з батьків на ремонти. Всі ремонти були зроблені за кошти сільської ради.
– Наразі трохи оновили фізичний клас у Мокрокалигірській школі і хімічний – у Ярошівський. Повністю ж забезпечити усім необхідним, ще поки немає змоги, - зізнається Вікторія Пика, - проте оновлення навчальної бази рухається. Окрім того, у Мокрокалигірській школі був зроблений ремонт, а також реконструйована пришкільна територія. У Ярошівській школі було проведено утеплення фасаду. Завдяки гранту від Китайської народної республіки дві школи громади поповнилися 16 комп'ютерами.

Вікторія Пика
Та й на своїй зарплаті вчителі відчули переваги об'єдання. Зарплату їм, звичайно, платять за рахунок державної субвенції, а от 20% за престижність професії, преміальні вони почали отримувати вже при ОТГ, в районі такого не бачили.
На початку шляху…


Шполянська ОТГ

Це одна з двох міських територіальних громад на Черкащині. Була утворена 26 січня 2017 року. Для створення ОТГ об'єдналися м. Шпола та село Кримки, а вже 22 серпня цього ж року, до них приєдналося село Скотареве. Населення громади складає 18329 чоловік. На території громади діє 4 міські школи та 2 сільських НВК з дошкільними навчальними закладами, а також 4 дитячих садочки. З 1-го по 4-ий клас діти в школах харчуються безкоштовно, у дитячих садочках – на умовах співфінансування. Шпола – географічний центр України, зокрема північна окраїна міста.


У минулому році в Шполі було покладено асфальтне покриття на 48 вулицях і 5 провулках, на що пішло 18,5 млн грн, у цьому році капітально відремонтовано 11 вулиць на понад 10 млн грн. Було освітлено близько 60 вулиць (освітлено 98% від потреби) на 1 млн грн, у цьому році кошти переважно виділялися на оновлення систем освітлення (близько 200 тис. грн). На облаштування тротуарних доріжко у минулому році було виділено близько 600 тис. грн, у цьому – 1 млн грн. Ще 100 тис. грн пішло на прокладання доріжок у селі Кримки і 80 тис. грн на освітлення там вулиць.
Трохи інша ситуація поки що у Шполянській об'єднаній територіальній громаді. Вона утворена не так давно, цей рік ще живе із старим бюджетом, тож похвалитися ще значними досягненнями не може, проте вже має безліч планів на майбутнє. Наразі в громаді готуються до прийняття на баланс закладів освіти, Шполянського районного центру первинної медико-санітарної допомоги, одної міської і 2-х сільських бібліотек, Станції юних техніків, Станції юних натуралістів, ДЮСШ, школи мистецтв, а також одного міського і 2-х сільських будинків культури.


Подають у Шполянській ОТГ і проекти до Уряду на очищення двох ставків – у селах Скотареве і Кримки, на реконструкцію інженерних споруд, що стоять на заваді затоплення Шполи під час сильних опадів. Один із найважливіших проектів – це реконструкція водопроводу на 14 вулицях, що дозолить подавати населенню чисту питну воду. Наразі з міського бюджету вдалося знайти кошти лише на 3 вулиці, тому на наступний рік громада подаватиме проект до Державного фонду регіонального розвитку на фінансування реконструкції водогону ще на 11 вулицях. Інші ж проекти стосуються галузей освіти і медицини. Щоправда з передачею центру первинної медико-санітарної допомоги можуть виникнути певні труднощі, скільки він діє на території всього Шполянського району.
– Ми запропонували два варіанти, або ми приймаємо весь утворений центр і вирішуємо питання по його співфінансуванню з ОТГ, які будуть утворюватися (а зараз вже призначені вибори в інших ОТГ по Шполянському району), або, якщо районна влада на це не погодиться, то ми утворюватимемо по медичному напрямку своє окреме комунальне підприємство, яке діятиме тільки на території нашої ОТГ. Наразі це ще трохи дискусійне питання, - розповів голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко, запевнивши, що кошти у них на це будуть.

Сергій Кравченко
Більше того, Сергій Володимирович зауважив, що у них набагато більше буде можливостей утримувати комунальні заклади. Зокрема, завдяки тим податкам, які з 1 січні 2018 року будуть залишатися в громаді, а ця сума, вже за попередніми підрахунками, складатиме приблизно 20 млн грн. Наразі ж бюджет громади складає близько 25 млн грн, однак голова ОТГ зауважив, що вони вже зараз перевиконують його, тож до кінця року можна очікувати 30 млн грн.
Поки ж громада не отримала свій бюджет в повній мірі, вони потроху реалізують заплановане: проводять реконструкцію водогону на трьох вулицях Шполи, освітлюють вулиці по всій ОТГ, впроваджують соціальні ініціативи.
А тим часом вже затверджено положення про Центр надання адміністративних послуг, який має почати діяти з 1 жовтня цього року. Спочатку в ЦНАПі надаватимуть близько 20 послуг, а в перспективі – до 200. Тож жителям ОТГ не доведеться далеко їздити, щоб отримати різноманітні довідки. Працюють в Шполянській ОТГ і над покращенням соціального захисту. Була прийнята низка програм, яка збільшувала матеріальну допомогу для хворих людей, воїнів АТО, також була прийнята програма матеріальної допомоги постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій природного характеру у зв'язку із літнім буревієм, від якого сильно постраждав весь район.
– Під час навчального періоду у нас діти користуються громадським транспортом безкоштовно, - повідомила начальник відділу економічного розвитку та інвестицій Шполянської міської ради Наталія Коваль.

Також вона наголосила, що ними було започатковано чимало молодіжних і патріотичних заходів, які дають можливість підростаючому поколінню самореалізуватися. А також показують, що вирувати життя може не тільки у великих містах.

Голова ОТГ вболіває, щоб освітні і медичні послуги мали сучасний формат.
– Ми хочемо бачити нашу громаду фінансово спроможною, для цього потрібно робити тільки кроки вперед і ні в якому разі назад. Людям у нас має бути комфортно, вони мають отримувати якісні послуги. Якщо раніше у нас був девіз зробити Шполу європейським містом, то зараз ми хочемо, щоб наша громада була європейського зразка. Але європейське місто – це не там, де казино, «лас-вегаси» і багатоповерхівки, а там, де чисто, комфортно жити людям і працювати бізнесу, від якого залежить наповнення нашого бюджету, - розповів голова ОТГ.


Наразі ж серед першочергових завдань стоїть налагодження сталих медичних послуг по всій територіальній громаді. Якщо із приміщеннями ФАПів, які функціонують у селі Скотареве та Кримки, ситуація біль-менш нормальна, то із кадрами були певні проблеми. Зокрема, у Кримках з рік не було медичного працівника: на годину-дві приїздив раз у тиждень лікар із села Лебедин або Водяне.
– Тому в першу чергу, після об'єднання ми зайнялися пошуком молодого спеціаліста, - ділиться Сергій Кравченко. – Зі Шполи ніхто їхати не хотів, тому ми у цьому році знайшли дівчину, яка у цьому році закінчила Черкаський медичний коледж. Я з нею особисто зустрівся, вона не заперечувала поїхати працювати фельдшером у сільську місцевість, але, звичайно, у неї стояла проблема із житлом. Тому ми зняли їй будинок, вона вже переїхала туди із сім'єю, - розповів голова громади.
У планах – придбати будинок, який стоятиме на балансі громади, але буде призначений для працівника медичного закладу, який, проживши, там 10 років, зможе його приватизувати. Це такий «маленький ричаг», щоб тримати кадри, зізнається пан Сергій.
Наразі ж, кадрового голоду в Шполянській ОТГ немає, запевняє її голова, навіть більше того, деякі спеціалісти з району виявляють бажання перейти до них працювати. Тож наразі головне питання, забезпечити всіх заробітною платою.
– У нас вже є з кого вибирати, формуємо кадровий резерв, - зауважив Сергій Володимирович.
Тож і у нещодавно створеній громаді думають про ті стимули, які б зацікавлювали молодих людей залишатися жити у Шполянській ОТГ.
З цією метою в об'єднаній територіальній громаді діє пільгове кредитування. Адже житло неабияк прив'язує до певного місця. Немає проблем і з працевлаштуванням, зайнятість населення працездатного віку по ОТГ становить 80%, а по Шполі – 90%.

Та найбільше, мабуть, в цій ОТГ вразив підхід до дитячого виховання, зокрема облаштування дитячих садочків. Так і хочеться повісити на вході дитсадків, які вдалося відвідати – «Заклади, дружні до дітей». Батьки, які водять малечу до ДНЗ зрозуміють, про що я.
Краще за слова розкажуть фото двох садочків – ДНЗ «Ялинка» та «Калинка».

До слова, в цій ОТГ також відмовляються від поборів з батьків в навчальних закладах, на всі ремонти намагаються виділяти кошти з бюджету. Уперше за 20 років батькам не довелося садочкам допомагати із заготівлею овочів, це питання вирішили за рахунок коштів громади.
Новоприєднані
Перед приєднанням село Скотареве мало велике недофінансування при одному з найменших бюджетів у районі, лише 20% вулиць, які освітлювалися, та постійне ходіння із «простягнутою рукою».
Спочатку Скотареве планувало об'єднуватися із селом Васильків. Про самостійне ж виживання взагалі мова не йшла, зауважує голова села Скотареве Андрій Запісецький, проте проведене серед населення опитування показало, що громада бажає об'єднуватися зі Шполою.


– Якщо не рухатися вперед, то ми ніколи з цього болота не виберемося. – коментує мотивацію об'єднання Андрій Миколайович. – Ми 25 років просиділи, продивилися вперед, але боялися відійти від того «совдеповського» режиму. Але пора вже думати самим, що нам робити.

А ще сільський голова сподівається, що колись їм передадуть ті землі, які знаходяться за межами села, так само водні об'єкти.


Андрій Запісецький
На жаль, Шполянська ОТГ не стала винятком: у неї так само протягом всього процесу об'днання були напружені відносини із районною владою.
– Навіть у питаннях прийняття на баланс закладів освіти і медицини, у нас постійно виникають дискусії. У них така позиція: «Ми залишимо все у себе, а ви віддайте кошти на їх фінансування і утримання». Тобто ми розпорядимося вашими коштами. Я думаю, цар боїться залишитися без царства. Ми ж просимо, давайте не будемо робити «свадьбу в Малиновке» - «это мне, и это тоже мне…», - підсумував Сергій Кравченко.
Звичайно, якщо об'єднуються якісь мінусові громади, то там плюс ніяк не вийде. Тому традиційно об'єднуються середні громади між собою, або багатші громади з біднішими. І зрештою й ті, й ті залишаються в плюсі за рахунок тих податків, які їм передадуться напряму, субвенцій і трансфертів.

Наразі на Черкащині вже утворено 24 громади, 14 з яких цієї осені йдуть на вибори, тобто їм залишилося пройти останній етап. Тож чекаємо, коли у нашій родині прибуде…

Автор матеріалу: Анна Романенко
Made on
Tilda