Їхні подвиги надихають:
як Герої війни стали героями екрану







Лиш той,
хто пам'ятає свою історію,
не повторить її помилок…
«Невидимі воїни» - так часто називали добровольців. Вони першими стали на захист рідної землі,
але довгий час на карті бойових дій їх ніби не існувало. Коли з ними виходили сюжети,
то часто їх підписували як бійців Збройних Сил України.
Далі ми розповімо про Героїв, які своїми подвигами надихнули на створення фільмів,
людей, які самі стали героями війни та екрану.
Невидимі Герої
«Нас ніби немає на цій війні. Сьогодні на війні можуть бути СБУ, поліція або армія. Вони мають право на зброю і на все решту. Але ми прийшли добровольцями і у нас є розуміння, що це наша земля і нам не потрібно ні від кого дозволу», - розповідає командир 8-го окремого батальйону УДА Андрій Гергерт із позивним «Червень».

Андрій Гергерт
«Червень»
Вони прийшли туди, щоб захисти свою країну – це була їхня мотивація, а залишилися, щоб помститися за мертвих.

«Загинула половина телефонної книги, у мене особисто, - говорить «Червень». – Я вітаю з Різдвом – мертвий, мертвий, мертвий…»

Країна жила в певному анабіозі, і тут такий вибух – з кров'ю, вбитими, покаліченими долями. Тоді, на самому початку, кожна смерть викликала шок, її показували, про неї писали, пригадує доброволець Андрій Гергерт:

«Зараз вже смерть ввійшла в свідомість людей, її показують на екранах, ніби нічого страшного в цьому немає».


Фото із "Фейсбуку" Андрія Гергерта
Коли оговталися й усвідомили, що це надовго, прийшло розуміння, що саме ці люди, які у прогресивному ХХІ столітті відчули на собі всю сліпоту і безглуздість чиїхось загарбницьких амбіцій, найправдивіше зможуть показати історію сучасної України. Вони не створять якогось міфічного героя, наділеного неіснуючими чеснотами, їм буде соромно приписувати собі те, чого вони не робили – вони вижили не для того. Вони покажуть, принаймні спробують показати українця, якому у певний момент його життя стало не байдуже.
За час війни було знято чимало документальних фільмів – «На лінії вогню», «Край землі», «Дебальцеве», «Неоголошена війна. Щоденник», «Міна», «Рейд. Сила нескорених», «Аеропорт», «Міф», «Добровольці Божої Чоти», «Переломний момент: Війна за демократію в Україні» та інші. І не можна не згадати повнометражний художній фільм – «Кіборги».
Герої, які з життя перейшли на екран
У червні 2015 року на той час командир бойової роти ДУК «Правий сектор» «Богема», в минулому театральний працівник Андрій Шараскін, зрозумів, що про це треба писати. Він привів однодумців і вони влітку того ж року почали писати сценарій про сучасну історію України, яка твориться на їхніх очах. Вони спілкувалися з усіма бійцями, які, на їхню думку, були харизматичними, записували «псевдо». Фінішували вони у Донецькому аеропорту, куди потрапили разом із «Богемою» по ротації.
Через деякий час на передачі «Хоробрі серця», яку вів Ахтем Сеїтаблаєв, запрошені на неї бійці-добровольці – «Богема», «Червень» і «Сокіл», говорили з відомими актором і режисером про його плани зняти фільм про Донецький аеропорт.
Справа в тім, пригадує Андрій Гергерт із позивним «Червень», що Ахтем Сеїтаблаєв дуже проникся добровольчим феноменом. А його фанатична відданість ідеї, яка його всього заполонила, вилилася у такий чудовий твір. 242 дні героїчної оборони стратегічного об'єкту втілилися в сюжеті фільму про одне двотижневе бойове чергування.


– І ось за два роки вийшов такий чудовий фільм («Кіборги» - ред.). Це думки «Богеми», думки тих хлопців, з якими вони спілкувалися, втілилися у збірному образі «Серпня». Хороше псевдо – «Червень» - «Серпень». Але «Серпня» вбивають – то погано, «Червень» ще живий, - говорить з посмішкою Андрій Гергерт.

Андрій Гергерт «Червень»



«Це драма», - додає Сергій Ільницький, начальник штабу УДА, позивний «Сокіл».

«Хоча плакати не треба...», - підхоплює Андрій Гергерт, позивний «Червень».

"Кіборги" - повнометражний художній фільм режисера Ахтема Сеїтаблаєва. Консультантами стрічки виступили кілька військових, у тому числі тих, які брали участь у захисті Донецького аеропорту від російсько-сепаратистських сил: Кирило Недря («Доцент»), Андрій Шараскін («Богема»), Євген Жуков («Маршал») та Євген Межевікін («Адам»).
Це не блокбастер… це роздуми, це філософія, це життя…
Для добровольців, подвиги яких і надихнули на створення фільму «Кіборги», та ще багатьох інших документальних стрічок, було дуже важливо, щоб передали їхні думки, їхній світогляд, погляди на події. Щоб навіть через багато-багато років було зрозуміло, чому вони без будь-якого наказу зробили для себе такий вибір.
– Це історія однієї ротації у Донецькому аеропорту. Це не американський блокбастер, а роздуми людей: що вони роблять і з якою метою це роблять. І нам, добровольцям, зрозуміла ця мета, - говорить Сергій Ільницький.
– Що таке війна? Люди у замкнутому колі спілкуються. Хочуть отримати відповіді на деякі запитання. Це ж все так і є, ми багато спілкуємося: «А ти звідки? А ти чому прийшов на війну? Ти російськомовний, я україномовний – а чого воно так? Чого ти не вивчив українську?», - пояснює Андрій Гергерт.

