Про команду, готову померти за Україну – у Черкасах презентували трейлер фільму про легендарний тральщик (ВІДЕО)

Про команду, готову померти за Україну – у Черкасах презентували трейлер фільму про легендарний тральщик (ВІДЕО)
в Неоголошена війна, Новини

Чотири роки тому Соборна площа Черкас була заповнена людьми – містяни зустрічали своїх героїв – екіпаж тральщика “Черкаси”. Тоді команда одного корабля ВМС України під час українсько-російського протистояння в Криму показала всім приклад того, як треба стояти за свою державу до останнього.

На той час кровопролитних боїв ще не було, і в умовах тоді ще мирного часу стійкість українських моряків стала справжнім подвигом.  Тральщик “Черкаси” був єдиним із тринадцяти кораблів, якому вдалося втримати наш стяг на своєму флагштоку на озері Донузлав під час анексії Криму. Екіпаж судна гідно тримав оборону впродовж трьох тижнів.

Сьогодні в Черкасах презентували перший трейлер до однойменної воєнної драми про легендарний тральщик. Як розповів режисер фільму Тимур Ященко, для нього важливою була сама життєва історія, а не документальна точність, тому у стрічці багато художнього домислу.

– Я сам цивільний, і для мене була важливо описати сам подвиг моряків, закарбувати його в історії, а не знімати кіно про дотримання корабельної дисципліни, тому з точки зору документалістики у фільмі є неточності, – розповів він. –  Я на той момент був у Варшаві і побачив на ютубі ролик про тральщик. Я сам із Черкас, тому, зрозуміло, що мене це зачепило. Мене вразило, що команда пішла в бій, знаючи, що програє. Для мене це було неабияке геройство і своєрідне зародження душі нації. Це фільм про дорослішання нашого народу. Про команду, готову померти за Україну.

Спочатку режисер спілкувався з матросами, а потім уже з командиром тральщика.

– Рівно чотири роки тому я лишився без корабля. Я не вважаю те, що ми зробили,  героїзмом. Герої зараз на Донбасі. Але тоді, у мирний час, це було інше, – розповів Юрій Федаш, командир тральщика “Черкаси”. – В умовах відсутності планів і штабів треба було нести відповідальність за наслідки. Це була пригода, яка дедалі ставала все складнішою. І те, що ми зараз тут живі – це диво.

Юрій Федаш хоч і виступив воєнним консультантом фільму, не міг постійно бути на знімальному майданчику. Каже, були певні суперечки з режисером і правди у  фільмі лише близько 70%.

Зйомки фільму відбулися за підтримки Державного агентства України з питань кіно та ВМС ЗС України. Знімали на трьох локаціях: у Очакові, Одесі та невеличкому селі Чернігівської області. За сюжетом двоє хлопців з українського села – Мишко та Лев – з різних причин опиняються на воєнному кораблі “Черкаси”, дислокованому в порту кримського озера, під час подій на Майдані 2014 року. У той час, коли екіпаж проходить навчання, президент Янукович тікає з України, а Крим захоплюють “зелені чоловічки”. Починається окупація півострову. Корабель повертається на базу, але порт не втрачений. “Черкаси” разом із іншими кораблями українського флоту заблокований в озері Донузлав, шлях до моря перекритий затопленими суднами. Українські кораблі здаються один за одним, лише екіпаж “Черкас” чинить опір і продовжує відважну, хоч і безнадійну, боротьбу з ворогом…

29666220_10209000927419772_88406674_n

Зйомки тривали кілька місяців і, за словами творців фільму, ускладнювалися тим, що два з трьох блоків стрічки – “морські”. За словами режисера, постійно дивувала погода у відкритому морі, яка часто змінювалася – від сонця до грози. Складнощів додавала ще й відсутність самого корабля. Для художників-постановників справжнім викликом стало “відтворити” тральщик таким, щоб його не впізнала навіть прикордонна служба.

Бюджет стрічки – близько 40 мільйонів гривень, більше 17 з яких виділила  держава. Решта – кошти благодійників.

29547338_10209000936620002_559195761_n

– Для нас було дуже важливо підтримувати цей проект. Наразі все вже знято, йде монтаж фільму, – розповів Голова Державного Агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко. – Ця стрічка заслуговує особливої  уваги, бо це ціла сторінка нашої історії. Це буде другий після “Кіборгів” повнометражний художній фільм про нинішню війну. Прийшов час так би мовити створювати архетипи і показувати українцям подвиги наших героїв. За останній рік у прокат вийшло чимало українських фільмів, і вони все більше здобувають підтримку читача. Сподіваюся, що це кіно буде не лише розповіддю про історичну подію, а й стане важливим етапом у становленні українського кіно. Чесно кажучи, якби ми раніше приділяли більше уваги культурі, ми були б сильнішими. Зараз прийшов час це надолужити.

29344903_10209000934219942_1193244617_n

Серед тих, хто створив саундтрек до фільму – Катя Чілі. За словами Тимура Ященка, він обрав саме цю співачку для співпраці інтуїтивно, відчувши у ній глибоку жіночність і тонку внутрішню організацію, яка створить цікавий контраст для “чоловічої історії”. Її трек має стати також свого роду музичним коментарем до драми.

На широкий екран фільм має вийти на День незалежності – 24 серпня.

 

 

Реклама