«Єдине, що може зупинити жінку – це її власний страх», – Людмила Бордунос про шлях до успіху (ІНТЕРВ’Ю)

62451312_1348734335291668_4692260468188774400_n
besplatka_728_90_ukr

Тобі не доведеться розриватися між сім’єю і роботою, якщо з одного боку буде підтримка, а з іншого – бажання робити улюблену справу. В цьому переконана заступниця міського голови Черкас Людмила Бордунос.

Чи легко втриматися жінці на владній посаді, чиновниця розповіла в інтервю «Вичерпно».

– Пані Людмило, на посаді заступниці міського голови ви вже більше року. Як себе почуваєте в такій ролі?

– З кожним місяцем більш впевнено і доволі комфортно. Я розумію, що жінкам тут місце і закликаю їх долучатися. Спочатку почувалася трохи ніяково, мабуть, через те, що не володіла всіма процесами. Тепер робота все більше подобається, нею «гориш».

– Наразі Ви єдина жінка-заступниця міського голови Черкас. На Вашу думку, Ваш голос вагомий? Його чують? До нього дослухаються?

– Скажу так, донести його важкувато. Але можу сказати «Дякую!» колегам, що прислухаються. І тут вже велику роль грає  саме показник фаховості.

62531404_676917356114444_1742148329938092032_n

– Одна справа колеги-заступники, з якими доводиться більш тісно спілкуватися, проте є ще керівники департаментів й інших структурних підрозділів, є депутати, серед яких теж більшість чоловіків. Чи виникають труднощі в комунікації з ними?

– Є деякі чиновники, які відверто кажуть в очі «ну ти ж дєвочка», які просто не сприймають тебе. І з ними тоді доводиться дуже жорстко спілкуватися. Тоді вмикається бюрократична машина і мені доводиться на папері викладати свою думку і давати вказівку. І вже на письмове доручення вони не можуть відповісти: «Ти же дєвочка, ти не розумієш». Не дуже високий, але все ж в міській раді ще присутній відсоток чоловіків, які вважають, що місце жінки на кухні.

– З якими ще труднощами довелося зіткнутися на цій посаді?

– Загалом перепон немає. Однак весь час доводиш, що ти не менш розумна, не менш сильна. Тобто витрачаєш сили не тільки на свою роботу, а й на те, щоб тебе елементарно почули. Спочатку я доводжу, що розбираюся в цій темі, а потім вже зі мною починають говорити. Однак зауважу: якщо жінці подобається робота, вона її розуміє, то всі труднощі долаються.

– Ви куруєте роботу досить проблемного комплексу міста – житлово-комунального, де, знову ж таки, працюють здебільшого чоловіки, які вважають себе фахівцями своєї справи навіть попри численні проблеми в цій галузі. Як вдається з ними знаходити спільну мову?

– Перед кожною нарадою я готуюся, маю цілком володіти нормативно-правовою базою. Оскільки за фахом я юрист, читати закони мені легко. Тобто, коли я вже спілкуюся з керівниками комунальних підприємств, я говорю з ними їхньою мовою. Проте, на початку мене навіть намагалися використовувати, думаючи, що я нічого не тямлю в цій галузі. Іноді, не буду приховувати, доводилося хитрувати, робити вигляд, що у співрозмовника вийшло ввести мене в оману, щоб потім проаналізувати отриману інформацію і зрозуміти, для чого це робилося.

64429518_446669459227246_3361889451990056960_n

– Якщо вже традиційно цю галузь вважають «чоловічою», чому її віддали в підпорядкування Вам? Це експеримент?

– Я хотіла курувати цю галузь. У мене в підпорядкуванні департамент економіки, там є все те, що мені близьке. Але я відчувала, що у мене є потенціал на більше. Я бачила, що є галузі, у вирішенні проблем яких я б вчинила по-іншому. Департамент ЖКК дійсно складний. У якому працюють люди, про яких я не можу сказати, що вони на 100% сприймають те, що я говорю. Доводиться часто вирішувати питання через міського голову. І він дуже часто прислухається.

– Хотіти і отримати – це різні речі. Чи не так?

– Я клянчила: дайте мені або медицину, або ЖКК. І ось, пам’ятаю як зараз, засідання виконкому, на якому розглядали скандальне питання в сфері житлово-комунального комплексу, міський голова повертається до мене і каже: «Мабуть, ти допросилася. Будеш розбиратися з цією проблемою». І все. А вже ввечері я заходжу до нього в кабінет і він віддає мені розпорядження.

І почалися всі ці конкурси, які були дуже політично ризикованими, оскільки приймалися рішення, які несли за собою фінансове навантаження на громадян. Але я розуміла, що без цього місто вмирає. Коли в СУБів шалені борги за електроенергію, коли зовсім не надаються послуги, оскільки елементарно немає коштів, треба щось змінювати. Ми мали перестати загравати з людьми. Потрібно було приймати рішення, які, можливо, були політично непривабливими, але я не боялася антипіару. І от тут чоловіки-колеги поступаються, вони дуже чутливі до критики. Але коли ти йдеш на таку посаду, де потрібно приймати, насамперед, господарські рішення, ти маєш розуміти, що вони можуть бути політично ризикованими, але важливими для життя міста. І до мене, зрештою, прислухалися.

63754221_450786102147700_1284712236782190592_n

– Повторюся, ви опікуєтеся галуззю, в якій чи не найбільше проблем. З ними до Вас приходять і містяни. У людей є довіра до Вас, як посадовиці, що ви вирішите їхні питання?

– Були випадки, коли приходили і казали: «А нам би заступника». На що я відповідала: «Ви бачили табличку на дверях» і чула у відповідь: «Та це ж не жіноча тема». І я завжди відповідаю людям, що розберуся, а як не розберуся, то покличу тих, хто розуміється на цьому.

Знаєте, показник довіри я оцінюю по скандальних людях, які скаржаться на всіх і все. Одна громадянка на прийомі у міського голови сказала, що вперше її вислухали, проблема наполовину вирішена, однак потрібне втручання очільника Черкас. І вона подякувала. Оце для мене був реальний показник моєї роботи. Часто приходять люди з питаннями, які не належать до моєї компетенції, але вони кажуть, що, як жінка, маю їх зрозуміти. Що робити, беру за руку і веду до колег, прошу звернути увагу на проблему людини, допомогти вирішити.

– У чому сильні сторони жінки, на Вашу думку, на такій посаді?

– Насамперед – це працездатність. Уміння зробити декілька справ одночасно. Таким чином ми знаходимо баланс між роботою і домом. Наприклад, у мене діти часто приходять до мене на роботу, сидять за сусіднім столом і малюють поряд.

Також, уміння слухати і розібратися в проблемі, іноді пропустити її через себе. Я дуже уважно вчитуюся в кожний документ, який мені кладуть на підпис. Дуже часто не підписую їх, а пишу – «Досить посилати людей». Бо я бачу, що відповідь формальна, аби якнайшвидше закрити питання. Коли я прийшла, то у мене відсотків 40 було документів, які я завертала, зараз – всього 10. Люди, які зі мною працюють, навчилися, що просто списати документ не вийде.

А ще серед сильних сторін, як на мене, – терплячість: вивести мене із рівноваги дуже важко. Наведу такий приклад. Якось мені довелося під документами поставити близько 7 тисяч підписів. Потрібно було це зробити лише за декілька днів. Я добу сиділа і підписувала. От скажіть, у якого б чоловіка на це вистачило терпіння?

62435785_2213604618730102_2785507276113313792_n

– Чи стоять ще якісь перепони перед жінками до високих посад?

– Скажу з власного досвіду: єдине, що може зупинити жінку на шляху до успіху, це її власний страх. Я народилася в селі, батьки – звичайні працьовиті люди, вони не могли дати мені якусь дуже престижну освіту чи допомогти у працевлаштуванні. З того моменту, як я переїхала жити в місто, своїми силами будувала собі гарне майбутнє. І на цьому шляху постійно доводила, що я можу!

Сім’я теж не перепона. Зазвичай, якщо жінка прагне чогось досягти, але чоловік не підтримує, то така сім’я рано чи пізно розпадається. Тому що жінка не буде почувати себе щасливою, а щасливою вона буде тоді, коли повноцінно себе реалізує.

Я сама це пережила. Через це я розлучилася зі своїм першим чоловіком. Я хотіла розвиватися, а він стояв на місці. Від нього не було жодної підтримки. Тоді навіть старша дитина підтримала моє рішення, оскільки хотіла бачити маму щасливою. Тож підтримка рідних дуже важлива.

Але, насамперед, жінці потрібно побороти свій внутрішній страх. Якщо вона казатиме собі «я не справлюся», або «моя сім’я буде страждати», то нічого не вийде.

– Які у вас амбіції, де б Ви ще хотіли реалізувати свій потенціал?

– Не буду забігати далеко: моя найближча мета – стати народною депутаткою. Я розумію, що таке робота у Верховній Раді, тим більше – попрацювавши в органах місцевого самоврядування. Я усвідомлюю, що від такої роботи я отримую справжнє задоволення.

Матеріал підготовлено в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром Волині за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

First1

Можливо Вас зацікавить

  • Александр Тимановский

    Эта дама -юрист,которая нарушает законы из-за своей воровской жадности.Прикрывает в Черкассах созданную фейковую контору Ю.Бортника,.Рога и копыта,.(Сантехбудконструкция).Эта контора не подписав с жителями города договора,в которых указаны перечень услуг и их стоимость,разослала квитанции об уплате в,которых тарифы увеличены в 2,5 раз.На обратной стороне разместила для прикола свое фото.Она нарушила ст.21,23 Закона о защите прав потребителя.А также Закон от 06.07.2018г.Окр.Админ.суда г.Киева в деле №826.8441.17.Замотайло с удовольствием принял заявление об этих нарушениях.Проходит уже эра металиста..