Взялися за прибережну смугу Дніпра та державні закупівлі: чим відзначилося за пів року роботи антикорупційне управління ОДА

Взялися за прибережну смугу Дніпра та державні закупівлі: чим відзначилося за пів року роботи антикорупційне управління ОДА
besplatka_728_90_ukr

Фото тематичне

У лютому цього року у Черкаській облдержадміністрації було створено Управління запобігання та виявлення корупції і взаємодії з правоохоронними органами. Цей новий для обласної структури напрямок курує заступник голови ОДА Юрій Безщасний.

Створений він був на базі Сектора запобігання та виявлення корупції, який носив, швидше, протокольний характер і відповідав, здебільшого, за вчасність подання чиновниками щорічних декларацій і відстежував між ними конфлікти інтересів. Щоправда, і новостворене Управління не є правоохоронним чи контролюючим органом. Його працівники не можуть здійснювати оперативно-розшукову діяльність, розслідувати кримінальні провадження чи навіть складати адміністративні протоколи. Їхні функції полягають у встановленні тих чи інших загальних ознак можливого недотримання посадовцями вимог нормативно-правових актів, матеріали по яких вони в подальшому можуть спрямувати до профільних правоохоронних органів.

Тож, чи матиме Управління реальний вплив на подолання корупції в регіоні чи так само носитиме лише декларативний характер. Про це наше видання поспілкувалося із в.о. керівника Управління запобігання та виявлення корупції і взаємодії з правоохоронними органами Ігорем Кобилянським. 

«…попередній аналіз ситуації в державі показує, що багато зловживань пов’язано із розкраданням чи спробою розкрадати бюджетні кошти»

Депутат однієї із районних рад Черкащини, який намагався приховати статки, сплатить штраф

Фото тематичне

Поява нової структури не потягне за собою збільшення штатної чисельності облдержадміністрації. На цьому наголошував ще голова ОДА Роман Боднар, анонсуючи появу антикорупційного Управління. Наповнення ж його буде здійснено шляхом переведення працівників з інших підрозділів.

- Ми запропонували із заступником Юрієм Безщасним і екскерівником Андрієм Демяненком розширити функціональну належність цього підрозділу (Сектору запобігання та виявлення корупції — ред.). У чому суть: ми робимо управління, у ньому створюємо два відділи. Той, що був раніше Сектором стає відділом по запобіганню корупції, а основний напрямок візьме на себе відділ моніторингу. Тому що попередній аналіз ситуації в державі показує, що багато зловживань пов’язано із розкраданням чи спробою розкрадати бюджетні кошти, — розповів про історію створення структури в.о. керівника Управління запобігання та виявлення корупції і взаємодії з правоохоронними органами Ігор Кобилянський.

Наразі штат Управління — 12 осіб, по факту працює 10. Укомплектований він був приблизно 22 квітня. На той час в країні був введений карантин, тож про повноцінну роботу, відзначає пан Кобилянський, мова не йшла.

«…первинна оцінка відсотків на 80 нами здійснюється не виходячи з кабінету»

fe2bcd9-prozorro1_690x426Фото тематичне

- Ми почали робити можливі легальні напрацювання в режимі онлайн. Зараз, до слова, це робити дуже просто завдяки великій кількості сайтів, таких як «Прозорро». Попередньо, ми можемо оцінювати, які є грошові потоки, на яких контрагентів вони йдуть, які документи підкріплюються. Тобто, первинна оцінка відсотків на 80 нами здійснюється не виходячи з кабінету, — відзначає Ігор Віталійович.

Саме завдяки онлайн-моніторингу, в Управління є вже певні напрацювання і результати роботи. Серед яких:

♦ здійснено внутрішній аудит Державного підприємства «Черкаський обласний фонд підтримки індивідуального будівництва на селі», за результатами якого вбачаються можливі порушення законності щодо використання коштів обласного бюджету. Матеріали направлено до прокуратури Черкаської області.

- Більше 10 років тому був створений цей Фонд, була відповідна програма, яка передбачала для молодих фахівців, які залишаються працювати в селі, під будівництво житла або придбання меблів і такого іншого, майже безвідсоткові кредити. Засновником Фонду є обласна державна адміністрація. Проте останні три роки Фонд не працював, керівник звільнився. Де документи, в якому вони стані, чи платять люди цей мінімальний відсоток, хто погасив кредит, а хто ні?.. Ми почали розбиратися з цими документами. Там, де ми бачимо нібито корупційну складову (тому що, ще раз наголошу, — ми не правоохоронні органи), то за процедурою складаємо акт перевірки, пишеться супровідна частина і передаємо на обласну прокуратуру, які вже скеровують до Департаменту спеціальних розслідувань, — коментує перевірку роботи Фонду Ігор Кобилянський.

