Безпека харчових продуктів або як вберегти себе від неякісної іжі?

в Новини, Суспільство

7 квітня в усьому світі відзначається День здоров’я. Щороку Всесвітній день здоров’я присвячується глобальним проблемам, що стоять перед охороною здоров’я планети і проходить під різним гаслом. У 2015 році він проходить під гаслом: «Безпека харчових продуктів».

«Ми є те, що ми їмо». Вчені дійшли висновку, що їжа дивовижним чином впливає на наші розумові процеси. Від того, що ми з’їли, залежить не лише наше самопочуття, але й настрій та ясність мислення.

Проблеми зі здоров’ям все частіше виникають через вживання неякісної їжі. Як вберегти своє здоров’я від харчових отруєнь та яким має бути якісний продукт ми дізнавалися у т.в.о. начальника Черкаського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Черкаській області, головного державного санітарного лікаря м. Черкаси  Савенко Ольги Володимирівни.

– Яка ситуація склалася сьогодні стосовно безпеки харчових продуктів в Черкаській області?

– На сьогодні безпеку харчових продуктів повинні забезпечувати їх виробники, продавці, всі ті, хто обслуговує нас в магазинах, кафе, ресторанах тощо. А от контролю, чи добросовісно вони здійснюють свою роботу, немає, як немає і впевненості, чи не потрапить в інфекційну лікарню пересічний громадянин після вживання того чи іншого харчового продукту. Впродовж останніх років низкою Законів України фактично у нас відібрали частину повноважень, наприклад, заборонено здійснювати планові перевірки суб’єктів господарювання, що перебувають на спрощеній системі оподаткування. Переважна більшість об’єктів ресторанного бізнесу, продовольчих магазинів тощо відносяться  саме до них, а з серпня минулого року введено,що в поточному році подовжено до 1 липня  мораторій на будь-які перевірки всіх суб’єктів господарювання.

Можливо тому ми відмічаємо постійне зростання захворюваності населення  міста, зокрема дітей та підлітків, на гострі кишкові інфекції, наприклад, за 3 місяці поточного року – на 20-30%.  Не дивно, що за останні 2 роки в місті зареєстровано вже 6 спалахів та групових захворювань на ці інфекції.

– Які критерії, в першу чергу, повинні бути основними в якісних продуктах харчування?

– Як лікар-епідеміолог за фахом, я впевнена, що будь-який харчовий продукт – чи то для споживання дітьми, чи дієтичний, чи для вживання кожним з нас повсякденно,  повинен передбачати його високу якість, бути корисним та абсолютно безпечним. Як також впевнена і в тому, що  навіть найякіснішим продуктом харчування при порушенні умов його виготовлення, зберігання чи реалізації можна нанести шкоду здоров’ю людини. А якість харчового продукту передбачає його біологічну цінність, він не повинен містити патогенні бактерії та віруси, паразитів чи хімічні речовини, що призведуть до отруєння людини. Скажу більше: навіть та упаковка, в якій випускають та реалізують харчовий продукт, повинна бути безпечною для нашого здоров’я та регулярно лабораторно досліджуватись за певними показниками якості.  Від стану здоров’я працівника харчового підприємства, продавця у магазині чи офіціанта та кухаря у ресторані чи кафе, водія автотранспорту, що перевозить продукти харчування, залежить і наше з вами здоров’я. Тобто, насправді існує дуже багато критеріїв, за якими визначається якість того чи іншого продукту харчування та чинників, які можуть істотно погіршити  якість продукту та викликати захворювання у людини.

– На вулиці вже весна і на столах з’являються перші овочі. Ми всі знаємо, що вони можуть містити нітрати та пестициди. Як дізнатися про допустимі норми і які документи повинні бути у підприємців в точках продажу при купівлі овочів?

– У підприємців в точках продажу овочів при їх купівлі кожен громадянин має право попросити представити документи, що засвідчує якість сільськогосподарської продукції, наприклад довідку/протокол вимірювань/досліджень, зокрема, на нітрати чи пестициди. Взагалі, без документу, що засвідчує якість того чи іншого харчового продукту, він не має право бути завезеним на територію країни, вивезеним з підприємства, що його виготовляє, потрапити  на прилавок у магазині чи на продовольчому ринку, на кухню в ресторан, на харчоблок  дитячого садка, школи чи лікарні.

Як бачимо,  в  умовах реформування Держсанепідслужби, а, фактично, її ліквідації, що відбувається в останні роки, кожен з нас може залишитися наодинці з виробником харчового продукту. Тому на питання: «Чи буде у  кожної людини  впевненість у тому, що все те, що вона споживає, є безпечним для її здоров’я?» мені важко дати відповідь.

Реклама