Відмінити не можна залишити! Під “прозорими” Черкасами захитався стілець?

Відмінити не можна залишити! Під “прозорими” Черкасами захитався стілець?
в Економіка, Новини

Тільки півроку як почала в Черкасах працювати система електронних закупівель «Прозорро», яка таким чином забезпечила право юридичних та фізичних осіб-підприємців брати участь у публічних закупівлях товарів, робіт та послуг за кошти місцевого бюджету.

Запуск цієї системи у нас не можна назвати легким. Після зриву голосування за це питання на сесії 5 травня, депутатам таки довелося сідати за стіл перемовин і домовлятися. Зрештою, після сварок і взаємних звинувачень вдалося досягти певних домовленостей, які в першу чергу стосувалися допорогової суми закупівель, яка для товарів і послуг нині становить 30 тис. грн, для виконання робіт – 100 тис. грн.

У ході впровадження цієї системи низка департаментів пропонували виключити багато товарів із системи «Прозорро», були й випадки, коли тендер відміняли. Та попри всі нюанси, система таки запрацювала.

І саме в той момент, коли вся країна починає купувати «прозоро», на веб-порталі Черкаської міської ради опубліковано проект рішення «Про проведення здійснення закупівель товарів, робіт і послуг у відповідність до ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 «922-VIII», пунктом другим якого передбачено скасувати рішення ЧМР від 13.05.2016 «Про здійснення електронних закупівель у м. Черкаси».

Поява цього проекту рішення на сайті міськради відразу викликала хвилю обурення серед громадськості та деяких депутатів міськради. На підтримку «Прозорро» почали навіть збирати підписи.

prozorro

Зокрема, громадськість апелює до того, що згідно з позицією Апеляційного суду України (рішення від 16 квітня 2009 р. №1-9/2009) органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, якщо правові суб’єкти цих рішень заперечують це. До того ж важливим є той факт, що даний проект рішення не оприлюднений за 20 днів, а отже це є порушенням чинного законодавства та регламенту ЧМР.

У таких діях Черкаської міської ради засновник Агентства «Консалт» Олег Кушнір побачив бажання не проводити допорогові закупівлі.

Зокрема, у коментарі нашому виданню він пояснив, що відповідно до положень ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо вартість товарів та послуг є меншою 200 тис. грн, а робіт 1,5 млн грн, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

– Тобто, законотворець залишив за замовниками право самостійно приймати рішення щодо проведення допорогових закупівель. В ситуації із Черкаською міською радою яскраво спостерігається бажання зловживання правом не проводити допорогові закупівлі. В будь-якому випадку, повністю відмовитись від інформування про заключення допорогових договорів Черкаській міській раді не вийде, – переконаний Олег Кушнір.

Чому? Тому що, по-перше, згідно ст. 4 Закону про закупівлі, замовники зобов’язані оприлюднювати додатки до річних планів закупівель, в яких повинні показувати планові допорогові суми.

А по-друге, ст. 2 Закону про закупівлі визначено, що у разі закупівлі товарів, робіт та послуг вартість яких перевищує 50 тис. грн, замовники мають провести допорогову закупівлю або оприлюднити на сайті prozorro.gov.ua звіт про укладений договір.

Представники громадськості просять знайти вихід із ситуації, що склалася, без відміни системи електронних закупівель.

«Вже 25 жовтня має відбутися сесія Черкаської міської ради, на якій мають розглянути проект про скасування системи електронних закупівель. Громадськість звертає увагу депутатів міської ради на те, що підстав для скасування свого ж рішення в них немає, і просить дослухатися до всіх аргументів і знайти вихід із ситуації, що склалася, без скасування системи електронних закупівель», – пишуть на сторінках спільноти «Місто на Че», засновник якої Ярослав Лавров входить до комісії з контролю закупівель Черкаської міської ради.

prozorro3

«В той час, коли в купі регіонів успішно використовують е-закупівлі від 3000 грн, в Черкасах хочуть все, що нижче 200 тис. для товарів і 1,5 млн для робіт пустити без будь-якого аукціону по прямих договорах», – написав на своїй сторінці у «Фейсбуці» заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

prozorro2

На відміну від Черкас, ефективність застосування системи “Прозорро” в Україні вже давно не підлягає сумнівам, у свою чергу зауважує депутат Черкаської міськради Олексій Романов. Міжнародне визнання, десятки мільярдів зекономлених коштів платників податків, рівні конкурентні умови для бізнесу та нові ринки збуту, потужний громадський та журналістський контроль (результатом якого є безліч виявлених фактів зловживань та відкритих кримінальних проваджень) – усе це, на його думку, свідчить на користь «Прозорро».

prozorro4

– Ніхто «Прозорро» не відміняє, – переконує секретар міської ради Олександр Радуцький. – Ми хочемо зробити так, як проголосувала Верховна рада. Те, що ми тоді у травні знизили допорогові закупівлі, то лише тому що тоді ще не був прийнятий Закон, він почав працювати з 1 серпня. Закон має бути без спекуляцій і люфтів. А там є такий рядок, що в цих допорогових сумах  розпорядник коштів може робити закупівлі через «Прозорро», а може і не через «Прозорро». Міська влада може пускати на свій розсуд по цих допорогових закупівлях. То ці речі, на мою думку, не мають права на життя. Бо закон – це ж не те, як ти захочеш, а закон має чітко регулювати ці всі нюанси.

Натомість він вважає, що саме Верховна Рада має врегулювати ці дражливі моменти з допороговими сумами, які знову можуть призвести до протистоянь влади і громадськості.

prozorro5

Чи вдасться знайти компроміс, дізнаємося вже незабаром під сесії міськради, що пройде 25 жовтня.

Реклама