Це місце заснування Черкас, – археолог про можливу руйнацію історичної пам’ятки

Це місце заснування Черкас, – археолог про можливу руйнацію історичної пам’ятки
в Новини

Фото із мережі “Фейсбук”

Напрацювати рішення щодо заборони будь-яких земляних робіт в історичній частині міста Черкаси. Таку пропозицію на сьогоднішньому засіданні виконкому вніс археолог Михайло Сиволап, стурбований можливою забудовою і руйнуванням історичної будівлі по вул. Б. Вишневецього, 2, яка розташовується біля Будинку природи. 

– Цей будинок входить у комплекс старовинних будинків, які збереглися у Черкасах, їх залишилося близько 100 у місті, які мають вік понад 100 років. Це особняк Вацлава Кринського 1907 року побудови, – поінформував Михайло Сиволап.

Місту давно пора провести системну роботу і зробити подібні будівлі, які мають історичну цінність, пам’ятками архітектури місцевого значення, вважає археолог.

– Ця територія входить до створеної у 1991 році зони найбільшої концентрації пам’яток, це  від Соснівки до Цукрового заводу, там навіть розкопки не можна проводити. Це територія археологічної пам’ятки, тягнеться від вул. Крилова до вул. Добровольського, в ширину від Дніпра до вул. Гоголя. Це не просто частина пам’ятки археології, це місце заснування Черкас. Менше ніж за 100 метрів від цього будинку – частина найдавніших Черкас, там був заснований перший замок. Площа перед Будинком природи – це, очевидно, найдавніша площа Черкас. Там лежать десятки артефактів, про які ми нічого не знаємо і при цьому все це хочемо знищити. Один квадратний кілометр – це територія найдавніших Черкас, решта території Черкас, 100 квадратних кілометрів – будуйте де завгодно. Потрібно винести рішення, щоб тут було заборонено будь-які земляні роботи, навіть кабель якийсь прокласти, – наголосив Михайло Сиволап.

1588145372_photo5280702113825009108

Щоб не вирішувати такі питання в авральному режимі, Михайло Сиволап пропонує на базі архіеологічного музею, який він очолює, створити постійно діючу експедицію, яка щороку, систематично проводитиме роботи в історичній частині Черкас.

– Ми могли б потроху щороку вести якісь роботи, – відзначає керівник музею. –  Тому що Черкаси дуже багаті на старовину. Поки що це все іде в чорну археологію. У нас вже майже нічого не залишилося від історії.

Заступник міського голови Ігор Волошин відразу дав доручення створити робочу групу і запросити фахівці для інвентаризації історичних пам’яток міста Черкаси. Відзначимо, дана пам’ятка є в переліку нововиявлених пам’яток.

Що ж стосується імовірної забудови цієї ділянки землі, то, за словами головного архітектора міста Віталія Чернухи, містобудівні умови на цю ділянку були, нині ж їх уже немає. Видані вони були відомому забудовнику ПП “Надія”.

Цікаво, що в актуалізації Генерального плану йдеться, що на цій ділянці може бути лише громадська забудова, аж ніяк не житлова.

– Пропоную дати таке доручення: у разі видачі містобудівних умов на ділянку по вулиці Байди Вишневецього, 2, відразу, у той же день винести це рішення на розгляд виконавчого комітету, – висловила пропозицію заступниця міського голови Людмила Бордунос. Таким чином, вважає вона, можна буде попередити забудову цієї ділянки міста, навіть якщо архітектура видасть містобудівні умови.

Реклама