Розвиток чи занепад: що чекає на профтехосвіту Черкащини?

20180411_140644
besplatka_728_90_ukr

Масова міграція, неврегульованість фінансування, незавершеність реформи децентралізації — причин проблем професійно-технічної освіти у місті Черкаси та Черкаській області безліч. Сьогодні уже не вперше у Черкасах піднімали питання розвитку/занепаду ПТНЗ у місті та області. 

Проблемами профтехосвіти є:

- неврегульованість фінансування ПТНЗ з державного та місцевого бюджетів;
— відсутня або невчасна реакція ПТНЗ на актуальні потреби ринку праці;
— недостатній рівень автономії в управлінні закладами профтехосвіти.

Найбільшою проблемою, на думку заступниці директора департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР Марини Бакланової є неврегульованість на законодавчому рівні організації роботи профтехосвіти.

- Протягом останніх 25 років матеріально-технічна база навчальних закладів не оновлювалась. Місто й наразі не готове виділити на це кошти, — сказала Марина Бакланова.

Причинами проблем є незавершеність освітньої реформи, незавершеність децентралізації, застарілі підходи до формування переліку майбутніх професій в низці ПТНЗ, великий рівень безробіття та трудова міграція населення.

Зволікання з вирішенням проблеми призводить до посилення таких негативних тенденцій:

- на підприємствах області від 10 до 37% працівників вже досягли пенсійного віку, а потреба в кваліфікованих робітниках навіть при високій заробітній платі не забезпечується;
— у 2016 році з України емігрували 6,5 тисяч осіб. У 2010 році кількість населення України становила 45,95 мільйонів осіб, а у 2017 році цифра впала до 42,47 мільйонів;
— щороку за кордон на сезонну роботу виїжджає близько 3,5 мільйонів українців.

Начальник управління освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський розповів, що держава вирішила самоусунутись від питання виробничих кадрів. Будь-який бюджет створюється роками. При здійсненні реформи децентралізації це питання було упущене та мало несистемний характер: фінансування профтехосвіти у 2016 році передане на обласний рівень, а ті профтехзаклади, які знаходяться в містах обласного підпорядкування, на рівень цих міст. Це призвело до того, що, наприклад, Канівське вище професійне училище, обсяг фінансування якого складає 9-10 млн грн на рік, отримало з канівського міського бюджету 400 тис. грн. За півроку училище було доведено до стану руйнації. Проблеми профтехзакладів були у Смілі, Ватутіному, Черкасах. Зараз система фінансування змінилася, але все одно залишилася неврегульованою.

Якими можуть бути альтернативи вирішення проблеми профтехосвіти?

1. Популяризація професійно-технічної освіти, зокрема, підвищення вимог для отримання вищої освіти.
2. Підвищення зарплат для виробничих професій.
3. Модернізація та автономія системи управління.
4. Актуалізація переліку спеціальностей.

20180411_141024

- Якби зарплати були дві третини тієї суми, яку отримують люди у Польщі чи в Чехії, не було б стимулу туди виїжджати. Вони б шукали роботу тут, — сказав керівник Академії стратегічних досліджень Сергій Пасічник.

На думку освітян, держава має визначити вектор розвитку профтехосвіти, та коли це станеться — невідомо. Варто додати, що у Парламенті більше 3 років лежить проект Закону України про професійно-технічну освіту, де визначені параметри, за якими вона має здійснюватися.

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить