Проблема злочинності серед неповнолітніх: хто винен та як виправити ситуацію

maxresdefault
besplatka_728_90_ukr

Фото з відкритих джерел

Неповнолітній наніс удари жінці, група неповнолітніх вчинила крадіжку у приватному будинку, поліцейські затримали підлітка, який мав при собі наркотичні речовини. Саме такими заголовками останнім часом насичені новини від правоохоронних органів. Злочини серед неповнолітніх, на жаль, почастішали у нашому суспільстві, зокрема, і на Черкащині. Якою є статистика вчинення правопорушень серед підлітків в Черкаській області, чому так стається та чи можуть юні злочинці стати на правильний шлях — далі у матеріалі.

Статистика та особливості злочинів серед неповнолітніх

29213809_10208919606226793_3865806789324832768_n

Тенденція щодо вчинення злочинів неповнолітніми останнім часом значно зросла в різних регіонах країни, зокрема, і на Черкащині. У Головному управлінні Національної поліції у Черкаській області повідомляють, що в минулому році слідчими підрозділами відділів та відділень ГУНП із обвинувальними актами до міськрайонних судів області було направлено 157 кримінальних проваджень, вчинених неповнолітніми. А вже протягом 2018 року нараховано 15 кримінальних проваджень.

Також у ГУНП розповідають, що найпоширенішим кримінальним правопорушенням серед підлітків Черкащини є крадіжки. За минулий рік було направлено до міських районних відділів судів 79 кримінальних проваджень. Натомість, найменш поширенішими злочинами, які вчиняють неповнолітні, є вимагання та хуліганство.

Наразі на профілактичних обліках у відділах та відділеннях ГУНП у Черкаській області перебувають 72 підлітки за вчинення різного роду адміністративних та кримінальних правопорушень.

Відмітимо, що на підставах вироків міськрайонних судів до неповнолітніх можуть бути застосовані запобіжні засоби у вигляді покарання без позбавлення волі та примусових заходів виховного характеру. З цією категорією осіб працівниками поліції систематично проводяться заходи індивідуальної профілактики, спрямованої на особистість дитини, середовище, яке її формує, а також на умови, обставини та ситуації, що призводять до вчинення дитиною адміністративних і кримінальних правопорушень.

Чому так стається та що впливає на формування свідомості неповнолітнього злочинця

29135996_2046065752331055_893351028609515520_n

Про найголовніші причини, чому дитина стає на шлях злочину, розповіла у коментарі виданню “ВиЧЕрпно” Юлія Суденко, начальник сектора ювенальної превенції Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції Черкаської області.

За її словами, першою причиною є негативний вплив із боку однолітків. Не слід забувати й про негативний вплив від телебачення, а саме фільмів, які транслюються. Пані Юлія розповідає, що у дітей своє бачення і  вони сприймають все занадто близько, ось тому є такі негативні наслідки у суспільстві.

- Негативний вплив здійснюється із боку однолітків та дорослих як вдома, так і на навчанні. Ми всі знаємо, про таке явище як булінг, яке також негативно впливає на формування підлітка. Діти цькують один одного, роблять наклепи, забирають речі, здійснюють психологічний та фізичний тиск, — говорить Юлія Суденко.

Важливим фактором того, як формується і розвивається дитина, є її оточення, а саме сім’я та родина. Більшість неповнолітніх, які вчинили злочин, за словами пані Юлії, виховувалися у сім’ї, яка має низький дохід або є неповною:

“Усе йде із сім’ї, починаючи від елементарних речей побуту. Низький дохід у сім’ї, умови проживання теж впливають на формування дитини. Вагома роль сімейного виховання, коли дитина зростає і не розуміє, що добре, а що погане, коли не усвідомлює, що за кожні діяння може бути адміністративна або навіть і кримінальна відповідальність”.

Аби неповнолітні не чинили злочини та щоб подібне не повторювалося

28167362_767660006757667_6196155289748892556_n

Статистика вчинення злочинів серед підлітків просто вражає і з кожним роком це питання все більше набирає резонансу. Та все ж таки вихід із такої ситуації є: насамперед, це бажання підлітка змінити курс свого життя, підтримка рідних та кваліфікована допомога від спеціалістів у галузі злочинності серед неповнолітніх.

Профілактична робота з неповнолітніми, які перебувають на обліках у відділах і відділеннях ГУНП у Черкаській області, постійно тримається на контролі керівництва ГУНП, запевняє Юлія Суденко.

За її словами, у співпраці з фізкультурно-спортивним товариством “Динамо” здійснюються заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері захисту прав дітей шляхом популяризації здорового способу життя. У свою чергу, неповнолітнім, які перебувають на обліках, для занять спортом та участі у спортивних змаганнях надаються спортивні зали.

- Робота проводиться як, власне, із цими дітьми, так із їхніми батьками. Ми проводимо профілактичні роботи з дітьми, які перебувають на обліках, а також працюємо із дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, які виховуються в сім’ях, де батьки ведуть аморальний спосіб життя. Зазвичай ці діти звикли до таких умов життя і нічого кращого не бачили, — розповідає пані Юлія.

Із такими дітьми здійснюється профілактична робота, а також відбувається залучення їх до спорту:

“Ми спільно із Федерацією футболу в Черкаській області проводимо відкриті уроки футболу, де поле розділено на сектори і окрім навчання грати можна поспілкуватися із працівниками поліції та розглянути спецтехніку. Також ми проводимо для дітей турніри із міні-футболу, настільного тенісу, ігри в шахи та змагання з легкої атлетики. Наші діти їздять на конкурси і здобувають призові місця. Проводимо також для них тренінги, психотренінги, екскурсії до органів Нацполіції. Така профілактика є дуже дієвою, адже діти, коли бачать хороше життя, не хочуть більше повертатися до того, яке в них було, і не хочуть ставати на поганий шлях».

Та не лише відповідні органи й заклади повинні займатися такою роботою. У першу чергу, відповідальність лежить на батьках. Що робити рідним, у яких зростає підліток, як захистити його від згубних впливів та як допомогти виправитися розповідає у коментарі нашому виданню психолог Інна Лук’янець:

«Дуже важливо пам‘ятати, що дитина завжди дзеркало сім’ї. Тому, ймовірніше за все, існують проблеми в самій сім’ї і їхні методи виховання виявилися неефективним. Тому, звичайно, основна порада — звернутися батькам до психолога, соціального працівника, котрі допоможуть виявити та виправити їхні помилки. Зазвичай, діти, що стають злочинцями, не відчувають тепла, любові, підтримки вдома. Саме це їм і потрібно дати».

Натомість пані Інна переконує, що не завжди фінансове благополуччя у сім’ї є гарантією, що дитина не стане на злочинний шлях.

- Це не залежить від фінансового благополуччя сім‘ї. Дуже часто багаті батьки відкупляються від дітей дорогими речами, замінюючи цим живе емоційне спілкування. На ці моменти їм потрібно звертати увагу. Дитина має їм довіряти, ділитися своїми проблемами і сумнівами, — зазначає Інна Лук’янець.

подросток-преступник

Фото з відкритих джерел

Звісно, ми можемо багато говорити про ту велику кількість заходів профілактичної спрямованості, але варто відмітити, що кардинальна зміна поглядів дитини настане лише тоді, коли вона самостійно усвідомить усю ситуацію.

Андрій, який у 15-річному віці потрапив у погану компанію, вплив старших хлопців виявився дуже сильним, він і не помітив, як його втягли у злочинні справи.

- Хлопці старші за мене. Часто “піддьоргували” мене, брали “на слабо”. Одного разу вони вирішили вчинити крадіжку із приватного будинку. Мешканці будинку приїздили туди лише влітку, тому взимку залізти і щось там вкрасти було без проблем. Тоді в тому пограбуванні брав і я участь. Ось так і став на злочинний шлях, — розповідає Андрій (ім’я хлопця з метою збереження конфіденційності змінено — ред.).

Цей злочин був єдиним у житті хлопця. Одного, як говорить Андрій, вистачило, щоб зрозуміти:

- Змінився. Та так мабуть і не можна сказати. Просто усвідомив усю ситуацію. Мене тоді найбільше злякало, коли слідчий розказував, що буде зі мною, якщо я і далі продовжу так жити. А ще допоміг добрий прочухан від батька. Ось так і став на правильний шлях.

На жаль, таких утопічних випадків не так уже й багато. Найчастіше перший злочин спричиняє наступний, як наслідок — в’язниця.

За грати, на щастя, наша наступна героїня не потрапила, але дівчина стояла тривалий час на обліку в органах правопорядку.

- У 13 років розпивала алкоголь, брала участь у бійках, крадіжках. Все було поступово, але одне тягнуло за собою інше. Потім, пам’ятаю, також із друзями курила траву. Зі мною довго всі тоді «носилися», просили не робити, але нічого не вийшло, врешті-решт поставили на облік. Рідним по суті до мене не було ніякого діла: мати із батьком любили випити. У нашому домі часто було різного виду «віселья», — пригадує Іра (ім’я дівчини з метою збереження конфіденційності змінено — ред.). — Коли змінилася? Ох, та мабуть, коли уже закінчила училище. Просто дивишся тоді уже на все по-іншому і про багато речей шкодуєш, але що вже зробиш…

Аби не допустити такого перебігу подій, варто зважати на виховання дитини у родинному колі, під час навчання та дозвілля. Лише таке поєднання допоможе уникнути поширення злочинності серед неповнолітніх, але, на жаль, не кожна родина може чи хоче це дати, що, у свою чергу, слугує початком «доброго» чи «поганого» у дитині.

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить