Перлина Тальнівщини — замок Шувалова — без належного фінансування може зникнути за якихось 15 років

zamok shuvalova 16
besplatka_728_90_ukr

Головна туристична родзинка міста Тальне — мисливський палац графа Шувалова, побудована у 1893-1903 роках, наразі потребує негайного порятунку. 10-15 років і ще досить міцні стіни можуть перетворитися на руїни. 

zamok shuvalova 17

zamok shuvalova 15

zamok shuvalova

Довгий час цей замок був у безгосподарському стані. Раніше він підпорядковувався управлінню капітального будівництва при Черкаській облдержадміністрації, замок був включений у «Золоту підкову Черкащини», на нього був виготовлений проект і виділені кошти на його реконструкцію.

- Здається, якщо мені не зраджує пам’ять, тоді були освоєні кошти у сумі 5-6 мільйонів гривень, — у коментарі журналістам розповів голова Тальнівської ОТГ Олексій Юрченко. — Але якщо ви відвідаєте замок, то облаштувань на цю суму ви не побачите. Воно десь ділось. Ще у 2015 році згідно рішення суду Тальнівська міська рада мала взяти його на свій баланс, але вони так цього і не зробили, побоючись оцього боргу. У минулому році ми провели колосальну роботу і взяли цей палац на баланс. Завдяки активістам, які безкоштовно його охороняли, там хоч щось залишилося. Зараз ми їх працевлаштували, тому замок охороняється.

oleksij jurchenko

За найскромнішими підрахунками, щоб приступити до робіт по реконструкції замку, потрібно як мінімум 50 млн грн.

- Сума дуже серйозна, тому ми зверталися і до народних депутатів, писали листи в департамент архітектури і містобудування Черкаської облдержадміністрації, щоб зберегти цю перлину, яка повинна мати належне фінансування, — зауважив голова Тальнівської ОТГ.

Якщо нічого не робити, переконаний очільник громади, то вже через 10-15 років ця безцінна історична пам’ятка краю може просто зникнути, безслідно зруйнуватися. Наразі охоронці лише підтримують потроху стан будівлі, однак зараз він вже такий, що цього недостатньо. У першу чергу необхідно привести до ладу фасад, покрівлю, вставити вікна, яких або взагалі немає, або просто затягнуті плівкою. Кожний дощ, перепади температури — наносять шкоду архітектурній пам’ятці.

zamok shuvalova 14

zamok shuvalova 8

Місцеві жителі відзначають, що ті роботи, які проводилися в замку зробили більше шкоди, ніж користі. Гіпсокартонова стеля, яку зробили в деяких залах, вже прогнила. Та й місцеві жаліються, що потрібно якось з розумом реставрувати, максимально зберігаючи автентичність будівлі.

Та головне, переймаються тальнівчани, аби було ще що реставрувати…

zamok shuvalova 2

zamok shuvalova 11

zamok shuvalova 10

zamok shuvalova 9

zamok shuvalova 7

zamok shuvalova 4

zamok shuvalova 5

zamok shuvalova 13

zamok shuvalova 12

І трішки історії про сам замок…

Мисливський замок Шувалов звів тут ще у 19 ст. Він був дерев’яним. І тому 20 грудня 1895 р. згорів. Разом з будівлею загинула картинна галерея, колекції ліможських емалей, прикладного мистецтва доби середньовіччя, зброї, срібні кубки виборені на кінних перегонах в Одесі кріпосним Наришкіна Скалозубовим та велика бібліотека. Загальні збитки від пожежі становили близько 400 тис.карбованців.

Тому син Петро Павлович Шувалов вирішив більше не повторювати таких помилок, і замовив будівництво мурованого замку. Стиль французького Ренесансу йому припав до душі, проект ймовірно розробив данський архітектор А.Клеменсен. За його проектом 1902 року починається будівництво під загальним керівництвом М.Ф.Реннова. Було задіяно більше сотні робітників з російських губерній, якими керував купець 2-ї гільдії, одесит Ахрап Кельман.

До 1904 року закінчили усі зовнішні роботи: покрили данською (за іншими джерелами – голландською) черепицею дах та встановили, ковані в Одесі міддю, шоломовидні куполи. На центральну вежу вчепили пафосний фамільний герб Шувалових.

В цілому палац є досить компактним. Архітекторові вдалося у невеликому об’ємі поєднати три башти, фахверк, пишний ренесансний вхід, вкриті черепицею та міддю дахи.

Нині замок є частиною Тальнівського парку – парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

Інформація для довідки використане з сайту haidamac.org.ua

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить