Взаємодія з правоохоронними органами та боротьба з корупцією: новопризначений заступник голови ОДА Юрій Безщасний розповів про свої обов’язки (ІНТЕРВ’Ю)

Взаємодія з правоохоронними органами та боротьба з корупцією: новопризначений заступник голови ОДА Юрій Безщасний розповів про свої обов’язки (ІНТЕРВ’Ю)
в Ексклюзив, Інтерв'ю, Новини, Суспільство

В українському суспільстві давно назрів запит на справедливість, вважає новопризначений заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Юрій Безщасний. На своїй посаді він лише місяць, курує напрямок – взаємодії з правоохоронними органами і боротьби з корупцією, якого раніше в стінах ОДА не було. Чим він займатиметься на своїй посаді та чому погодився повернутися на Черкащину, Юрій Безщасний розповів у ексклюзивному інтерв’ю виданню “ВиЧЕрпно”.

– Юрію Михайловичу, Ви займали досить високі посади в Генеральній прокуратурі України, чому вирішили піти на посаду заступника голови ОДА?

– На момент, коли я давав згоду на цю посаду, я був звільнений з органів прокуратури.

– За власним бажанням?

– Ні. У наказі написано, що нібито як у зв’язку з реорганізацією структури. Однак, на мою думку, наказ є незаконним і оскаржується мною в адміністративному суді.

– Тож Ви були у пошуках роботи?

– Ні. Я тільки-но був звільнений, ще й позов до суду не встиг подати, коли мені надійшла пропозиція від голови Черкаської облдержадміністрації.

– Ви до цього були знайомі із Романом Боднаром?

– Не був.

– Чому саме Вам запропонували цю посаду?

– Як мені пояснив Роман Миколайович, він шукав на посади заступників порядних людей, спеціалістів у різних напрямках. Я вже не випитував, від кого він про мене дізнався, однак він сам зателефонував мені й запропонував таку посаду. Сказав, що йому мене рекомендували як порядну людину з досвідом роботи в правоохоронних органах.

– Чи довго вагалися?

– Якщо чесно, я не був готовий отак відразу відповісти, були певні сумніви. Я дуже довго пропрацював в органах прокуратури – понад 18 років. Можу назвати лише одиниці людей на високих посадах, які, на мою думку, прийшли працювати віддано, по закону, а не просто вирішувати свої меркантильні інтереси. Тому не часто порядні люди мали змогу дослужитися до високих посад, оскільки, на жаль, на певних етапах потрібно «наступити на горло своїй пісні», поступитися своїми принципами, ідеалами. Через це була певна міра скептицизму.

Я погодився на співбесіду, оскільки я хотів з’ясувати для себе, які цінності в людини, які завдання будуть стояти переді мною. Після спілкування із Романом Миколайовичем, я побачив, що у людини «горять очі», що він дійсно приїхав зробити щось корисне для моєї рідної області. Його світогляд, система цінностей мені близькі.

Я узяв певний час на роздуми, оскільки за характером я людина відповідальна, якщо вже беруся за роботу, то повинен робити її якісно. Тим паче це новий для мене напрямок. Я порадився з людьми, думці яких довіряю, декілька ночей не спав і зрештою вирішив погодитися. Якщо вже людина з іншої області приїхала на Черкащину навести порядок, то я не повинен «сидіти у кущах».

– Тож для Вас це повернення до рідного краю.

– Я з 2012 року проживав у Києві. Їхав з Черкас – було важко, потім звик до столиці, хоч це і складне місто, пів життя проводиш у дорозі.

– Ви відповідатимете за досить серйозний напрямок – боротьбу з корупцією. З чого плануєте розпочати? Що загалом це означає?

– Хочу, щоб усі зрозуміли, – це не підміна тих органів, які уповноважені це робити, таких як СБУ, прокуратура, НАБУ. Це скоріше питання превентивного характеру у роботі облдержадміністрації і їй підпорядкованих структур, зокрема і районних адміністрацій.

– До слова, раніше не було заступників, які б відповідали за напрямок взаємодії з правоохоронними органами і боротьбу з корупцією. Представники бізнесу можуть сприйняти це як тиск на них зі сторони влади. Поясніть, що Ви вкладаєте в поняття «взаємодія з правоохоронними органами»?

– По закону Про місцеві державні адміністрації, вони повинні забезпечувати на підпорядкованій їм території законність і правопорядок. Ось у цьому ракурсі ми і маємо взаємодіяти. Тобто на основі аналізу звернень, проблемних питань «підсвічувати» правоохоронним органам ті питання, які знаходяться саме у їхній компетенції. Звичайно, слідкуватимемо і за доброчесністю своїх працівників.

Хочу наголосити, ми взаємодіятимемо з правоохоронними органами саме з метою захисту інтересів людей, бізнесу та державних інтересів. І лише у межах наших повноважень.

– У продовження цієї теми, останні роки Черкаси та й загалом Черкащина не найспокійніший регіон в Україні у криміногенному плані. Можливо, Ви слідкували за деякими резонансними справами чи вже встигли ознайомитися?

– Генеральною прокуратурою велася справа журналіста і громадського активіста Василя Сергієнка у рамках розслідування подій 2013-2014 років. Ми забрали це провадження за клопотанням потерпілих і їх адвокатів через неналежне розслідування на місці. Були по цій справі напрацювання, однак вони, можливо, через певні протиправні дії керівництва Генпрокуратури, не отримала свого логічного завершення.

Наразі облдержадміністрація не має повноважень втручатися у хід досудового розслідування. Однак, якщо ми отримуватимемо звернення щодо неналежного розслідування якоїсь справи, то, звичайно, у межах Конституції ми реагуватимемо, звертатимемося до повноважних органів, щоб активізувати розслідування.

– Ще один із напрямків, за який Ви відповідатимете, – це екологія. На Черкащині є низка підприємств, які визнані експертами як такі, що забруднюють навколишнє середовище. Чи плануєте створювати якісь робочі групи з їх перевірки?

– Екологія – це та сфера, яка стосується всіх і кожного. Зокрема, вже створена робоча група з приводу екологічної діяльності ПрАТ «Миронівський хлібпродукт», у грудні відбулося декілька засідань. На першому засіданні було прийнято рішення дослідити вплив МХП на екологію, на наступному засіданні прийнято рішення продовжити моніторинг, МХП запропоновано розробити план покращення екологічної ситуації та зменшити обсяги викидів.

– Ще одне болюче питання як для нашого регіону, так і для всієї України в цілому – це поводження з твердими побутовими відходами. Чи будуть в області нарешті робитися якісь кроки з утилізації ТПВ?

– Насамперед ми займемося розробкою регіональної програми, в якій би чітко було прописано, де потрібно будувати сміттєпереробні заводи, а де перевалочні станції і так далі. Коли ми вже побачимо об’єми робіт і які кошти на це потрібні, ми перейдемо до пошуку інвесторів.

– Майже всі чиновники починають з цього – з планів, однак «віз і нині там». Є перспектива, що буде зрушення?

– Екологічний бюджет на область загалом 20 мільйонів гривень, а заявок надійшло на 200 мільйонів гривень. І ми маємо вирішити, які заходи ми можемо профінансувати. Ми усвідомлюємо, що, наприклад, ми не зможемо побудувати за бюджетні кошти сміттєпереробні заводи. Тобто перша перепона – це критична нестача коштів на екологічні проблема.

Наступне… Ось зараз ми запросимо очільників міст і ОТГ і скажемо:

– Ви розумієте, що є проблема?

– Так, розуміємо!

– Треба будувати завод?

– Так!

– Яке ОТГ дасть землю під будівництво заводу? І всі відразу скажуть, що тільки не у них. Це теж велика проблема. Тому зараз ми почнемо розробляти цю програму, далі буде етап її узгодження і нам доведеться йти до людей, переконувати їх. Ми маємо чітко розуміти – хто і де буде будувати, яку технологію використовуватиме тощо.

– Наразі голова облдержадміністрації має повний склад заступників. Це, в першу чергу, ті люди, та команда, з якою він має втілювати наступні роки на місцях реформи, будувати дороги, розвивати інфраструктуру, поліпшувати освітню і медичну галузі і таке інше. Від злагодженості роботи цієї команди залежить, наскільки успішно все це буде втілено в життя. Отож, чи вже встигли ви роззнайомитися із вашими колегами і, на вашу думку, чи вийде у вас злагоджено працювати?

– Ми познайомилися, коли були призначені на посади радників, до цього знайомі не були. На мою думку, по кожному напрямку призначені спеціалісти. Не менш важливі для мене і людські якості. Я бачу, що це порядні й добросовісні люди. У нас спільна система цінностей. Розумію, що нам буде дуже важко. Буде несприйняття, уже зараз навіть зіштовхнулися з тим, що в межах адміністрації працівники в штики сприймають наші ініціативи.

– Якими б словами Ви завершили наше інтерв’ю?

– В українському суспільстві давно назрів запит на справедливість. Ми зробимо все можливе, щоб його реалізувати.