Світ через книгу: як волонтери через літературу розвивають свої міста (ФОТО)

Світ через книгу: як волонтери через літературу розвивають свої міста (ФОТО)
в Культура, Новини

Найбільші книжкові події України – «Книжковий Арсенал» у Києві та «Форум видавців» у Львові – проте книжкова та фестивальна культура потроху розвивається і в малих містах. Його ініціаторами, переважно, стають місцеві видавці, викладачі, так звані «волонтери друкованого слова».

Що змушує їх витрачати свій час, щоб привити іншим любов читати, слухати, аналізувати? Про це вони розповіли нашому виданню.

Найголовніший скарб – це спілкування з людиною, переконаний Олександр Ратушняк, голова обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка в місті Кропивницький. Тому вже не перший рік він організовує літературні зустрічі в рідному місті, адже мріє, щоб культурне життя вирувало не тільки в столиці, а і в Кропивницькому. Він активно долучається й до організації різноманітних книжкових ярмарків і фестивалів. У місті 5-ий рік поспіль проходить фестиваль «Весняний книговир», організатором якого є  видавництво «Імекс ЛТД» . Спочатку захід об’єднував здебільшого місцевих видавців, нині ж на нього приїздять і гості з Києва та інших куточків України.

Олександр Ратушняк

«Найбільш цінно для мене спілкуватися з тими людьми, які пізнали істину цього світу, або намагалися її зрозуміти. Для мене це письменники. На мою думку, саме в їхніх творах є спроби збагнути, в чому суть нашого буття. І кожен з них дає свою відповідь на це глобальне питання. Однак для мене важливо не тільки читати, але й спілкуватися з авторами книг, тому й зайнявся організацію літературних зустрічей з письменниками. У мене були Василь Шкляр, Оксана Забужко, Юрій Андрухович та багато інших. Почалося все із зустрічей письменників із студентами. Проте я побачив, що це цікаво й іншим людям. Тому запропонував авторам зустрічатися і ввечері. У планах запросити Марію Матіос, Олександра Ірванця, Юрія Винничука. Паралельно, з подачі Жадана, я почав організовувати музичні зустрічі, оскільки серед письменників є і музиканти, які свою творчість кладуть на музику», – розповів активіст.

Олександр Ратушняк 2

Подібні зусилля не були марними, культурне життя за останні 10 років значно пожвавилося, розповідає Анастасія Дзюбак, журналістка з Кропивницького, член команди «Черкаського книжкового фестивалю»:

41810090_10204988196420469_1021018501986385920_n– Буде пропозиція – буде і попит. Звичайний закон економіки. Ще років 10 тому, коли в Кропивницькому проходила якась подія – це вже було щастям, не було з чого обирати. Нині ж літературно-мистецькі події відбуваються значно частіше, немає вже такої дикої спраги за культурними заходами, це позитивні зрушення. Раніше організувати зустріч із автором – це був цілий подвиг, наразі – звична справа, хоча треба розуміти, що для людей, які цим займаються – це коштує зусиль. І не завжди вони отримують за це заслужену подяку. Тому це дійсно сподвижництво і велика волонтерська робота. І я завжди ставлю перед собою питання, що буде, якщо цим людям набридне це робити, а  хтось інший не знайдеться?

Радіє дівчина, що нині налагоджуються літературні зв’язки мж цілими областями. У цьому ж році вона долучилася до формування програми й організації заходів Черкаського книжкового фестивалю. Дівчина з власного досвіду знає, наскільки це нелегка і в той же час відповідальна справа, тож радо допомагає команді з Черкас створити дійсно потужний фестиваль.

Дзюбак 2

Захід у Черкасах пройде вже втретє, у  цьому році – з 11 по 13 жовтня. Активно до нього готуються і черкаські волонтери.

Очільниця ГО «Книжковий маестро» та організаторка Черкаського книжкового фестивалю Людмила Фіть обіцяє, що у цьому році він буде з ще крутішими літературними подіями, цікавими гостями, освітніми лекціями, історичною складовою та навіть музичною сценою. Новинкою цьогорічного фесту стане захід «День з письменником».

Фіть 3

– Ми вже склали перелік історичних будівель, про які ми можемо розповісти якісь цікаві факти. Також зараз ми дізнаємося про хобі письменників. От, наприклад, Андрій Любка любить рибалити, то чому б нам не влаштувати рибалку з письменником в Черкасах?! Макс Кідрук нещодавно написав, що пішов поглиблювати знання з американського футболу, щоб зіграти в цю гру саме в Черкасах. Тепер ось шукаємо команду. Окрім того хочемо зробити ще один цікавий дитячий захід. Буде дві команди дітей, які очолюватимуть письменники. На початку автори презентують свою творчість, а потім ми проведемо змагання серед команд. І тут треба розуміти, що одна справа послухати розповіді від відомого письменника, і зовсім інша – пострибати з ним в мішках. Це однозначно запам’ятається, – ділиться Людмила Фіть.

Культура і література – це те, над чим ти можеш замислитися, крізь призму чого ти можеш осмислити свої дії і вчинки. Це те, завдяки чому ти стаєш кращим, переконана Людмила Фіть. Тож не дарма вже багато років вона гуртує навколо себе тих, хто любить і розуміє цінність книги.

– Чому ми це робимо? У кожного члена команди є свої внутрішні переконання. Але, як не крути, в першу чергу кожен це робить для себе. Ми хочемо рости, хочемо ставати професіоналами, зрештою, хочемо змінювати своє оточення, свій будинок, свою вулицю, своє місто, – розповідає засновниця Черкаського книжкового фестивалю Людмила Фіть. – Для мене це однозначно те, завдяки чому я стаю кращою! Так цікавіше жити, є бажання щось робити, не зупинятися. Саме культура дає нам можливість горіти, шукати себе і перетворювати світ навколо себе. Можливо, це звучить пафосно, але так є насправді.

Фіть 2

Звичайно, книжкові фестивалі Кропивницького і Черкас ще не зрівняти з львівськими і київськими, проте, відзначають, активісти – це вже знакові події для їхніх регіонів. І з кожним роком рівень їх організації стає все професійнішим.

Наталія Захарченко 2

«Книжкові фестивалі важливі тим, що вони розвивають міста і людей, які живуть у них. Прививають людям любов до літератури, освіти. Так ми хочемо  показати, наскільки важливо постійно рости – духовно, фізично, морально. Головне, важливо щодня намагатися ставати кращим, ніж ти був учора. Хоча б для самого себе», – ділиться своїми думками співорганізаторка Черкаського книжкового фестивалю Наталія Захарченко.

І хоч кожного разу страшно, чи впораються вони, чи прийдуть гості, чи всім будуть задоволені видавництва, книжкові волонтери переконані, що такі заходи вкрай необхідні.

Наталія Захарченко

– Якщо ти організовуєш вже більш масштабний захід, то завжди є страх, а де взяти гроші, щоб була змога залучити якомога більше гостей, з іншої сторони, ти боїшся, що люди не прийдуть і будуть розчаровані гості, які знайшли час, щоб відвідати цю подію. І в той же час, якщо не проводити такі заходи, то є ризик залишитися в такому собі культурному болоті, десь на узбіччі. Такі міста як Черкаси і Кропивницький не зможуть змагатися із Львовом чи Києвом, але ми маємо розвивати книжкову культуру й у нас, шукати власні самобутні формати, – підсумувала Анастасія Дзюбак.

* У матеріалі використані світлини з “Фейсбуку” та власного архіву

Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED

Реклама