У тарифах на тепло потрібно навести лад: місцеві органи влади отримали відповідне доручення Уряду

У тарифах на тепло потрібно навести лад: місцеві органи влади отримали відповідне доручення Уряду
в Економіка, Новини

Опалювальний сезон, що минає, показав, що українцям в різних містах прийшли рахунки за тепло, які суттєво відрізнялися – іноді на сотні гривень – не зважаючи на те, що ціна на газ є однаковою для всіх споживачів. Ця неприйнятна ситуація викликала глибоке занепокоєння Уряду.


Чому ціна на газ однакова, а вартість тепла різна?


Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: Ціна на газ для теплопостачальних організацій – однакова. Але коли ми дивимося на тарифи на тепло, то у нас є різниця серйозна щодо вартості тепла в одних містах та в інших”.

Якщо порівнювати Черкаси з іншими обласними центрами, то виявляється, що ми маємо досить високу вартість однієї гКал тепла – 1606 грн. Це не найгірші показники по Україні, бо, приміром, в Луцьку, мешканцям міста довелося побачити в платіжках ціну в 1847 грн. Проте, скажемо відверто, хто б з нас відмовився від перспективи сплачувати на 300 грн. менше, як це відбувалося в Івано-Франківську, де вартість однієї гКал тепла склала лише 1312 грн. Так, підвищення ціни на газ потягло за собою збільшення тарифу на тепло. Але звідки взялися такі розбіжності у вартості послуги теплопостачання?

Зима 2018-2019 року виявила серйозну проблему, на яку до цього часу звертали мало уваги: тариф на теплопостачання залежить не лише від цінової політики Уряду, але й від того, як відбувається підготовка до опалювального сезону на місцях.

 

– Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго, а це 98%, тільки 26 – ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування. Саме вони несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими, – повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк.


Чи можна було уникнути такої ситуації?


Для підготовки до цьогорічного опалювального сезону Урядом було виділено 12,5 млрд. грн. За ці гроші місцеві муніципалітети мали ремонтувати тепломережі, відновлювати системи водопостачання, встановлювати енергоефективне обладнання. Проте, який результат показали на місцях? З 12,5 млрд. грн. було витрачено лише 3 млрд. грн. З 20 тис. км тепломереж було відремонтовано лише 240 км.

Багато черкащан отримали платіжки з сумами, що зросли майже на 60%. Проте ціна на газ в цьому підвищенні складає лише 18%. Решта факторів – це технологія виробництва тепла, обліку та заходів енергозбереження

– Великі суми у платіжках – не у всіх, – каже директор «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась. – За січень будинки платили за тепло по-різному – від 19 до 123 гривень за один квадратний метр, за даними Черкаської ТЕЦ – від 50 до 79 гривень за квадратний метр. Помітно вдарили по кишені суми за січневі платіжки у тих, хто не економив тепло та не зробив нічого, щоб утеплити будинок.

Враховуючи уроки опалювального сезону, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки, а також наголосив, що він хотів би, аби більшість коштів виділених Урядом були проінвестовані саме в оптимізацію виробництва тепла та його поширення, адже від цього залежить вартість тепла і гарячої води для українців.

Нагадаємо також, що Уряд зобов’язав НАК “Нафтогаз” та теплопостачальні організації безкоштовно встановити громадянам близько трьох з половиною мільйонів лічильників. 100% забезпечення обліку споживання енергоносіїв допоможе ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшить кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.

Реклама