“Основний принцип моєї роботи – зробити умови виховання і навчання безпечними”, – головний освітянин Черкас Ігор Волошин

“Основний принцип моєї роботи – зробити умови виховання і навчання безпечними”, – головний освітянин Черкас Ігор Волошин
в Ексклюзив, Інтерв'ю, Новини, Освіта і наука

В Інституті пожeжноі бeзпeки ім. Гeроів Чоробиля під час вручeння дипломів магістрам

Колись він мріяв стати науковцем, нині ж очолює одну з найвідповідальніших галузей міста Черкаси – освітню. Напередодні нового 2017 року департамент освіти та гуманітарної політики очолив 32-річний Ігор Волошин. Перед собою він  ставить амбітні плани по розвитку позашкілля в місті, вирішенню проблеми із чергами в дитячих садочках, забезпеченню спортивних гуртків необхідним інвентарем та залученню в галузь освіти міжнародних грантів. Про це та багато іншого у нашому інтервю з головним освітянином Черкас.

15878858_1538994546113991_230272514_n

Фото з дружиною: біля Кам’нeць-Подільського замку

–  Ігоре Володимировичу, чи хотіли обійняти цю посаду?

Я думав про це на перспективу, але не очікував, що це відбудеться так швидко.

Вам дістався непростий департамент, було чимало нарікань від депутатського корпусу, і від інших департаментів. Як плануєте розпочати роботу?

– Серед перших кроків я собі запланував налагодження співпраці із депутатським корпусом.

Я хочу донести до них своє бачення розвитку освіти, культури, молоді та спорту до депутатського корпусу і зрозуміти їхню позицію, знайти ще більше точок дотику.

Я знаю, де потрібно підтягти роботу. Загалом бачу необхідним посилити комунікацію і всередині департаменту, і між департаментом та іншим структурними підрозділами. Чому це важливо: тому що, приміром, на останній сесії, коли ми подали програми розвитку галузей, вони не були розглянуті. Департамент має працювати ефективніше.

Також я вважаю, що потрібно проводити більше моніторингів якості надання послуг. Якщо говорити про позашкілля, то, можливо, поцікавитися у самих дітей і батьків, які б вони хотіли запровадити нові секції та вдосконалити існуючі.

– Чи плануєте в департаменті якісь кадрові зміни?

– Кадрових змін у самому департаменті на сьогоднішній день не планується.

Наразі йдеться не про звільнення, а про зміну вимог до роботи. Ще раз наголошую – вона має бути ефективною.

–  А що стосується колективів садків і шкіл, чи плануєте їх омолодити?

Більшість директорів закладів, особливо спеціалізованих, незалежно від віку, тримають руку на пульсі, про що свідчать результати участі закладів у різноманітних проектах, результати учнів на конкурсах, змаганнях та олімпіадах, участь педагогів у програмах із обмінів та міжнародних проектах. У дошкільній освіті питання кадрів пенсійного віку більш «виразне». Так, із цього року ми почали оновлювати керівний склад у садочках, запровадили конкурси на заміщення вакантних посад. Логіка яка: коли прийде новий керівник, він захоче, щоб по-іншому працювали і вихователі. Є уже чимало прикладів, коли молодий керівник змінює заклад. Молодих кадрів у галузі було б більше, аби освітяни мали нормальне пенсійне забезпечення. Але сьогодні вони змушені працювати, а законодавство не передбачає обмеження керівних посад по досягненню певного віку, тому у нас є керівники, яким і по 70 років.

– У департаменті відбулися кадрові перестановки: Ви пішли на місце Марини Леонідівни Бакланової, а вона стала Вашим заступником. Не варто очікувати якихось ускладнень із цього приводу?

– Ми з Мариною Леонідівною працюємо чотири роки. У нас суто ділові та професійні відносини, які не були ускладненні конфліктами до сьогодні. Час покаже щодо майбутнього.

Я планую переглянути її функціональні обов’язки і простиму її посилити міжнародний напрямок в плані отримання грантів, вона дуже добре в цьому розбирається.

– У цьому році міським головою та вашим департаментом була започаткована гарна практика, покликана зняти певне навантаження з батьків в плані збору коштів на миючі засоби, крейду і дрібні ремонти в навчальних закладах міста. Чи буде вона продовжена у наступному році?

– Торік було ухвалене правильне рішення про виділення по 200 і 300 гривень на вихованців дитсадків і школярів відповідно. Це було зроблено з метою, щоб директор чи завідувач знали, що вони можуть купити за ці кошти канцелярію, фарбу, зробити якийсь першочерговий ремонт й закрити інші дрібні потреби.  Цього року таку практику продовжимо.

15841669_1538994549447324_1264224476_n

Під час фестивалю “Нескоренної нації” в Чигирині з дружиною, нардепами та заступником міністра молоді та спорту України

– Не секрет, що в деяких навчальних закладах, продовжують збирати кошти. Чи то з ініціативи батьків, чи вчителів, але факт залишається фактом. Як ви це прокоментуєте?

