Зараз головне – це політична воля міської ради до втілення системи «Прозорро»

15555718_1824632581141041_1163036324_n
besplatka_728_90_ukr

Сьогодні мало було відбутися найбільше представницьке обговорення проблеми «ПроЗорро» для допорогів у Черкасах. Проте зустріч втратила сенс, заради якої всі зібралися, адже міський голова Анатолій Бондаренко та секретар міської ради Олександр Радуцький на зустріч так і не з’явились. Із депутатів міської ради були присутніми лише троє. Тому діалог відбувся між командою «Прозорро» та громадськістю Черкас.

Крім того, для конструктивної розмови у місто приїхав народний депутат України Єгор Соболєв, директор департаменту публічних закупівель Міністерства економічного розвитку України Олександр Стародуб. За круглим столом були присутні представники ГО «Громадський контроль» із Дніпра, які розповіли позитивний приклад використання «Прозорро» у Дніпропетровській області.

dsc05282

Зрештою,  зустріч сконцентрувалася на порівнянні системи електронних закупівель на Черкащині  і Дніпропетровщині, а також деяких порад щодо більш ефективного її функціонування.

Представник Дніпропетровської ГО «Громадський контроль» Максим Мельник прокоментував проект рішення від міської ради про зниження допорогів від 10 копійок наступним чином:

- Ми були першими, хто прийняв «Прозорро». Відразу після Майдану прийняли допороги від 0 гривень. У нас були комунальні підприємства, які банально 2 лампочки вартістю 15 гривень не могли купити. Тому ми були із тих, хто просив підняти планку допорогів. Зараз на практиці ми застосовуємо допороги в «Прозорро» від 3 тисяч гривень.

З приводу того як проводяться закупівлі у Дніпропетровській області, Максим Мельник розповів, що спочатку в області у систему теж не приходили постачальники.

- Ми закликали замовників, щоб вони кликали тих, з ким вони працювали раніше. В цьому немає нічого поганого, адже ми побачимо, що насправді закупляється та за якою ціною, — сказав Максим Мельник.

Представник ГО «Громадський контроль» Юлія Челядіна розповіла, що наразі учасники в Дніпропетровській області в систему «Прозорро» додаються постійно. На сьогоднішній день в регіоні в системі зареєстровано близько 5 тисяч учасників. Після Київської – це друга область в Україні за їх кількістю.

На жаль, у Черкаській області більше півтори тисячі і більше тисячі з них – це малий та середній бізнес – ФОПи та приватні підприємці, яким, на жаль, не дають можливості діяти, грати на власному полі. Вони вимушені приймати участь у закупівлях в інших областях, тому втрачають свою конкурентоспроможність. У Черкасах менше 30% успішних пропозицій. Причинами цього стало те, що вони додають до своєї ціни транспортні витрати, а також повна втрата доцільності проведення закупівель (наприклад, постачання продуктів харчування в школи інших областей).

- Найголовніше, запровадження допорогових закупівель – це, звісно, розвиток малого та середнього бізнесу в регіоні, і я не розумію, чому цього не усвідомлює ваша міська влада, адже малий та середній бізнес – це надходження в першу черу в міський бюджет. Це найважливіша функція, яку несе «Прозорро» на допорогових закупівлях, — сказала Юлія Челядіна.

Крім того, в їхньому досвіді не було тиску з боку влади, але був адміністративний тиск. Було розпорядження голови ОДА для комунальних підприємств, підконтрольних ОДА, в якому за його невиконання були прописані положення, особиста відповідальність, догани, що не скажеш про черкаський досвід. У Черкасах міським головою була підписана рекомендація про застосування системи «Прозорро» для допорогів вже після того, як був уведений мораторій.

А от експерт команди «Прозорро» Тетяна Лісовська порадила громадськості:

«Давайте не будемо чекати рішення міської ради, адже за Законом України у нас є всі права та можливості приводити допорогові закупівлі через «Прозорро». Давайте будемо працювати з ремонтниками і будемо їх вчити, показувати їм їх пріоритети і їх цінності, що, якщо вони будуть проводити закупівлі через систему електронних закупівель, з них знімуться питання контролюючих органів, необхідності підготовки документів, підозри про корупцію тощо. Все буде в системі. Більше бізнесу прийде. А ви, громада, як замовники покажете міській владі, що система працює».

Проте серед присутніх виникли протилежні думки. Якщо міська влада зацікавлена в боротьбі з корупцією і хоче працювати, вона знаходить можливість, ресурси, спеціалістів і вирішує питання, тому що втілення такої системи у першу чергу систематизує роботу самої міської ради та її департаментів. Зараз головне – це політична воля міської влади до втілення системи «Прозорро». Якщо вона буде, то «Прозорро» вийде на гідний рівень. Отож, на думку декого з присутніх на заході, треба допомогти міському голові пробудити політичну волю.

15451459_1824633687807597_387556214_n

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить