Право на тишу: або як вгамувати надто галасливих сусідів

yak-zaspokoyiti-galaslivih-susidiv-shum
besplatka_728_90_ukr

Бажані вихідні, хочеться спокою і тут через стінку чуєш голосну сварку, або й ще щось пікантніше. І ще ж ніби не десята година вечора, по закону маєш терпіти, але якщо це систематично? Що робити? Чи є якийсь правовий вплив на шумних сусідів?

Сусідські війни для українського суспільства – не дивина. Ще у знаменитій «Кайдашевій сім’ї» то за курку сварилися, то за грушу. Розбиралися тоді за допомогою міцного слівця та й до кулаків бува доходило.

Зараз часи змінилися, все зазвичай вирішують у правовому полі. Здебільшого, це стосується скарг на сусідів, що починають робити ремонт після десятої вечора. Та буває, що шум і більш делікатного характеру…

Та як би там не було, перевищення децибелів регулюється нашим законодавством.

Відповідно до  Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»,  жилі будинки і прибудинкові території належать до захищених об’єктів.

Як же вони захищаються? Найвідоміший нормативно-правовий акт, званий в народі «закон проти шуму» це Правила користування приміщеннями житлових будинків. Так от, відповідно до ст. 9 цих правил, в житлових будинках в будні з 22:00 до 8:00 заборонено голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, а з 21:00 до 08:00 забороняється проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом. У святкові та вихідні дні такі роботи проводити взагалі не можна. Хоча, якщо сусіди з прилеглих квартир дали свою згоду, то ремонтувати житло по вихідних та у свята можна. Однак при цьому необхідно буде дотримувати так званий «шумовий режим», оскільки він не повинен перевищувати 45 дБ.

Нормативно-правовий акт, що регулює суспільні відносини, пов’язані із захистом населення, в тому числі і від шуму, є Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”. Згідно з його положеннями, громадяни мають право на безпечні для здоров’я та життя побут, відпочинок і навколишнє середовище. Стаття 24 цього Закону зобов’язує підприємства, установи та організації вживати заходів з недопущення перевищення рівнів шуму на так званих захищених об’єктах, в число яких входять житлові будинки та прибудинкові території. Допустимий рівень шуму встановлюється санітарними нормами і залежить від території і часу доби. В середньому для житлових будинків рівень шуму не повинен перевищувати 45-60 дБ.

Проте не тільки дрилі та перфоратори забруднюють наш звуковий простір.

do-skolki-mozhno-shumet-doma_4

Днями довелося почути одну історію, коли жителька Черкас розповідала про систематичний шум, який буквально не дає жити її родині.

Майже кожного дня наша героїня чує шумні розваги або звуки від сексуальних утіх. Вся справа в тому, що поряд здається в подобову оренду квартира. Контингент, який її знімає, різний. Спільне одне – дуже багато шуму. Чи то парочка, яка вирішила розважитися, чи шумна компанія молоді, що святкує Новий рік, результат один – галас, шум і тому подібні звуки з ранку і до ночі. Воно то і зрозуміло, люди платять за кожну годину, тому використовують проплачений час по повній, не дуже піклуючись про оточуючих. Тим більше, що завтра їх вже тут не побачать.

vechirka

 Якщо це відбувається у відведений законом час, то ніби як і підстав скаржитися немає, проте таке систематичне порушення спокою може неабияк дратувати.

Та, на жаль, досить імовірно, що їм доведеться брати приклад з нашої наступної героїні.

– У нас поряд жила сім’я, у яких були постійні гулянки, які закінчувалися сексом, і часто супроводжувалися грубою лайкою. Як ми не говорили з ними, як не просили, вони ніяк не реагували. Все б нічого, але найбільше їхні гульбища були чутні нашій доньці. Ви ж розумієте, вона підліток, у неї формується психіка. Зрештою, щоб хоч якось відгородити дитину від усього цього негативного впливу, ми з нею помінялися кімнатами, — розповідає черкащанка Алла про вирішення свого «шумового конфлікту».

А от жителька багатоповерхівки Олександра взагалі потрапила у сусідську пастку. Справа в тому, що її житло оточує декілька квартир, в яких проживають  «порушники спокою».