Він зауважує, що не було метою передати чийсь конкретний образ. А В'ячелав Довженко («Серпень»), в житті друг Андрія Шараскіна, просто зіграв воїна-добровольця.



«Слава тоді ще сказав: «Я тебе граю і скажи «дякую», що не Безруков тебе грає».




Фото з "Фейсбуку" Андрія Шараскіна

Більшість добровольців, які в 2014 році опинилися на фронті, мало що знали про військову справу. У них були різні долі, захоплення, інтереси і орієнтири в житті, проте їх об'єднало спільне прагнення - захистити рідну землю.
Андрій Гергерт «Червень» до війни працював ветеринаром. У грудні 2013 року пішов на Майдан, де і познайомився з Дмитром Ярошем. На фронт потрапив у березні 2014 року. Попав у 5-ий батальйон. Був заступником командира 2-го запасного батальйону. Зараз заступник командира УДА, командир 8-го окремого батальйону «Аратта» УДА.
Полковник у відставці Сергій Ільницький «Сокіл» не зміг залишитися осторонь подій, що розпочалися в країні, тому у 2014 році пішов на фронт. Однак спочатку на війну пішов його син. Сьогодні він командує штабом Української добровольчої армії. Актор і режисер Андрій Шараскін «Богема» за рік до війни разом з іншими акторами створив мережу дитячих театральних шкіл у Львові й Тернополі. Однак на початку серпня 2014 року записався у 5-ий окремий батальйон Добровольчого українського корпусу «Правого сектора». Став командиром бойової роти, яка базувалася під Донецьким аеропортом. У самому аеропорті був тричі. З осені 2015-го керівник громадсько-політичної платформи Національного руху Дмитра Яроша.
«Кіборг» про «Кіборги»
Андрій Шараскін став певною мірою унікальним Героєм сучасності. За захист Донецького аеропорту його назвали «кіборгом», згодом він став одним із прототипів збірного образу героя «Серпня» у фільмі «Кіборги».
Фільм «Кіборги» - це перший фільм, в якому на пам'яті Андрія Шараскіна з'являється «сучасний, адекватний, свідомий український націоналіст». У фільмі немає головних героїв, але ні для кого не секрет, що дехто з персонажів в фільмі, як то кажуть, «припав до душі». Свою роль зіграв і діалог світоглядів між «Мажором» і «Серпнем». У багатьох навернулися сльози, коли куля обриває життя «Серпня» після його розмови із донькою.

«Насправді там всі Герої, і неважливо, хто перший… Це така крута колективна історія».


«Вбивати треба тих, кого найбільше любиш…», - переказує слова сценаристки Наталії Ворожбит Андрій Шараскін.
– Ми – країна, яка воює. На жаль, розуміння цього приходить тільки на передовій. І вже навіть за 10 кілометрів від передової усвідомлення цього часто зникає. І неважливо – чи це Маріуполь, чи це Львів. Ситуація скрізь однакова. Немає усвідомлення одного – ми країна, яка воює, - говорить «Богема».

Андрій Шараскін "Богема"
Невигадана історія… коли світ зупинився
«Всі герої вигадані, співпадіння – випадкові», - це точно не про цей фільм. Всі сцени фільму, так чи інакше мали місце: з різними підрозділами, в різних локаціях і різні часові проміжки. Вдало розставлені режисером, вони набули свого особливого змісту. Тому всі, хто дійсно був в терміналі, не запитували: вигадана чи ні історія з «сєпарами в холодильнику».
«Це був найдушевніший жарт і туди просто водили на екскурсію. Це в старому терміналі. Практично кожен, хто був в старому терміналі, може намалювати схему, де стояла ця морозилка. Тобто там все на основі історій, але вони трансформовані задля художнього образу, можливо, в іншій послідовності. Адже у нас не стояло завдання зняти хроніку. Але всі історії – від кошенят до «сєпарів» в холодильнику, до алкоголю в Duty free – все це мало місце», - розповів «Богема».

Андрій Шараскін "Богема"
З небойових сцен, розповідає Андрій, увійшли їхні суперечки зі сценаристкою Наталією Ворожбит про долю українців, про сучасну світову літературу та, зокрема, про того ж Гоголя. То навіть були не суперечки, а два різних світогляди, але саме вони стали основою діалогу між героями фільму – Антоном Ясинським із позивним «Мажор» (зіграв Макар Тихомиров) і «Серпнем» (В'ячеславом Довженком).

