Від віника до трактора: історія розвитку Тальнівської громади
Громада утворилася на початку січня 2017 року з міста Тального та 3-х сільських рад – Здобутківської (селище Здобуток та хутір Тарасівка), Соколівської (Соколівочка, Червоне і Степне) і Гордашівської.
У громаді проживає 15 тисяч жителів.

Звичайно, не всі села прийшли в ОТГ з однаковим бюджетом. Наприклад, село Соколівочка мало бюджет у розмірі 5 млн грн, тож тепер із бюджету громади їм виділяють трохи менше коштів, щоб дісталося й іншим, менш заможним селам.
«ОТГ урівнює можливості. За рахунок Соколівочки чи Тального ми даємо кошти на ті села, які більш дотаційні», - відзначив голова Тальнівської ОТГ Олексій Юрченко.


Тальнівська ОТГ не стала першопрохідцем в утворенні об'єднаних громад, однак і підганяти її теж не довелося. Як тільки порахували і визначили, що спроможні – відразу подали документи.
– Ми хоч вскочили не в останній вагон, але і не в перший. Ми вскочили у другий вагон. Що це означає? Утворилася громада і довелося відразу планувати бюджет, формувати штат – до цього у нас було 15 осіб, а довелося відразу збільшувати його до 50. А ще нам терміново довелося брати заклади освіти під свою опіку, і все це на фоні недосконалого законодавства. 20 січня нам сказали, що 1 січня у нас уже освіта. Можете собі таке уявити? А ще потрібно було харчування дітей налагодити. Все це було надзвичайно важко, - поділився враженнями про утворення Тальнівської громади Олексій Віталійович.
На запитання, чи не планується до громади ще приєднання якихось сіл, голова ОТГ відповів, що не всі й сільські голови прагнуть до приєднання, оскільки повноваження сільського голови і сільського старости досить різняться.
– Сільський голова в селі цар і бог, а староста вже підлеглий міського голови, хоча обов'язків в старости набагато менше. Багато проблем сіл ми вирішуємо саме силами об'єднаної громади, - сказав Олексій Юрченко.
Бюджет громади

Після об'єднання громада однозначно отримала фінансовий позитив. До цього села і місто отримували на одного жителя 1560 грн, після об'єднання ці доходи були збільшені майже втричі, і наразі складають на одного жителя 3768 грн.
– Звичайно, це дає нашій громаді можливість краще розвиватися, дати більше фінансування нашим дитячим садкам і школам, галузі культури, - відзначила Світлана Ковалишина, начальник фінансового управління Тальнівської міської ради.

Якщо у 2016 році обсяг доходів усіх сіл, які не були в ОТГ, й міста сягали десь 50 млн грн, то вже в 2017 році загальний обсяг доходів склав 103 млн грн, з яких приблизно 60 млн грн – це доходи, зібрані на території ОТГ, решта – міжбюджетні трансферти.
– Минулий рік ми завершили без будь-якої заборгованості. У нас була виплачена і заробітна плата із підвищенням, повністю розрахувалися за енергоносії. Вперше наші дитячі садочки отримали по 300 гривень на дитину на розвиток матеріально-технічної бази. Підтримували як могли галузь освіти, і навіть в кінці року змогли зекономити освітньої субвенції у розмірі 1 мільйон 700 тисяч гривень, і у цьому році на ці кошти придбаємо ще один шкільний автобус, - додала пані Світлана.

У 2018 році доходи збільшені у порівнянні з 2017 роком на 16% і сягають 67 млн грн. Громада отримує медичну та освітню субвенції.
– Об'єднана громада відділилася, і той бюджет, який був в районі, просто поділився на дві кишені – частина відійшла в громаду, частина – в район. Так склалося, що ми поділили бюджет рівно навпіл, - відзначила головна фінансистка ОТГ.
У громаді немає проблем із робочими місцями, по штату в громаді налічується десь 800 робочих місць, фактично отримують заробітну плату 736 особи.
Комунальна сфера
Коли утворилася громада, то в господарстві «не було навіть віника». Почали з відновлення старої техніки, яка простояла в непридатному стані багато років, згодом перейшли до купівлі свого майна. Наразі в ОТГ визначили пріоритетні напрямки, по яких працюватимуть першочергово.
– Ми мріємо про своє комунальне господарство. У нас склалася така ситуація, що за попередньої влади виконання всіх робіт по місту було передано в приватні руки. У нас є наше комунальне підприємство «Водоканал», по якому ми більш-менш закриваємо проблемні питання. Також у нас є КП «Ритуал», назва говорить сама за себе, та КП «Наш дім», яке займається обслуговуванням багатоквартирних будинків, які не увійшли в ОСББ. А ось те,
що у нас не було свого комунального господарства, як каже мій заступник,
«не було віника в міськраді», то це, скажу вам, був жах! – розповів голова ОТГ Олексій Юрченко.

Наразі в Тальнівській громаді придбали трактор із навісним обладнанням, який купили за 780 тис. грн. За словами очільника громади, цей трактор, зокрема й завдяки зимовому прибиранню доріг, зекономив громаді 600 тис. грн. Окрім того, у минулому році було замінено 100 світильників на світлодіодні, у цьому році планується ще 200 замінити.

Ремонт доріг

Якщо у 2016 році на ремонт доріг було спрямовано 3 млн грн, то у 2017 вже майже 5 млн грн. На 2018 рік заплановано 4,9 млн грн на ремонт доріг в Тальнівській ОТГ.
По благоустрою: до об'єднання використано 6 млн грн, у 2017 році – 8 млн грн, на 2018 рік закладено 8,5 млн грн. На розвиток інфраструктури у минулому році Урядом України було виділено 1,7 млн грн, у цьому році – понад 1,1 млн грн, які планують спрямувати на освітню галузь.

– Кількість субвенції залежить і від кількості сільського населення, і загалом від кількості утворених по Україні громад. Якщо порівняти, то ті, хто об'єднувалися перші, вони, так би мовити, шматок пирога отримали більший. Сума інфраструктурної субвенції, яка виділяється Кабміном, більш-менш стала і ділиться на кількість громад, - пояснив голова ОТГ Олексій Юрченко.

Транспортне сполучення
Загалом у громаді налагоджені основні транспортні сполучення, однак є ідеї нових маршрутів, для реалізації яких потрібно закупити нові автобуси.
– Пасажирські перевезення здійснюються приватним перевізником АТП 1737. Послуги з перевезення і до ОТГ, і після були проблемними. В чому це полягає: не дуже багато перевізників хочуть заходити до нас і створювати тут здорову конкуренцію, щоб стимулювати тих перевізників, які є, купувати новий транспорт, робити якісь зрушення в сторону покращення якості обслуговування. Тому ми змушені постійно з бюджету надавати дотації, - відзначив очільник громади Олексій Юрченко.

Найбільше страждають ті села, які розташовані на відстані від громади. У даному випадку це два села – Степне і Червоне. До них лише два рази на тиждень ходить автобус. Проблемно курсує транспорт і до села Гордашівка, автобуси туди ходять переважно у так звані «базарні» дні. В інші дні дістатися до центру громади досить проблематично.

«Були б у нас гроші купити 10 автобусів, то ми закрили б це питання», - підсумував Олексій Юрченко.
Освіта
У минулому році на кожну дитину в навчальних закладах Тальнівської ОТГ було виділено по 300 грн. Що саме придбати на ці кошти, як зміцнити свою матеріально-технічну базу кожен садочок і школа вирішували самостійно. З самого початку існування громади була прийнята програма харчування дітей у школах, замінено посуд, придбані холодильні установки та інша кухонна техніка, майже всі дитсадки придбали комп'ютери, в одному із садочків був встановлений ігровий майданчик за 60 тис. грн.
Не в усіх селах, що входять до складу ОТГ, є дитячі садочки і школи. Немає освітніх закладів у Гордашівці та селищі Здобуток. Однак діти з цих населених пунктів підвозяться у сусідні навчальні заклади.
У цьому році планується закупити за зекономлені кошти освітньої субвенції один автобус, проте потреба є ще як мінімум у двох. 50% їх вартості передбачили у бюджеті ОТГ, ще 50%, сподіваються у громаді, їм виділить обласна державна адміністрація.

– Зараз у нас автобуси роблять по 2-3 рейси. Але ж ви розумієте, що значить дитині прокинутися о 5.30 ранку, бо її раніше автобус забирає, - наголосив голова Тальнівської об'єднаної громади Олексій Юрченко.

Культура
Тальнівщина багата на культурну спадщину. Тальнівська ОТГ, яка стала ледь не основною їхньою спадкоємицею, з готовністю взяла архітектурні та культурні пам'ятки на свій баланс. Тепер же роздумують, де віднайти кошти на їхню реставрацію та утримання.
До прикладу, музична школа, єдина на весь Тальнівський район, утримується наразі за кошти об'єднаної територіальної громади. У минулому році від ОТГ зверталися до районної влади та сільських голів тих населених пунктів, діти яких відвідують цю школу, щоб вони надавали субвенцію, однак отримали відмову. Субвенцію надають тільки деякі сільські ради.
У школі навчається 58 дітей, утримання закладу на рік обходиться на суму близько мільйона гривень.

– Районна рада наразі нас використовує як «донора», я це так називаю як медик за професією, - говорить голова громади Олексій Юрченко. – Ми даємо на медичну сферу, на пільговий проїзд і так далі. А от те, що ми утримуємо музичну школу – вона у нас одна, а навчаються діти з усього району, то це не береться до уваги. І складається таке відчуття, що от спочатку районна адміністрація, районна рада, а вже потім об'єднана громада, хоча по всіх телеканалах нам розповідають протилежне.

Зовсім інша ситуація з головною туристичною родзинкою міста Тальне — мисливським палацом графа Шувалова, побудованому у 1893-1903 роках. Вона наразі потребує негайного порятунку. 10-15 років і ще досить міцні стіни можуть перетворитися на руїни. Довгий час цей замок був у безгосподарському стані. Раніше він підпорядковувався управлінню капітального будівництва при Черкаській облдержадміністрації, замок був включений у «Золоту підкову Черкащини», на нього був виготовлений проект і виділені кошти на його реконструкцію.

- Здається, якщо мені не зраджує пам'ять, тоді були освоєні кошти у сумі 5-6 мільйонів гривень, — розповів голова Тальнівської ОТГ Олексій Юрченко. — Але якщо ви відвідаєте замок, то облаштувань на цю суму ви не побачите. Воно десь ділось. Ще у 2015 році згідно рішення суду Тальнівська міська рада мала взяти його на свій баланс, але вони так цього і не зробили, побоюючись оцього боргу. У минулому році ми провели колосальну роботу і взяли цей палац на баланс. Завдяки активістам, які безкоштовно його охороняли, там хоч щось залишилося. Зараз ми їх працевлаштували, тому замок охороняється

За найскромнішими підрахунками, щоб приступити до робіт по реконструкції замку, потрібно як мінімум 50 млн грн.

- Сума дуже серйозна, тому ми зверталися і до народних депутатів, писали листи в департамент архітектури і містобудування Черкаської облдержадміністрації, щоб зберегти цю перлину, яка повинна мати належне фінансування, — зауважив голова Тальнівської ОТГ.

Якщо нічого не робити, переконаний очільник громади, то вже через 10-15 років ця безцінна історична пам'ятка краю може просто зникнути, безслідно зруйнуватися. Наразі охоронці лише підтримують потроху стан будівлі, однак зараз він вже такий, що цього недостатньо. У першу чергу необхідно привести до ладу фасад, покрівлю, вставити вікна, яких або взагалі немає, або просто затягнуті плівкою. Кожний дощ, перепади температури — наносять шкоду архітектурній пам'ятці. Однак в громаді не збираються залишати цю історичну будівлю на поталу вітру і дощу. Готові й надалі оббивати всі пороги, але зберегти культурне надбання краю.