– У нас із сусідами було дуже багато ситуацій із голосною музикою після 22.00. Ми декілька разів ходили до них, але вони ніяк не реагували. В один прекрасний   момент ми вже викликали поліцію. Приїхала поліція, попросила їх вимкнути музику, в результаті чого там почалася бійка. Але і після цього, і зараз вони продовжують вмикати голосно музику. Вони нічого не бояться. Окрім того вони ще в під’їзді постійно влаштовують якісь бійки, вибивають двері. Нам взагалі «пощастило», у нас поряд на поверсі сусіди голосно слухають музику, і ще над нами така ж ситуація, — поділилася своєю бідою черкащанка.

Коли не вдається, як Олександрі, вплинути на сусідів, то можна спробувати хоча б трохи звукоізолювати свою оселю. На щастя, будівельні фірми жваво реагують на всі виклики часу і придумують все нові ноу-хау для поліпшення комфортності нашого життя. Це і звукопоглинаючі матеріали, якими ви можете обшити собі стіни, і «плаваюча підлога» — коли під стяжку кладеться спеціальний ізолятор ударного шуму, і можна застосувати технологію акустичної підвісної стелі, і навіть розетки можна зробити так, щоб вони оберігали тишу і спокій вашої оселі. Отож, варіантів безліч, головне, вибрати, що вам підходить і втілити це у життя. Щоправда, зазвичай подібні матеріали і коштують чимало. Але тут вже ви вибираєте, або воювати і далі з сусідами, або ж зробити все можливе, щоб їх було якомога менше чутно.

Зрештою, людей, які не реагують на вимоги чинного законодавства та не дотримуються елементарних норм співіснування у суспільстві, необхідно хоча б спробувати притягнути до відповідальності.

Кодексом про адміністративні правопорушення в Україні (стаття 182), передбачена  адміністративна відповідальність за порушення вимог законодавства щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму, у вигляді попередження, як мінімум, та штрафу —  від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А якщо порушник повторно, протягом року,  здійснить таке ж порушення, то штраф буде  значно більшим —  від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів порушення тиші. Непогано, коли мова йде про перфоратор і вже набагато складніше до втілення, коли мова йде про випадок як із нашою першою героїнею.

Для того, щоб притягти сусіда до  відповідальності необхідно, щоб на нього  було складено протокол про адміністративне правопорушення посадовою особою поліції.

Тому, якщо вам не вдалося  мирним шляхом захиститись від сусідського шуму – сміливо викликайте працівника поліції, який має зафіксувати факт такого  порушення та скласти протокол, який буде правовою підставою до подальшого  покарання порушника тиші.

– Якщо відбувається порушення правил додержання тиші, то громадянин має право і повинен зателефонувати на номер «102» і викликати патрульних поліцейських, — пояснює прес-секретар Патрульної поліції м. Черкаси Зоя Вовк. – Коли поліцейський прибув на подібний виклик і зафіксував, що людна порушує спокій інших громадян після 22.00, звісно, йому виноситься адміністративна постанова за статтею 182. Якщо ж такий громадянин не реагує на вимоги поліцейського припинити дане адмінправопорушення, то згідно статті 185 його можуть забрати до відділку – за непокору вимогам поліцейського.

Якщо ж це відбувається у незаборонений законом час, то поліцейський може лише зробити зауваження.

А от у світовій юридичній практиці є чимало випадків, коли до порушників тиші далеко не так лояльно ставилися. Наприклад, 42-річного італійця приговорили до 6 місяців тюрми за надто голосний … секс. У тій же Італії, пару покарали штрафом у 12,5 тисяч євро за надто голосні заняття коханням. Що цікаво, це вже не перше покарання для чоловіка. За голосний секс він вже встиг відсидіти 4 місяці. Однак це його не зупинило, так само, як не дуже на нього вплинув і штраф. Тому сусідам не залишилося нічого іншого, як переїхати від сексуально активної парочки.

para-ligko

Ще один цікавий випадок стався із жителькою Мельбурна, Австралія: її сусіди подали в міськраду петицію, в якій скаржилися на її надто голосні стогони під час занять коханням. Що цікаво, сама  30-літня жінка і гадки не мала, що так голосно займається сексом та у відповідь поскаржилася на надто тонкі перестінки.

Отож, як то кажуть, будьмо толерантними… бо ніколи не знаєш, хто може поселитися поряд з тобою.

First1

Можливо Вас зацікавить