Зарплата доярки 20 тисяч, фонтанчик замість Леніна і «автобус розбрату»  – чим живе Зорівська ОТГ

Зарплата доярки 20 тисяч, фонтанчик замість Леніна і «автобус розбрату»  – чим живе Зорівська ОТГ
в Новини, Суспільство

Зорівська об’єднана територіальна громада, що на Черкащині, – унікальна, адже поєднала в собі села відразу двох районів області. До її складу входять Зорівка Золотоніського району (що має в підпорядкуванні ще й село Чернещина) та Мехедівка, Вершина-Згарська, Богданівка і селище Квітневе, які раніше належали до Драбівщини. Центром ОТГ стала саме Зорівка, адже серед жителів сусіднього району давно ходила слава про «краще життя» в цьому селі. За півроку в новій громаді зроблено чимало. Однак чи все так добре в «обєднавців»? У рамках прес-туру, організованого Черкаським центром розвитку місцевого самоврядування, журналісти мали змогу на власні очі побачити, чим живе і «дихає» Зорівська ОТГ.

Голова ОТГ Юрій Гунько пояснює – були деякі суперечливі моменти при об’єднанні громад, тож говорити про результати роботи можна лише за останні півроку.

DSC02271

– Ініціаторами утворення ОТГ з центром у Зорівці виступили жителі Мехедівки. До Драбова їм було їхати далеко, тож вирішили обрати центр поближче. До того ж, ті села живуть значно скромніше, – розповів директор Черкаського центру розвитку місцевого самоврядування (створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України) Сергій Слинько. – Громада ця була створена ще у 2015 році, однак через певні суперечності у законодавстві повноцінно запрацювала лише у 2018-му.

За словами Юрія Гунька, громада налічує 2190 жителів, а її бюджет становить 24,3 мільйони гривень. Як і годиться, обрали голову громади, а в селах – старост. При цьому, каже очільник громади, він намагається пояснювати людям, що старости на місці можуть вирішити ті ж питання, що і він у центрі. Надання адміністративних послуг теж лягло на їхні плечі. В апараті сільської ради працюють 16 осіб, створено відповідні відділи. На належному рівні працює соціальна служба.

DSC02252

У Зорівській ОТГ є три школи – у Зорівці, Мехедівці та Богданівці – та три дитячі садочки. Нині у навчальних закладах тривають ремонти, оновлюють класи. Однак у галузі освіти на все так добре, як хотілось би – у громаді є конфлікт через шкільний автобус. Юрій Гунько розповів, що у Мехедівської школи якраз перед передачею її до ОТГ вирішили забрати шкільний автобус. За цей автобус суперечки тривають і досі, це питання не раз піднімали на сесіях обласної ради. Сільський голова має надію, що транспорт їм все ж залишать.

DSC02277

DSC02268

У дитсадках теж «наводять марафет». В один із них, наприклад, нещодавно почали закуповувати нові ліжечка. За словами завідуючої, незабаром планують замінити всі. Також оновлюють їдальні, закуповують музичні центри, для дітей намагаються створити теплу, домашню атмосферу. При цьому вихователі кажуть – працюватимуть, поки в садок ходитиме хоч одна дитина, адже освіта, хай поки що і позашкільна – це дуже важливо.

DSC02445

DSC02306

До слова, у дитячих садочках у Зорівській ОТГ є камери відеоспостереження. Вихователі і батьки про це знають, і всі вже до цього звикли. Всім така ініціатива подобається, адже ситуації бувають різні, і в тій чи іншій непередбачуваній ситуації легко перевірити чи то вихователь винен, чи дитина щось перебільшила. Такі камери встановили і на в’їздах у село та перехрестях. За словами очільника громади, це дисциплінує місцевих жителів.

DSC02290

DSC02288

Однак не всіх такий стан речей влаштовує. В одному з сіл Юрія Гунька разом із журналістами зустріли не дуже привітно. Люди нарікають, що зорівчани від об’єднання отримали все, а їхнє село втратило і те, що мало, і тепер у них не буде ні доріг, ні нормальної освіти для дітей. Зате стоять відеокамери. Всі доводи про те, що все ще попереду, селяни сприймають категорично, мовляв, усі так обіцяють.

Дороги в ОТГ в принципі не погані, але є відрізки, як от, для прикладу між Мехедівкою і Богданівкою, де навіть маршрутки їздити відмовляються. Люди нарікають і на це, запевняючи, що якби їх ні до кого не приєднали, то вони б уже давно все зробили б за кошти сільського бюджету.  Дорогу цю ремонтувати треба терміново, адже наразі між кількома селами громади наразі фактично відсутнє транспортне сполучення.

DSC02405

DSC02453

За словами очільника громади, у планах – створити власну комунальну службу і закупити техніку, щоб громада сама могла і траву покосити, і сніг прибрати. Хоча з цим наразі проблем немає – запевняє очільник громади. Зокрема, із розчисткою снігу дуже допомагає місцеве сільгосптовариство «Нива». В принципі, як і з усім іншим.

До слова, саме товариство широко відоме чи не на всю область, адже зарплата доярки в ньому – до 20 тисяч гривень у місяць. Середня ж заробітна плата – близько 10 тисяч. «Нива» тримає дві ферми і дає роботу близько 200 селянам.

DSC02365

Діє у громаді й амбулаторія, що розташована у Мехедівці. Обладнана вона належним чином, є відповідна техніка, там же можна робити необхідні аналізи. А у лікаря Василя Завгороднього навіть є своє авто, на якому він може їздити по ФАПах і приймати там хворих. Щодо вибору сімейного лікаря, говорить він, то це питання якраз на етапі вирішення, адже в деяких селах раніше був відсутній Інтернет. Однак це все питання часу, – запевняє лікар, адже зорівчани вже й самі не раз приходили до нього і питали, коли можна підписати декларацію і що для цього потрібно.

DSC02411

У Зорівській ОТГ є чимало цікавинок. Зокрема, у самій Зорівці впадає в око фонтан, встановлений на місці пам’ятника Леніну. Біля нього – гойдалка і муляж кінної брички.

DSC02310

Є в громади і красиве поле для міні-футболу зі штучним покриттям, не гірше ніж у міських школах.

У прилеглих селах є свої “родзинки”, для прикладу, в одному із сіл є аж дві церкви, одна з яких – греко-католицька. Звідки вона взялася в невеличкому селі на Черкащині, ніхто точно пояснити не може.

Попереду в громади ще багато роботи, – визнає голова ОТГ Юрій Гунько. Наразі, за його словами, головна проблема – це дороги. Зараз ідуть перемовини про те, щоб хоч якось позасипати найбільші ями і зробити так, щоб між селами було автобусне сполучення. А далі – ще багато планів і проектів.

«Через рік приїдете і не впізнаєте», – каже очільник громади.

DSC02337

DSC02319

DSC02318

DSC02342

DSC02256

DSC02299

Реклама