– Я Наталку називав нехорошим словом «толєраст». Свою аргументацію вона віддала «Мажору», а мої слова – «Серпню». Це ввійшло в фільм. І це не стосувалося війни, а конкретної ситуації і саме того, як люди мистецтва мали б сприймати «українство» і «українську національну ідею», - поділився «кіборг».

Андрій Шараскін "Богема"
Герої України і світу
Багато фільмів про російсько-українську війну створили резонанс не тільки в Україні. І це, скажемо відверто, принципово для нас. Перший етап – навчившись творити свою власну історію, грамотно її задокументувати, другий – довести світу, що ця історія правдива і варта їхньої уваги і поваги.
Однією із таких стрічок став документальний фільм «Добровольці Божої Чоти», який отримав дуже знакову назву для світового оглядача «The Ukrainians». Географія його показу – від Нової Зеландії, Австралії до США і Канади. А ключова фраза з фільму – «Люди витримали, не витримав бетон» - стала влучним визначенням мужності і героїзму захисників ДАПу, їхньої незламності та сили духу.
– Там історія подана через призму українців-добровольців. І у чому ж найвищий героїзм? Скажу текстом мого побратима "Гатили" (Валерій Чоботарь – ред.) – «Вижити, виховати і виростити дітей, побудувати цю країну. Ось героїзм!» І ось цей практично передфінальний монолог став дуже знаковим, оскільки після цього, у "Гатила" народилася спочатку одна дитина, потім друга, а у 2017 році у мене народився ще один син. Тому в чомусь це пророчі слова. І ми намагаємося діяти за цим планом – таки «зробити» цю Україну… - Андрій Шараскін, позивний «Богема», режисер, доброволець, «кіборг», який знявся у цьому фільмі.

Андрій Шараскін "Богема"

Якщо фільм «Кіборги» наполовину профінансувало Держкіно, то ця документалка знімалася за кошти доброчинців. Після виходу фільму, в лютому 2015 року один із режисерів «Добровольців…» Леонід Кантер дуже категорично висловився з цього приводу, зауваживши, що ніхто не хоче фінансувати українське кіно, документалістику. Якщо ж сподіватися на державне фінансування, то час буде втрачений, а ці фільми потрібно знімати по свіжих слідах.

"Добровольці Божої Чоти" - це повнометражний документальний фільм Леоніда Кантера та Івана Яснія про захисників Донецького аеропорту. Фільм презентували в Італії, Новій Зеландії, Австралії та Польщі. У червні 2015 року фільм отримав приз глядацьких симпатій на 13 Міжнародному фестивалі документального кіно у Гданську.
Великий резонанс саме за кордоном викликав і фільм «Переломний момент: Війна за демократію в Україні». Він поданий крізь призму життєствердної історії режисера-добровольця. Найцікавіше, що цей фільм рекомендований в програму американських університетів для вивчення історії подій в Східній Європі, зокрема й України в 2014 році.






– Якщо в Україні цей фільм не так помітно пройшов, то в світі набагато яскравіше. Ось навіть увійшов в університетську програму, - розповів Андрій Шараскін, один із головних героїв і цього документального фільму.
"Переломний момент" схоплює дух Майдану і самої України - історію, якій мало хто на Заході приділяє увагу, і ще менше людей розуміють. Можливо, завдяки цьому фільму ми зможемо зрозуміти, чому успіх чи поразка України в її впертому протистоянні путінській анексії та вторгненню визначатиме майбутнє Європи і Північно-Атлантичного альянсу", - Пол Родерік Грегорі, професор економіки Університету Х'юстона про фільм «Переломний момент».
Над стрічкою працювали триразовий володар «Оскара», американський документаліст Марк Джонатан Гарріс та український режисер Олесь Санін, відомий, зокрема, своїми роботами «Мамай» і «Поводир». У 98 хвилинах історію української боротьби за власну державу і верховенство права розповідають професори Енн Еплбаум і Тімоті Снайдер, колишній президент Леонід Кравчук і екс-прем'єр Арсеній Яценюк, а найгостріші моменти революції та війни показують очима військових, медиків, журналістів і волонтерів. Фільм "Переломний момент: війна за демократію в Україні" визнано найкращим документальним фільмом на кінофестивалі EtCultura.







Багато з бійців, з якими довелося спілкуватися у ході написання матеріалів про війну на сході України, відзначають, що вони не беруться давати оцінку – як скоро вона закінчиться, проте беззаперечно вірять, що перемога буде за нами. Але потім, трохи замислившись, зізнаються, що Україна ввійшла в довгу фазу збройного протистояння. А отже, наша земля народжуватиме нових Героїв, деякі з них візьмуть на себе відповідальність стати героями фільмів, книжок, різноманітних проектів, організованих невгамовними волонтерами, щоб спогади про ці події не стерлися із національної пам'яті українського народу. Добре, якби вони це зробили за життя…
*Тематичні фото, використані в матеріалі, взяті з відкритих джерел

Автор матеріалу:
Анна Романенко

Проект здійснюється за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website