“Позиція ЦВК деструктивна”: 17 новостворених ОТГ на Черкащині можуть залишитися без грошей від держави

“Позиція ЦВК деструктивна”: 17 новостворених ОТГ на Черкащині можуть залишитися без грошей від держави
в Новини, Політика

Завтра спливає останній день, коли ЦВК може оголосити вибори в обєднаних територіальних громадах. У протилежному випадку 17 новостворених громад Черкащини у новому році можуть залишитися без державного фінансування та повноважень.

Нагадаємо, 9 серпня ЦВК прийняла Постанову про призупинення призначення виборів у новостворених об’єднаних територіальних громадах, а також приєднання до вже існуючих громад. Таке рішення було аргументоване тим, що у квітні цього року Конституційний суд припинив дію Закону України «Про всеукраїнський референдум».

– І ЦВК посилається саме на цей закон, – відзначає директор Черкаського центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Слинько. – А посилається тому, що в спеціалізованому Законі «Про добровільне об’єднання територіальних громад» у статті 8 було передбачено, що громада вважається створеною з дня набрання чинності рішення всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішення про підтримку добровільного об’єднання територіальних громад на місцевому референдумі. Всі ж громади в Черкаській області створені по першій частині, тобто не через місцевий референдум. Тому вже викликає сумніви, чому ЦВК призупиняє рішення по всіх ОТГ.

Окрім того, наголошує керівник Центру, якщо вже брати до уваги загальну логіку законодавства, то Закон України про референдуми, який втратив чинність, це загальні норми, а коли в законодавстві, зокрема, в Законі України «Про об’єднання територіальних громад», є спеціальні норми, то потрібно керуватися ними.

– Тому ця Постанова ЦВК є дуже сумнівною в контексті законності і більше схожа на якісь політичні ігри. Я хочу, щоб ви зрозуміли, що це не просто наше бажання, це бажання сотень тисяч жителів Черкаської області, які підтримали це об’єднання, – наголосив Сергій Слинько.

На сьогоднішній день у ЦВК від Черкащини подано 17 комплектів документів на проведення перших виборів в громадах, повідомив заступник голови Черкаської ОДА Ярослав Березань. Ще 6 комплектів документів знаходяться на розгляді в облдержадміністрації для подачі в ЦВК. Окрім того, три громади чекають виборів, щоб до них приєдналися ще населені пункти (а це близько 10 сільських рад).

Карта ОТГ станом на серпень 2018

– На жаль, позиція ЦВК на сьогоднішній день є деструктивною і вся титанічна робота, яка в цьому напрямку робилася з 2015 року, може бути марною. Це буде поразка всієї ідеї, всієї реформи децентралізації. Якщо йти за логікою ЦВК, то попередні вибори в ОТГ були незаконно призначені, а зараз нібито ЦВК діє законно. Тобто або вони визнають, що раніше перевищили свої повноваження, призначивши вибори, або ж вони діють незаконно сьогодні, – зауважив Ярослав Григорович.

Особливо гостра ситуація з виборами на Черкащині, наголошує Сергій Слинько, оскільки згідно офіційних даних станом на вчора в Черкаській області найбільше громад, які чекають перших виборів.

Занепокоєні таким рішенням Центральної виборчої комісії і самі громади. Адже якщо не будуть проведені вибори, то вони з 1 січня наступного року не зможуть отримати від держави ні коштів, ні повноважень.

– Ми отримали позитивний висновок від облдержадміністрації, здійснили всі необхідні розрахунки, що дають нам змогу бути об’єднаною територіальною громадою, ми маємо багато можливостей і у нас є бажання. Тому ми дуже сподіваємося, що нас почують і задовольнять наше бажання стати повноцінною громадою, – відзначила голова Хлистунівської сільської ради Наталія Сенкевич, зауваживши, що це думка не тільки її, а й всі інших ОТГ, які чекають виборів.

Якщо ж все-таки ЦВК завтра не призначить вибори, а відтермінує їх, то ОТГ матимуть менше часу на проведення реорганізації сільських рад, формування бюджету і штату.

– Минулого року у нас були в кінці грудня вибори до двох об’єднаних громад, їм було надзвичайно важко. Ми 30 грудня ще їздили по цих громадах і допомагали формувати їм документи, – відзначив Сергій Слинько. – Тобто 1 січня вони опинилися в такій ситуації, що вже є гроші, але ще немає кадрів, які зможуть їх адекватно оформляти. Тому дуже важливо, щоб ЦВК пошвидше прийняла рішення про проведення виборів, щоб громади мали хоча б два місяці для проведення реорганізації, прийняття потрібних рішень, прийняття людей на посади і вже з 1 січня могли ефективно управляти отриманими ресурсами та комунальним майном, яке за цей час може бути передане з балансу райдержадміністрацій на баланс ОТГ.

У разі, якщо ЦВК завтра таки не призначить вибори, керівник Черкаського ЦРМС Сергій Слинько окреслив такі можливі варіанти розвитку подій:

  • ЦВК призначить пізніше вибори, однак разом з цим буде відсунута і дата виборів;
  • ЦВК призначить вибори на основі висновку Комітету Верховної Ради, який збереться не раніше вересня, що також відтерміновує дату виборів;
  • Буде сформований новий склад ЦВК.

До відома, ЦВК має призначити вибори за 70 днів до самого дня виборів. Згідно Постанови ЦВК, вони призначаються на останню неділю квітня, або на останню неділю жовтня.

Реклама