“Багато рибалок просто залишиться поза бортом”: господарства Черкащини просять відтермінувати запровадження аукціонів на вилов біоресурсів на водних об’єктах (ВІДЕО)

“Багато рибалок просто залишиться поза бортом”: господарства Черкащини просять відтермінувати запровадження аукціонів на вилов біоресурсів на водних об’єктах (ВІДЕО)
в Відео, Економіка, Новини

Підприємці Черкащини, які здійснюють вилов риби на Кременчуцькому водосховищі,  підписали звернення до представників влади про відтермінування впровадження аукціонів із продажу права на укладання договору на спеціальне використання водних та біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах до завершення в Україні війни.

Підприємці зазначають, що система аукціонів, яка передбачає продаж права на спеціальне використання водних біоресурсів (квот), є новою і неперевіреною. 

“Як ми знаємо, зареєстровано законопроєкт №7616 про те, що будуть впроваджені аукціони щодо закупівлі прав на спеціальне використання водних ресурсів. Зараз квоти розподіляє Міністерство аграрної політики без проведення аукціону. Усі користувачі вважають, що в умовах воєнного часу є неправильним застосування торгів. Ця система ще неперевірена, а проведення експериментів в умовах воєнного стану може загрожувати продовольчій безпеці країни”, – прокоментував юрист Дмитро Гаврилов.

Довідково: законопроєктом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання в галузі рибного господарства, збереження та раціонального використання водних біоресурсів та сфері аквакультури» передбачається спрощення процедур доступу до ринку, створення прозорого механізму аукціонних торгів з продажу прав на укладання договорів на право спеціального використання водних біоресурсів, зменшення адміністративного навантаження на бізнес та спрощення процедури набуття в оренду водних об’єктів для рибогосподарських потреб, а також упорядкування правовідносин щодо взяття в користування гідротехнічних споруд для цілей аквакультури шляхом внесення змін до Земельного та Цивільного кодексів України, а також до законів України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», «Про аквакультуру», «Про оренду землі», «Про оренду державного та комунального майна», «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», «Про внутрішній водний транспорт». 

Рибодобувними підприємствами до Збройних Сил України було передано сотні тонн свіжомороженої риби, рибних консервів. Тому в разі, якщо нова система виявиться неефективною, промисловий вилов у 2023 році може й не розпочатись, а держава, Збройні сили України та населення ризикує взагалі залишитись без вітчизняної свіжої риби та рибної продукції. Тисячі рибалок залишаться без роботи в той час, як держава навпаки допомагає підприємцям створювати нові робочі місця та видає гранти на розвиток бізнесу.

“Я вважаю, що все це не на часі. Не час проводити тендер, бо, по-перше, коли повернуться рибаки, які зараз перебувають “на передку” розмова буде конкретніша. Люди там замерзають, гинуть за свої сім’ї та Батьківщину, а ми проводимо якісь тендери… Я думаю, що це не на часі, бо скільки людей залишаться поза бортом. І так безробіття в країні”, – сказав директор ПП “Flagman.Fish” Віктор Буряк.

Окрім того, згідно цього законопроєкту, на його впровадження й врегулювання всіх законодавчих нюансів потрібно п’ять місяців, а промисловий вилов риби завжди стартує 1 січня. Тож у підприємців є побоювання, що приступити до повноцінної роботи вони зможуть не раніше серпня 2023 року. 

Також рибні промисловці зауважили, що подібні аукціони вже намагалися запровадити в деяких країнах Європи, проте система не довела своєї ефективності. 

Зокрема, директор ПП «Гарант безпеки» Олег Шуть розповів про негативний вплив аукціонів на економіку Естонії, яка давно відмовилась від цієї системи.

«У перший рік аукціонів рибалки підвищували ставки, тому держава отримала певні фінансові надходження. Наступного року дохід держави став значно меншим у зв’язку з тим, що рибалки почали співпрацювати, щоб уникнути надмірних ставок. І, нарешті, доходи від аукціонів перестали мати значення з фінансової точки зору, тому що державні службовці також не були зацікавлені, адже ані їхні зарплати, ані їхні бюджети не залежали від аукціонів. У результаті, через тиск із боку промисловців, Естонський парламент проголосував за скасування аукціонів у 2003 році», – сказав підприємець.

Також юрист Дмитро Гаврилов зазначає, що ще однією перепоною проведення торгів є постійні обстріли по енергетичній структурі України країною-агресором. Адже проведення аукціонів здійснюватиметься в електронному форматі. А через нестабільне постачання електроенергії, не всі учасники зможуть взяти участь.

“Ми не можемо зараз допустити, щоб в 2023 році не відбувся промисловий лов. Ми пропонуємо альтернативний варіант, щоб влада отримувала відповідні кошти, поповнювався бюджет, щоб платники сплачували податки. На промислових підприємствах працює більше 10 тисяч людей, і якщо вони втратять роботу, то від цього постраждає й державна скарбниця”, – зауважив юрист.

Бізнес наголошує, що альтернативний варіант немає жодних ризиків для держави та суб’єктів рибного господарства.

“Користувачі за стабільність, вони не проти нововведень, вони можуть розглянути це питання після воєнного часу, оскільки зараз треба, щоб була стабільна економіка, стабільні прибутки та робочі місця. Тому ми не можемо дозволити будь-які експерименти.”