Медична сфера


У минулому році у громаді так і не була створена медична галузь. Тому ОТГ погодилася на умови райдержадміністрації, що центр первинної медичної допомоги буде створений при районній раді. Через це весь обсяг медичної субвенції, яка була виділена Кабінетом міністрів на Тальнівську ОТГ, було делеговано до районного бюджету.
Спочатку всі 4 ФАПИ, які були в селах, ОТГ взяла під свою опіку, однак невдовзі через юридичні колізії змушена була передати назад у підпорядкування районній раді.

– Спочатку сільські ФАПи нам були передані районною радою. Ми їх так спонтанно взяли на свій баланс. І вони нам дякували за це, бо ми дали їм гарне фінансування, в одному ФАПі вікна замінили, в іншому і вікна, і відремонтували його, перед тим як назад передати районній раді. Чому ми були вимушені це зробити? Бо ФАПи повинні підпорядковуватися первинній ланці і не можуть існувати без лікаря, - пояснив очільник громади Олексій Юрченко.

У ОТГ було два шляхи: або створити на території громади свою амбулаторію (амбулаторію сімейного типу чи Центр первинної медико-санітарної допомоги) або передати ФАПи назад. Зрештою, тоді прийняли рішення, що на території району Центр первинної медико-санітарної допомоги повинен бути один, а Тальнівська ОТГ до нього направлятиме субвенцію, щоб там могли обслуговуватися жителі громади.

– Ми віддали їм всю субвенцію у розмірі 12 мільйонів, яку нам дала держава. У минулому році у нас залишилося 99 тисяч невикористаної субвенції, ми теж її віддали. І вже у цьому році ми 750 тисяч гривень віддали на вторинну ланку і 275 тисяч гривень надали Центру первинної медико-санітарної допомоги, - розповіла начальниця фінансового управління Тальнівської міської ради Світлана Ковалишина.
Очільник громади відзначив, що наразі вони дійсно не в змозі створити всі галузі, тому й змушені самі надавати субвенції.

Соціальне житло

Купівлю соціального житла в ОТГ вважають своїм маленьким досягненням, адже далеко не всі громади можуть таким похизуватися. У цьому році, якщо будуть кошти, так само на умовах співфінансування в Тальнівській громаді планують придбати ще одну соціальну квартиру.
Наразі ж в громаді є дві соціальні квартири – 1-кімнатна і 2-кімнатна, їх в порядку пільгової черги виділили двом сім'ям. На їхню купівлю з бюджету ОТГ було витрачено близько 60 тис. грн на умовах співфінансування, з державного – 600 тис. грн.

– Ми укладаємо договір про оренду соціального житла на три роки. Є символічна орендна плата, яка передбачена законодавством, у сумі 400 гривень. На жаль, такий порядок, однак ми хочемо якось цю суму зменшити. У нас є черга, в якій наразі перебуває 21 особа. Ми пропонуємо кожному в порядку черговості це житло. Якщо хтось відмовляється, то надаємо право наступному. Коли термін договору закінчується, ми можемо продовжити його ще на три роки, після огляду умов проживання. А, можливо, хтось і раніше собі знайде постійне місце проживання, тоді ми пропонуватимемо квартиру наступному в черзі, - розповіла фахівець із соціальної роботи Служби надання соціальних послуг
Тальнівської ОТГ.

У перспективі під соціальне житло планують переобладнати приміщення колишньої школи у селі Соколівочка. Ця будівля вже 20 років стоїть занедбана. Наразі вже ведуться роботи по виготовленню проектно-кошторисної документації по реконструкції цієї будівлі під соціальний гуртожиток.

– Таким чином ми хочемо вбити відразу двох зайців: прибрати з мапи ОТГ цю занедбану будівлю і створити додаткову житлову площу для соціально незахищених категорій громадян, -
відзначив голова Тальнівської об'єднаної громади Олексій Юрченко.