– Мені здається, почасти це ініціатива самих батьківських комітетів, які думають, що якщо вони придбають кращий телевізор в клас чи ремонт «крутіший» зроблять, то учитель якось по-іншому ставитиметься до їхніх дітей чи якість послуг підвищиться. У цьому контексті варто пригадати одне звернення батьків до мене, які скаржилися на вимогу здати гроші на унітази в садочку. Я виїхав на місце, вислухав усіх. Ми сиділи з батьківським комітетом, мабуть, години півтори і, зрештою, виявилося, що дітки відвідують ясельну групу, де взагалі передбачені горщики. Ініціатива придбання нової сантехніки належала батьківському комітету, а інші батьки обурилися.

Але, звичайно, і у цьому році ми працюватимемо над цим питанням, проводитимемо роз’яснювальну роботу.

– Цьогоріч було декілька неприємних випадків у школах міста Черкаси. Один із них стосується 11-класника, що при загадкових обставинах помер уві сні. Вам щось відомо про хід розслідування?

– У  мене немає якоїсь більш детальної інформації по 11-класнику з 9 гімназії, окрім тієї, що і так всім відома. В тих документах, які у нас є в департаменті, то в них написано, що смерть настала «з незрозумілих причин». Але ми тримаємо це на «пульсі».

– Другий випадок пов’язаний із вчителькою англійської мови з 17-ї школи. Вона дозволила собі занадто емоційне спілкування із учнями 5-го класу. Питання, яке всіх цікавить: буде вона звільнена чи ні?

– Комісія надала нам рекомендації – звільнення вчительки, догана директору. Наразі вони обоє перебувають на лікарняному. За моєю інформацією, директор школи дійсно у складному стані, а вчителька навіть не відповідає на телефонні дзвінки. Хоча батьки регулярно приходять до департаменту захищати її, навіть нещодавно приходили цілою делегацією, і не тільки з 5-Б класу…

Я не можу не довіряти висновкам комісії, але, на мою суб’єктивну думку, це було щось емоційне, можливо, зі здоров’ям пов’язане. Однозначно, вчителька має усвідомити і вибачитися, але те, що дуже багато і випускників, і батьків за неї – це факт. У мене навіть є знайомі, які виступають на її підтримку. Мабуть, це теж треба врахувати. Нагадаю, що міський голова Анатолій Бондаренко дав доручення доопрацювати справу, не полишати її.

– У звязку з цим не планується проводити в школах якихось додаткових перевірок?

– У нас і так постійно проходять перевірки: щороку відбувається серпнева перевірка шкіл, садочків, позашкільних закладів, під час якої задіяні не тільки спеціалісти департаменту, але й з пожежної інспекції, санстанції та інші фахівці, які приймають заклад до нового навчального року.

Головний принцип моєї роботи – зробити умови виховання і навчання безпечними. У тому числі і щодо психологічного комфорту. Та, останнє, більшою мірою залежить від директора установи. Тенденція Міносвіти у останні роки – менше втручатися в роботу педагогів.

11079673_1044446328902151_4033856421460982577_n

Ігор Волошин доклав чимало зусиль, щоб у місті з’явилася вул. В. Чорновола

– Що варто очікувати у новому 2017 році в галузях, якими опікується департамент?

– Ми продовжимо стратегію, розпочату у цьому  році:  капітальні ремонти освітніх, культурних та спортивних закладів – починаючи від даху, закінчуючи мережами. Продовжимо будувати спортивні майданчики в закладах освіти. Повторюся, залишимо по цих 200 і 300 гривень на дитину, щоб навчальні заклади не залежали від батьків. Собі за мету я ставлю закінчити ремонти спортзалів у 3-ій і 5-ій школах. У 3-ій школі ціле покоління дітей виросло без такого приміщення.

У спорті звернемо увагу на будівництво нових об’єктів і завершення тих, які розпочаті у 2016. Зокрема, це й колишній кінотеатр «Мир», в якому ми створимо школу для гімнастики. Всі заплановані там роботи майже виконані. І ми плануємо, щоб дітки там могли займатися з початку цього року.

Особливу увагу звернемо на позашкілля, бо йому завжди приділялася увага за залишковим принципом. Адже загальна середня освіта є обов’язковою, тому й уваги їй більше від держави та органів місцевого самоврядування. Позашкільна освіта не є обов’язковою, тож почасти батьки ставляться до неї, як до факультативу, хочуть – віддають дитину до якоїсь секції, а хочуть – ні. Я вважаю, що кожна дитина в нашому місті повинна відвідувати гурток, секцію чи студію! Це умова для повноцінного розвитку особистості. Адже після школи дитина не повинна залишатися сам на сам із гаджетами чи вулицею. Саме тому стан позашкілля в культурній, освітній та спортивній сферах буде пріоритетним для мене. Потрібно провести адекватний моніторинг потреб дітей, підлаштовуватися під них, а не нав’язувати гуртки.

Сьогодні вважаю за доцільне ґрунтовніше проаналізувати ситуацію з чергами в дитячих садках. У нас найбільша потреба з місцями на Митниці та в Центрі міста. Так, торік відкрито додатковий груповий осередок у ДНЗ №90, невдовзі з’являться ще п’ять в інших мікрорайонах. Тобто збільшити можливості наявних дитсадків – цілком реально. Наразі вже ведуться перемовини з інвесторами щодо зведення нового дитячого садка на Митниці.

 Планів дуже багато: залишиться чимало гарних напрацювань і є нові ідеї.

15871116_1538994552780657_1501096526_n

З учнями колегіуму “Берегиня”, переможцями обласного відбору на Всеукраїнський конкурс “Олімпійське лелеченя”

– Ви зачепили тему створення гімнастичних залів у колишньому кінотеатрі «Мир». Вже відомо, що доведеться державі повернути близько 3,6 мільйонів гривень, виділених на спортінвентар. Чи плануєте просити про виділення цих коштів у наступному році?

–  На жаль, так склалося, що ми не використали кошти державної субвенції на спортивне обладнання. Були зірвані тендери і з цього приводу проведемо службове розслідування. Ми за це вже отримали «на горіхи» від міського голови. Але знову проситимемо нардепів від Черкащини посприяти у виділенні коштів.

Ще раз повторю, мені дуже прикро, що так сталося, бо спортінвентар в 2016 році почав тільки з’являтися у наших секціях. Є такі види спорту, які за кілька десятиліть не бачили спортінвентарю, зокрема, академічне веслування, але цього року ми їм купили відповідні тренажери. І ще багато таких видів спорту, з яких діти показують значні результати, а от підтримки до цього не було.

– Доводилося чути, що планується обєднання ЦДЮТ та «Палацу молоді». Це правда?

– Дійсно, є такі розмови. Центр дитячої та юнацької творчості – це найбільший заклад позашкільної освіти в області і один з найбільших в Україні. Більше 3,5 тисяч дітей нашого міста відвідують там гуртки. Це і підготовка до школи, вокальні, танцювальні і спортивні гурти, розвиваючі і театральні студії.

«Палац молоді» – це заклад молодіжного спрямування, який підпорядкований управлінню молоді та спорту нашого департаменту.

Робота цих закладів регулюється різними законодавчими нормативами, скажімо так. І у нас є бажання посилити роботу «Палацу молоді». Відповідно до нашого моніторингу, четверта частина дітей, які відвідують ЦДЮТ, проживають у Південно-Західному районі. Тому ми б хотіли, щоб і в «Палаці молоді» запрацювала гурткова робота.

Як це виглядатиме з юридичної точки зору, ми ще вивчаємо. Чи це буде злиття закладів, чи просто на базі «Палацу молоді» працюватимуть гуртки ЦДЮТ, подивимося.

Скажу так, це одне з пріоритетних завдань, яким ми займемося у 2017 році.

– І наостанок, під час ухвалення міського бюджету  на 2017 рік, директор департаменту фінансової політки Наталія Джуган неодноразово наголошувала, що всі галузі будуть 100% забезпечені заробітною платою в тому випадку, якщо два департаменти, серед яких і ваш, зможуть оптимізувати свої видатки. Ваша оптимізація має становити 43 мільйона гривень. Вам це вдасться?

– Ми внесли свої пропозиції щодо цього. І я дякую за розуміння керівникам управлінь нашого департаменту, закладам, які усвідомлюють, що це потрібно, адже зрештою дасть можливість покращити матеріально-технічний стан їхніх закладів. Я думаю, нам все вдасться.

Довідка

Ігор Волошин народився в один день з Іваном Франком, 27 серпня 1984 року, у Львові. У півторарічному віці родина переїздить до  Черкас. Навчався у ЗОШ №20 мистецького спрямування. Після здобуття середньої освіти вступив на історичний факультет ЧНУ ім. Б. Хмельницького, де з 4-го курсу працював лаборантом на кафедрі історії та етнології України. Вважав, що своє життя пов’яже з наукою.

На кафедрі філософії закінчив аспірантуру за спеціальністю “релігієзнавство”. У цей же час створює газету спортивного спрямування, яку видавав півтора року.

Потому його запрошують на роботу на посаду керівника сектору звзків із громадськістю та ЗМІ департаменту освіти та гуманітарної політики Черкас. У 2015 році був на посаді заступника директора департаменту освіти та науки Черкаської облдержадміністрації. З лютого 2016 року – на посаді заступника директора департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради.

Окрім двох останніх років, займався викладацькою діяльністю у Східноєвропейському університеті економіки та менеджменту.

Активно займався політичною діяльністю. Свого часу очолював місцевий осередок партії Вячеслава Чорновола  «Народний рух України».  Доклав чимало зусиль, щоб в місті зявилася вул. Вячеслава Чорновола. Потім приєднався до ВО «Батьківщина», був заступником голови Черкаської обласної партійної організації «Батьківщина” з питань  ідеології.

Захоплюється ігровими видами спорту, особливо футболом, любить читати та подорожувати.

Реклама