У другій половині півріччя коштів на перший день безоплатного лікування не вистачатиме, – Олег Стадник

У другій половині півріччя коштів на перший день безоплатного лікування не вистачатиме, – Олег Стадник
в Новини, Суспільство

З березня перший день лікування для пацієнтів Черкас, які потрапили до медзакладів міста у невідкладному стані, став абсолютно безкоштовним. Відповідна ініціатива міськради була закріплена підписанням угоди між Департаментом охорони здоров’я ЧМР та 5 керівниками стаціонарних закладів м. Черкаси. З міського бюджету на ці потреби було виділено 3 млн 654 тис грн. На той момент директор департаменту охорони здоров’я ЧМР Олег Стадник прогнозував, що виділених коштів орієнтовно має вистачити до 1 червня цього року, відзначивши, що вони будуть звертатися до депутатів міської ради, щоб при затвердженні міського бюджету все-таки віднайшли кошти до кінця року.

004

Як повідомив Олег Михайлович журналісту «Вичерпно» вони сподіваються, що цю послугу все-таки профінансують  до кінця року.

–  Ця програма зараз нагадує якусь акцію, а ми плануємо перевести її в реальне життя, – коментує він. – Наскільки вистачить грошей уже виділених, покаже реальний стан речей. Тут ще потрібно враховувати такий аспект, що у різних закладах кількість невідкладних випадків різна. Ми рахували середньостатистичну кількість, враховуючи ще такі реалії життя, як сезонна пікова захворюваність чи види травматизму і тому подібне. Якщо в лікарні швидкої допомоги за місяць пролікувалося більше 900 пацієнтів з невідкладними станами, то в Першій міській лікарні (лікарні планового лікування) – близько 40 пацієнтів. В пологовому будинку невідкладних станів було не більше десятка. Тому, ще раз повторюся, реалії життя покажуть, наскільки нам цих коштів буде вистачати. Але я впевнений, що цих коштів почне не хватати з другої половини півріччя.

Наразі ж Департаментом після місяця роботи цього нововведення  було проведено перевірку медичних закладів Черкас на предмет виконання даної ініціативи міськради. Випадків порушень не було зафіксовано,зауважує Олег Стадник, всі історії абсолютно співпадали з виставленими діагнозами.

– Хочу відзначити, що це була не просто бухгалтерська перевірка, перевіряли працівники з медичною освітою, – розповідає головний медик міста. – Ми взяли історії хвороби, які значилися як невідкладні стани, і перевірили  наявності в них листка призначень про видачу за рахунок бюджету ліків, підписи пацієнтів, які безпосередньо отримали ці ліки, записи лікарів про ведення і облік звітності про використання цих ліків. Є ще певні недоопрацювання, але процедура з часом відшліфується.

В медичному середовищі цю Програму сприйняли більш, ніж стримано, оскільки це додаткова робота для медичних сестер: вона повинна вести додатковий листок призначень, який повинен підписувати лікар; старша медсестра відділення повинна додатково вести журнал саме по цьому виду видатків.  Та коли ця робота набере системного характеру, вважає Олег Стадник, на неї просто ніхто не буде звертати уваги.

– Не сприймає частина лікарів чисто емоційно. Але це не аргумент для нас. Тому що в медицині ключовою фігурою зрештою має бути не лікар, а пацієнт. На жаль, система зараз перевернута і основною дієвою особою є лікар. Він може маніпулювати своєю поведінкою і йому за це нічого не буде, особливо на фоні дефіциту лікарів, – відзначає Олег Михайлович.

Згідно реєстру державних закупівель торги мають пройти 14.04.2016 року.

001

Олег Стадник відзначає, що вони не стали чекати, поки пройдуть торги і почали запроваджувати цю систему вже з 1 березня, відзначивши, що всі закупівлі здійснюються на підставі Закону України про закупівлі за бюджетні кошти. Це означає, що торги відкриті, проходять по всій території Україні, публікуються у «Віснику державних закупівель». Участь в торгах можуть брати всі бажаючі.

– Справа в тому, що ці кошти надійшли додатково до тих кошторисних призначень, які були в минулому році і помножені на індекс інфляції. Так формується бюджет, – пояснює Олег Стадник умови проведення тендеру. – Але це не означає, що ці кошти з’явилися на пустому місці. Безумовно, заклад мав якісь асигнування на рівні минулого року, по яких він планував жити. Але тут з’явилися додаткові асигнування, які зайшли в загальну частину кошторису по статті видатків «медикаменти». На ті загальні частини ми вже тендери провели, поставки здійснюються, заклади функціонують. На ці додаткові, які були додані в лютому 2016 року, ми оголосили тендер. Але це не означає, що ми з 1 березня не розпочали роботу: ми просто наблизили асигнування із загального кошторису і збільшили їх на 1-ий і 2-ий квартали. А ті асигнування, на які ми оголосили торги, вони залишається у другому півріччі. Тому, коли ми проведемо торги, на оті асигнування і з’явиться можливість заключити угоду на 3,5 мільйони гривень.

Випереджаючи запитання журналіста Олег Стадник пояснює, чому у виробника і постачальника ліків може бути різна ціна.

– В охороні здоров’я більш ніж в будь-якій іншій галузі все дуже зарегульовано. І до ціни виробника завжди додається оптово-відпускна ціна, яка встановлюється Міністерством охорони здоров’я,  і торгова надбавка, яка знову ж таки встановлюється нормативними документами. Тому виробники зазвичай на торги не виходять, тому що це додаткові для них затрати. Вони реалізують свою продукцію через ринкову систему постачальників. Але  однозначно ця ціна не буде вищою, ніж оптово-роздрібна ціна, затверджена Міністерством охорони здоров’я. Це говорю до того, що ніхто не зможе на цих сумах «назловживатися».

Олег Стадник відзначає, що розуміє, що до 100-відсоткового забезпечення медичної галузі ще дуже далеко. Адже навіть на прикладі пільгового забезпечення амбулаторного лікування всіх категорій людей, які згідно законів наших мають право на 50- або 100-відсоткову знижку на ліки, видно, що з потрібних на це 36 мільйонів гривень, в бюджеті реально є тільки 2.

– Радіємо тому, що з’явилося додатково. Усвідомлюємо, що це не стовідсоткове забезпечення. Але це якийсь поступовий рух вперед. Якісь гарантії людям, які потрапляють в критичні життєві ситуації.

Бо якщо, наприклад, пологи планують і до пологів готуються, якщо, умовно кажучи, в людини грижа і вона готується її видаляти, то людина, яка вийшла зранку з дому і потрапила в дорожньо-транспортну пригоду і раптово опинилася на лікарняному ліжку, такого явно не планувала. Таких людей ми повинні забезпечувати наданням невідкладної допомоги. Потрібно розуміти, що своєчасно і якісно надана медична допомога у «світле терапевтичне вікно» (поки ще не настали незворотні зміни), а воно є в будь-яких паталогічних станах, скорочує і термін лікування і економить гроші пацієнта.

На жаль, зараз можна вести мову лише про медикаментозне забезпечення у перший день лікування. Сюди не входить оперативне лікування, бо якщо врахувати і його, то це буде набагато більша сума. Але для оперативного втручання в бюджеті є видатки на засоби для наркозу, сильнодіючі наркотичні препарати, які купуються виключно за бюджетні кошти.

P.S. Журналісти інтернет-видання “Вичерпно” прослідкують, хто саме виграє торги та поспілкуються з ним.

Реклама