Ціна нового життя: черкаські реалії

nemovlja
престо 728_90_ранкова кава

До народження дитини жінка готується дуже ретельно. Це і її здоров’я, про яке вона починає піклуватися завчасно, і умови проживання для майбутнього маляти, вибір візочка та ліжечка, пелюшок, повзунків і ще тисячі милих і таких необхідних для улюбленого чада дрібниць. Та безперечно найважливіше – народити здорову дитину.

І цей процес триває далеко не відтоді, коли ти потрапляєш в пологову залу. До народження маляти жінка фактично готується з моменту, коли стає на облік у жіночу консультацію до появи дитини на світ.

За цей період жінка здає безліч аналізів, проходить декілька УЗД, ходить на постійні консультації до лікаря-гінеколога, який слідкує за станом перебігу її вагітності. І як же важливо, щоб все пройшло без ускладнень.

Але такий особливий для кожної жінки стан часто затьмарюється нашими сучасними медичним реаліями. Адже в нашій уяві безпечні пологи – дорогі пологи!

Дуже часто доводиться бачити, як жінка, щоб не стояти в чергах до свого лікаря, платить за кожний прийом фіксовану «таксу» і ось уже через певний час добровільні внески однієї особи стають певним зобов’язанням для усіх інших вагітних. Звичайно ж, коли ти йдеш здавати звичайний аналіз крові з пальця, ти маєш за нього заплатити – кожного разу! А з лікарем, з яким ти домовилася, що саме він буде приймати у тебе пологи, окрім медичних аспектів потрібно обсудити суму «вдячності».

Та про все по порядку…


«Как ето нєту дєнєг…»


analizy-na-zhenskie-gormony-kogda-sdavat-tablica_2_1

Отож, до того моменту, коли на світ з’явиться маленьке диво, потрібно ще пройти безліч етапів. Спочатку ти стаєш на облік у Жіночу консультацію, де наступні 9 місяців лікар-гінеколог слідкує за станом перебігу вагітності, в тому числі й за допомогою аналізів. Стандартний набір аналізів складається із загального аналізу крові, біохімічного аналізу крові та аналізу на цукор, визначення групи крові та резус-фактору, аналіз на TORCH-інфекції, СІД, сифіліс та гепатити В і С. Перед виходом у декретну відпустку деякі з цих аналізів доведеться перездати повторно, хоча, скоріш за все, перездавати їх доведеться значно частіше.

При  вході в лабораторію завжди сидить медпрацівниця, яка підраховує суму за оплату аналізів по кількості направлень, записує прізвище на листочок і туди ж суму оплати.

Зазвичай, вагітні не відмовляються сплачувати за аналізи, однак це не обов’язкова повинність.

– Я завжди оплачувала аналізи, — ділиться своїм досвідом вагітна Людмила, яка стоїть на обліку у відділенні жіночої консультації №2 КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини», — перед кожним щомісячним прийомом я, як завжди, прийшла здавати аналізи.  Це була зима і я трішки запізнилася, але до кінця здачі залишалося 10 хвилин. Медпрацівника, яка приймає оплату, не було, тож я відразу попрямувала до лабораторії здати сечу. Переді мною в черзі було дві жінки, лаборант приймала аналіз і говорила «10 гривень»,  але квитанцію не видавала. У мене було мало грошей на той час. Лише, щоб поїсти в кафе після аналізів, бо лікар не радить бути голодною. Я помітила, що лаборант, приймаючи аналізи і беручи ці 10 гривень, квитанцію не видає і нікуди цю оплату не записує, тому я запитала, за що я маю сплачувати, на що вона відповіла, що аналізи платні, але квитанцію вона не видає. Я сказала, що не маю змоги заплатити, аналіз вона прийняла і далі я пішла здавати аналіз крові. Наш діалог тривав не більше 2-х хвилин. Далі я прийшла здати кров в лабораторію, яка знаходиться поруч. Двері в лабораторію були відкриті і за окремими столами сиділи два лаборанти, які робили записи. Я запитала, чи можу я здати кров, на що мені відповіли – «так, почекайте трохи». Я сіла на дивані, який стоїть навпроти відчинених дверей. З лабораторії, де я здавала сечу, вийшла лаборант, побачила мене і зайшла в лабораторію, де здають кров. Спочатку підійшла до однієї лаборанта, а потім до іншої і вийшла. Я чекала близько 15 хвилин, а потім лаборант, яка сказала мені почекати, встала із-за столу і вийшла в коридор. Я знову запитала, чи можна здати аналіз, вона сказала – «Чекайте!» і пішла в інший кабінет. Я відразу ж зайшла до лабораторії, звернулась до іншої лаборанта, яка теж сказала почекати і вийшла з лабораторії, але відразу ж повернулись обидві лаборантки, які роблять аналіз крові і сказали, що вони не будуть брати у мене кров, бо я пізно прийшла і відволікаю їх від роботи. Так, я прийшла трохи запізно, але ще залишалося 5 хвилин до 9-ї години і мені ж сказали почекати!