ЦНАП


Наразі в Тальнівській ОТГ ще немає свого ЦНАПу, однак вони дуже хочуть, щоб він був створений саме в громаді. Вже знайдено і приміщення, розроблене все законодавче підґрунтя.
– Без ЦНАПу громада не є повноцінною. Так, велику кількість послуг роблять наші відділи, вони надають довідки і консультації. Але ЦНАП нам необхідний. При районній державній адміністрації зараз є ЦНАП, у штаті якого лише три особи і вони не можуть надавати ті всі 150 чи 180 послуг, ще й у такі стислі терміни, які визначені законодавством. Тепер нам райдержадміністрація шле листи, що вони, мабуть, наших жителів не обслуговуватимуть. Тому співпраця з районною радою та адміністрацією недостатня, - сказав Олексій Юрченко.

Вивезення сміття

Сміття збирають, а вивозити його немає куди. Як розповів голова Тальнівської ОТГ Олексій Юрченко, у 2008 році Тальнівська райдержадміністрація передала місцеве сміттєзвалище на 49 років в оренду приватній особі. ПРаТ «Комунальник», якому і було передано в оренду, виконував в місті всі роботи по благоустрою. Фактично, він був монополістом.
- Проте коли ми почали створювати своє комунальне господарство, почали купувати техніку, набирати людей в штат, щоб, зрештою, самим обслуговувати громаду, почався шантаж зі сторони цієї приватної структури. Якщо сказати просто, вони нас шантажують тим, що нам не буде куди возити сміття. Якщо ми не знайдемо якісь важелі впливу на цю приватну структуру, мабуть, в ОТГ будуть якісь екологічні проблеми із невивезеним сміттям, — розповів Олексій Юрченко, зауваживши, що перший конфлікт виник ще 2 місяці тому, однак тоді його допоміг вирішити голова Черкаської ОДА.

Загострився ж конфлікт, коли по конкурсу в Тальне зайшла уманська фірма ТОВ «Екоклінер», яка мала вивозити сміття, яке згідно змін в законодавстві, вже має сортуватися. Однак із цією фірмою, зауважує голова Тальнівської ОТГ, у них теж не все гаразд.

- Але чи то вони, чи ми не знайшли контакту із ПРаТ «Комунальник», і це відсортоване сміття вони
не мають куди вивозити, — пояснив голова ОТГ. Ситуація ускладнюється ще й тим, що міське сміттєзвалище лежить на землях села Глибочок, яке не входить до громади. Тільки невеличка частина цього сміттєзвалища лежить на землях ОТГ.
- Це невеличке село з невеликим бюджетом. Його громада вже бачить, що може залишитися наодинці з цією проблемою, тому що за неналежне утримання сміттєзвалищ екологічна інспекція накладає чималі штрафи, тому вони готові ініціювати розірвання цього договору. Але все це розтягнуте в часі, а сміття треба вивозити зараз, —
наголосив Олексій Юрченко.

Альтернативи у громади практично немає. Є ще одне невеличке сміттєзвалище у селі Здобуток, що входить до складу ОТГ, однак воно дуже маленьке, та й його мешканці проти того, щоб з усього району возили до них сміття.
За словами голови ОТГ, вони будуть розбиратися, наскільки законним був договір по передачі такого стратегічного об'єкту в приватні руки. Районна ж адміністрація, говорить Олексій Юрченко, яка виступає однією зі сторін в цьому договорі, від вирішення проблеми самоусунулася.

Однак в громаді вірять, що всі проблеми здолають і продовжать крокувати шляхом розвитку, адже тепер саме вони відповідальні за кожного свого жителя.

Короткий виклад розвитку Тальнівської громади у нашому відеопідсумку.
Автор матеріалу:
Романенко Анна Олександрівна
* У матеріалі використовувалися авторські фото інформаційного агентства "ВиЧЕрпно" та фото з відкритих джерел
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website