♦ у межах перевірки стану додержання вимог законодавства під час капремонту автодоріг місцевого значення виявлено факти нанесення збитків на суму 5 млн грн. Матеріали передано в  прокуратуру.

«Там ми побачили, що захисна смуга узбережжя не тільки засипана, в Дніпро уже вклинилися метрів на 300″

zabudova dnipra

Фото тематичне 

♦ під час проведення перевірки законності відведення земельних ділянок прибережної смуги встановлено випадок сумнівної з точки зору закону передачі земельної ділянки площею 2,7 га. Ці матеріали також передано до органів прокуратури.

- Ми розуміємо, що живемо в такому регіоні, де протікає річка Дніпро, на узбережжі якого побудували уже все, що можна і не можна. І років через 5-10 там буде огорожа. Було прийнято рішення точково, по певних місцях цю інформацію документувати. Частина прибережної смуги оформлена на юридичних осіб — це усі можливі дачні та обслуговуючі кооперативи, човникові станції і тому подібне, а частина — уже в індивідуальній приватній власності. Зрозуміло, що роками на це закривалися очі, тому потрібно було надати цьому розголосу. Ми прийняли рішення зібрати різноманітні правоохоронні і контролюючі органи на нараду, на якій було запропоновано виїхати на перше місце. Там ми побачили, що захисна смуга узбережжя не тільки засипана, в Дніпро уже вклинилися метрів на 300. Прокуратура за цим фактом відтворює кримінальне провадження (мова іде про відновлення кримінального провадження щодо кооперативу «Дачний-2016″ — ред.). Тобто воно колись було, у 2018 році його закрили, а тепер воно «воскресло». Звідти всі перемістилися на початок вулиці Жужоми. Там взагалі «класика жанру». Одна третіх там суша, а дві третіх по документах — суша, а в реальності — вода. Тобто туди ще самоскиди з піском не доїхали. Як з’ясувалося, раніше за рішенням суду реєстрація на ділянку скасована, однак в державному реєстрі це значиться як ділянка під індивідуальну забудову. Тут вже питання до реєстратора, — відзначає Ігор Кобилянський.

♦ здійснюється поточний контроль за організацією, проведенням та виконанням у структурних підрозділах  ОДА процедури закупівель.

- Зараз ми проводимо перевірку Управління у справах сім’ї, молоді і спорту. Попередньо, ми вже вбачаємо певні порушення, — коментує і цей аспект роботи Ігор Кобилянський. — Тим паче, це Управління є головним розпорядником бюджетних коштів на підрозділи, такі як Вища школа спортивної майстерності, Школа олімпійського резерву та інші, усього їх 17. Вони, як головний розпорядник коштів, намагаються контролювати процес. Форм і методів цього напрацьовано чимало. Але, знову ж таки, повертаємося до того, що ми не правоохоронні органи. Ми не можемо їх притягти до кримінальної відповідальності, але виявити цей процес — можемо.

За словами в.о. начальника Управління, вони послали запити на всі структурні підрозділи ОДА щодо використання бюджетних коштів за останні три роки.

«Потрібно прийняти для себе життєве рішення — ти працюєш на зарплату і отримуєш певні дивіденди у вигляді премії, чи намагаєшся гратися із законом і незрозуміло чим це для тебе закінчиться»

Черкаському патрульному, якого звинувачують в отриманні хабара, загрожує до чотирьох років в'язниці

Фото тематичне

♦ проводиться моніторинг закупівель суб’єктами соціальної, освітянської, медичної сфер, а також окремими структурними підрозділами РДА. Виявлено порушення, пов’язані з неоприлюдненням передбаченої звітності, ознаками протиправного зв’язку між постачальниками, наявності неправомірних вимог, визначених у тендерній документації тощо.

- Потрібно прийняти для себе життєве рішення — ти працюєш на зарплату і отримуєш певні дивіденди у вигляді премії, чи намагаєшся гратися із законом і незрозуміло чим це для тебе закінчиться, — підсумовує Ігор Кобилянський.

Ефективність такої роботи, прогнозує пан Кобилянський, принаймні по відношенню до структурок ОДА і РДА, буде досить високою. А от щодо комунальних закладів, такої впевненості немає, оскільки їх керівники призначаються і звільняються на сесії обласної ради.

Що ж стосується чат-боту, який мав посилити комунікацію між громадянами та обласною владою шляхом зв’язку через мережу «Фейсбук» з подальшими опрацюванням запитів, зокрема і корупційних, структурними підрозділами ОДА, то він наразі ще не виправдав покладених на нього  сподівань.

- Більшість повідомлень носять декларативний характер. Коли ми вступаємо в індивідуальну переписку і просимо надати фактаж, то тут вже починається… — зауважує Ігор Кобилянський.

У подальшому працівники Управління збираються зосередити увагу на закупівлях, які проводяться облдерж- і райдержадміністраціями.

First1

Можливо Вас зацікавить