Але найбільше дівчину при надії обурило ставлення медпрацівниць до неї.

–  Вони ходили туди-сюди і посміхалися одна одній, просто тішилися з того, що вони не будуть брати у мене аналіз, — обурюється дівчина. – Я попросила покликати завідуючого, мені сказали, що він на лікарняному, я попросила викликати замісника, на що відразу ж почула – «Почекайте».

Після такого зневажливого ставлення вона навіть розплакалася. А опанувавши емоції, пішла до заступника головного лікаря, якому розповіла про ситуацію із забором аналізів. Він пообіцяв розібратися в ситуації.

Що цікаво, коли Людмила ставала на облік, вона вже встигла сплатити 400 гривень добровільного внеску. Загалом же дівчина наразі назбирала квитанцій на 1100 гривень, оскільки аналізи доводиться здавати частенько. І як згодом, виявилося, ці благодійні внески і мали передбачити, що вагітним більше не доведеться піклуватися про те, щоб в гаманці завжди було по 10 гривень на кожний аналіз.

Після цього інциденту вагітна ще неодноразово здавала аналізи. За її словами, там і надалі сидить медична працівниця, яка збирає гроші і не видає квитанції.

– Цікаво, що ми оплачуємо і куди ці гроші ідуть? – ставить риторичне питання Людмила.

Цікавлюся у директора департаменту охорони здоровя та медичних послуг Олега Стадника, чи мають право лаборанти вимагати кошти за аналізи?

«Це неправильно і незаконно», — відповів на моє запитання Олег Михайлович.

За його словами, у міському бюджеті виділяються кошти на закупівлю реактивів для того лабораторного обладнання, яке є в медзакладах Черкас.

– Вони просто зобов’язані робити це за рахунок закладу. Інша ситуація, коли немає аналогічного обладнання і направляють у приватні лабораторії, — говорить головний медик міста.

Що ж стосується звичайного аналізу крові, то якщо при пологовому будинку є клініко-діагностична лабораторія, є фахівці, які отримують заробітну плату, то вони зобов’язані виконувати свою роботу, наголошує Стадник.

Окрім того, у коментарі нашому виданню, він розповів, що на 2-ій базі пологового будинку доводилося зустрічатися із таким фактом, коли жінок посилали в аптеку чи брали кошти відразу в кабінеті за вже куплені за рахунок міського бюджету гінекологічні набори.

Щоб розставити всі крапки над «і» телефоную у це ж відділення пологового будинку із запитанням: «Чи платні аналізи для вагітних, які стоять на обліку в Жіночій консультації при ньому?»

– Всі аналізи роблять безкоштовно, — у телефонній розмові повідомила заступник головного лікаря з медичної частини КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» ЧМР Світлана Кріт. – Такого просто не мого бути, це однозначно. Якщо і могли взяти якісь кошти, то тільки, можливо, за пробірки. Але відмовити брати у неї аналізи не могли.

Тож зі слів працівників пологового будинку, такого просто не могло бути і жінці ні в якому разі не могли відмовити у заборі аналізів за відсутності у неї коштів з однієї простої причини – вони безкоштовні!

Забігаючи трохи наперед, відзначимо, що таку ж позицію Світлана Василівна озвучила і стосовно прийому у лікаря – він безкоштовний і на цьому крапка.

Роблю припущення: якби не тільки Людмила поцікавилася, за що вона має сплачувати 10 гривень, то, можливо, «безкоштовні» аналізи стали б насправді безкоштовними.


За 50 гривень, але без черги


жк_cut

З аналізами трохи розібралися… Наступний етап, за який ми вже згадували – прийом у лікаря. Дуже важливо, щоб під час всього періоду вагітності за станом породіллі уважно слідкували і фіксували всі зміни, адже від цього залежить здоров’я малюка.

Щоб не стояти в черзі багато жінок домовляються з лікарем-гінекологом, приходять до нього на прийом на певний час і сплачують за це конкретну суму коштів. Однак всі кошти, які даються на прийомі у лікаря мають носити виключно благодійний характер і не мати фіксованої «такси», зауважує Олег Стадник. А якщо пригадати слова Світлани Кріт, то прийом взагалі абсолютно безкоштовний.

Якщо ж на прийомі медпрацівник вимагає з вас чітко фіксовану суму коштів, то це вже «своєнравність лікаря».

- Ви собі можете уявити, що ви прийшли на прийом до педіатра в поліклініку і він не приймає вас, поки ви не заплатите якісь кошти, — поставив риторичне запитання пан Стадник. – А це такий же саме структурний підрозділ, тільки ви туди приходите ще з ненародженою дитиною. Такого немає бути.

Однак вже наразі в департаменті охорони здоров’я працюють над розрахунком вартості консультативної послуги лікаря, але лише для мешканців інших територіальних одиниць.

– Ми порахували, скільки у нас лікувалося іногородніх жінок й інших пацієнтів, а гроші залишилися в районах. Ми тоді запропонували головам районів, щоб вони давали нам субвенцію і ми б лікували їхніх пацієнтів як міських. Тобто частину тієї субвенції, яку вони отримують, присилали б нам. Вони відповіли, що такого не хочуть. Тоді ми підготували проект рішення, порахувавши попередньо, у скільки обходиться місту, скажімо так, поява таких пацієнтів, оскільки вони «з’їдають» кошти мешканців міста. Тому зараз іде процедура акту регуляторної політики, обговорення, оприлюднення саме вартості цих послуг. Але їх ще немає, тому будь-яка ініціатива є протизаконною, — відзначив головний медик міста.

Та будь-яка жінка, якій довелося народжувати, зауважить, що гроші в кабінеті у лікаря доводиться залишати. Звичайно, роздруківку із вартістю послуг вам не дадуть, і квитанцію не видадуть, все носить виключно добровільний характер, проте, відчуваючи зміну ставлення, навіть ті вагітні, які не збиралися платити лікарю кошти, витягають 50 гривень за візит.

Наталія народжувала ще 4 роки тому, тоді ще добровільний внесок за кожен візит до лікаря вона сама визначила у розмірі 20 гривень. Говорить, що лікар не називав конкретну суму, тому, бувало, й забувала залишити «подяку». Однак вже через пару прийомів його холоднувате ставлення нагадувало про це.

– Народжувала більше 4 років тому. На обліку стояла у гінеколога в Центрі «Матері та дитини». Коли вперше прийшла на прийом до лікаря, жінки, які сиділи в черзі, розповіли, що «такси» лікар не ставить, хто скільки заплатить, стільки й буде, але у будь-якому разі платити треба. Тому щоразу за огляд у гінеколога я залишала 20 гривень. Коли забувала заплатити, то наступного разу платила більше. Коли ж забувалася бувало заплатити 3 рази підряд, ставлення гінеколога до мене відчутно погіршувалось – з’являлась байдужість або ж просто не помічав мене. Проте, як тільки я «гасила всі борги» за минулі неоплачені прийоми, лікар знову ставився до мене, як завжди, лояльно, — ділиться Наталія.

А ще дівчина пригадує цікаві факти з ультразвуковою діагностикою:

«Коли лікар відправляв мене на УЗД, говорив, щоб платила саме йому сто гривень, писав на маленькому клаптику паперу не направлення, а ціну, і власне прізвище, щоб лікар, який робить УЗД, знав, від кого я. Тобто судячи з цього, там все домовлено. Адже коли я питала в інших жінок, які ходили без такого «направлення», платили менше сотні».

Звичайно, що за цей час багато чого змінилося… Вже буквально через два роки, ділиться зі мною ще одна дівчина, яка стояла на обліку в Жіночій консультації на цій же базі пологового будинку, за прийом у того ж лікаря «виставили» конкретну суму у 50 гривень, які обов’язково необхідно було заплатити.

І мало хто з вагітних відмовлявся вносити ці «добровільні пожертви». Як у спілкуванні пояснювали самі жінки: «не хотілося у цьому стані скандалити». Та й сплачені кошти гарантують і гарне відношення.

– Стосовно самого прийому можу сказати, що лікар професійно виконував свою роботу, нарікань не маю. Я могла телефонувати до нього, коли мені заманеться, і він люб’язно надавав консультації, — підсумовує Наталія.


Домовлятися чи ні – ось у чому питання!


nemovlja 2

Зрештою, наступає той довгоочікуваний момент появи немовляти на світ. Батьки переживають, щоб пологи пройшли без ускладнень, а дитя з’явилося на світ здоровим.

Моменту пологів, окрім уже перерахованих нами етапів, передує ще безліч домашніх приготувань: пелюшки, підгузки, сорочечки, повзунки, візочок, ліжечко та ще безліч необхідних новонародженому речей. Сказати, що це окрема і чимала сума витрат, не сказати нічого. Проте батьки не жаліють кошти на якісні і натуральні речі, які допомагатимуть піклуватися про їхнє чадо.

Дуже часто, батьки так само не жаліють заплатити кошти лікареві за особисту домовленість. Як відзначають самі жінки, які вже народжували, якщо ти домовляєшся з лікарем, щоб саме він приймав у тебе пологи, то це конкретна сума – в середньому 3-5 тисяч гривень, якщо, звичайно, немає ніяких ускладнень і це природні пологи.

Хоча, як розповіла одна з героїнь матеріалу, їхня сума «подяки» була дещо меншою. Загалом, вона поділилася й іншими розходами в пологовому будинку.

– Я можу приблизно розписати свої витрати… — розповідає Оля, яка народжувала більше року тому. – Ми домовлялися з лікарем, який вів мою вагітність, тому після пологів віддячили — півтори тисячі гривень. За аналізи один раз на місяць близько 20-30 гривень. УЗД, здається, 120 гривень тричі за вагітність. Трапилося так, що довелося трішки полежати на збереженні. Це обійшлося близько в 400 гривень. За пологи офіційний внесок склав 1000 гривень. Крім цього 500 гривень лікарю, 300 акушерці і 50 санітарці. Так як ми попередньо домовлялися з акушеркою, яка мене консультувала і до пологів, тому їй ми заплатили ще 2000 гривень.

Про витрачені кошти дівчина не шкодує, говорить, що лікар і акушерка попалися хороші, дуже їй допомагали, консультували і після пологів.

Якщо ж пологи були складні, а життя дитинки під загрозою, то батькам варто готуватися до чималих витрат. Та в такі моменти про гроші вже й не думаєш, зізнається ще одна молода мама, яка разом зі своєю дитиною буквально боролася за її і своє життя.

Однак попри все названа нею сума вражає – 65-70 тисяч гривень.

– Для молодої сім’ї це нереальна сума, але родичі допомогли, друзі, просто небайдужі люди, — ділиться Катерина.

Далі кошторис своїх витрат вона приблизно називає такий: 25-30 тисяч  гривень пішло на пологи і на її порятунок; 35-40 – на виходжування недоношеної дитини, перебування 2 місяці в лікарні, зокрема, там самі ліки на крапельниці обійшлися у 15 тисяч гривень.

Наразі її донечці 5 місяців. Проте витрати на ліки не припинилися, а ще ж недешеве харчування. Тож молода мама прогнозує, що перший рік життя донечки їм обійдеться у приблизно 100 тисяч гривень.

Я поцікавилася, які ж наразі офіційні внески у Черкаському пологовому будинку. Представившись жінкою, яка збирається народжувати, почула, що якщо пологи без ускладнень, то маю заплатити 1500 гривень, якщо з ускладненнями – 3000 гривень. Порадили, коли прийду народжувати, щоб чоловік пішов у касу поліклініки, оплатив внесок і отримав чек.

Тож у стільки приблизно обійдуться вам пологи, якщо ви не будете домовлятися з лікарем і народження дитини довірите медику, який буде на чергуванні.

А от чи віддячувати вам лікаря після пологів, вже буде ваша справа, і якою буде сума «подяки», теж ви в такому випадку визначаєте самі.

Проте скільки б не розповідали породіллі історій, висновок один – суми у всіх різні, відношення до них також. Прикро, коли, як у випадку з нашою першою героїнею, їй «потріпали нерви» через те, що вона не заплатила за аналізи, які і так мали бути безкоштовними. Але платити за те, що вже оплачене з наших податків, це наша українська реальність. Сподіваємося, скоро вона зміниться… і не в останню чергу завдяки людям, які не бояться цікавитися, куди йдуть їхні гривні.

На жаль, навіть всі гроші світу не дадуть вам гарантію, що пологи пройдуть без ускладнень, а лікар не допустить якоїсь помилки. Так само медик, який знає, навіщо він прийшов у професію, зможе прийняти у вас пологи без будь-яких подяк, приклавши вам до грудей новонародженого малюка.

Та, зрештою, тільки вам вирішувати, якою буде ціна нового життя.

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить

 • val_may

  Аня, дякую за статтю!
  Дуже актуальна! Особливо з цими поборами!

  Піднімайте це питання активніше, виносьте на загальне обговорення містян!
  Адже таке здирництво мусить припинитися!

  • http://vycherpno.ck.ua/ Aнна Романенко

   Дякую! Будемо піднімати.

 • Svt

  А может это не мы должны поинтересоваться за что платим? А может пракуратура или местная власть, которая закупила реактивы и геникологические наборы. Кстати их мы тоже содержим на свои налоги. Только почему то нас трусят регулярно, проверки, инспекции и прочее. Передайте материал в налоговую, в прокуратуру. Каждый должен своим делом заниматься. А будущая мамочка и так замороченная своими проблемами, не должна задаваться такими вопросами.