Черкаські освітяни розповіли про вступну кампанію 2015

в Новини, Освіта і наука

Цього року вступ до вищих навчальних закладів відбувається на підставі чинних Правил прийому до Вищих навчальних закладів, що затверджені Міністерством освіти і науки України від 15 жовтня 2014 року. У 2015 році абітурієнти мають право подавати документи у 5 навчальних закладів на 3 спеціальності в кожному з них.

Вступна кампанія розпочинається з 10 липня і закінчується для абітурієнтів, які вступають на офіційно-кваліфікаційний рівень бакалавр, 1 серпня, а для вступників, які подають документи на офіційно-кваліфікаційний рівень спеціаліст (магістр) – 25 липня. В період з 25 липня по 1 серпня студенти здають вступні іспити та проходять співбесіду.

Про це та інші новини вступної кампанії на прес-конференції проінформували директор Департаменту освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський, завідуюча денним відділенням Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу Ніна Педько та завідуюча відділенням економіки та підприємництва Черкаського державного бізнес-коледжу Наталя Кузнецова.

Перелік документів, які треба подати при вступі до навчального закладу, в основному, не змінився. Лише цьогоріч НЕ треба медичної довідки.

Пільги під час вступної кампанії матимуть діти-чорнобильці, діти-сироти та діти воїнів-АТО. Додаткові бали, як завжди, матимуть переможці шкільних олімпіад та учасники Малої академії наук.

– Сьогодні щодо пільговиків є один момент неврегульований. Держава дає можливість першочергово вступати воїнам АТО Збройних  сил України, звільнених у запас. Але ми з вами усвідомлюємо, що 1-а хвиля мобілізації була в кінці травня, 2-га – в червні, 3-тя – в липні. Ми знаємо, що є обов’язкова умова при вступі – це ЗНО. Очевидно, що ці люди в умовах бойових дій не мали можливості здавати ЗНО. В Міністерстві освіти і науки розглядають можливість вступу воїнів за конкурсом атестатів без результатів ЗНО, – акцентував Валерій Данилевський.

юнат1Стосовно розподілу у ВУЗах держзамовлення Валерій Данилевський розповів, що заклади отримають до 80% від держзамовлення минулого року, а ще 20% буде розподілено між тими ВУЗами, що користуються найбільшим  попитом у абітурієнтів. Загалом, об’єм держзамовлення у ВУЗах залишається майже таким, як минулого року: 306,9 тисяч місць проти 310,7 тисяч у 2014-му.

Цього року вартість навчання коливається від 3,5-5 тисяч гривень (заочна та  денна форми навчання у Канівському гуманітарному інституті) до 9-15  (заочна та  денна форми навчання у ЧНУ ім. Б.Хмельницького). Аналогічно у ВНЗ 1-2 рівнів акредитації вартість навчання коливається від 1800 (в Уманському агротехнічному коледжі – заочна форма) до 7960 гривень (у Черкаському політехнічному технікумі – денна форма).

Щодо відкриття нових професій, то значний прорив зробив Черкаський національний університеті імені Богдана Хмельницького. Зокрема, у ньому за освітньо-кваліфікаційним рівнем “Магістр” відкрито такі напрями підготовки: “Інтелектуальна власність”, “Управління проектами”, “Управління фінансово-економічної безпекою” та “Медіакомунікації”.

За словами завідуючої відділенням економіки та підприємництва Черкаського державного бізнес-коледжу Наталі Кузнецової, їхній коледж являється активним суб’єктом на ринку освітніх послуг Черкащини. Як ми знаємо, згідно нового закону «Про вищу освіту», коледжі опинилися поза системою вищих навчальних закладів. І вони мають три варіанти продовження існування: якщо це потужний коледж, він може активно зайнятися ліцензуванням і отримати дозвіл на підготовку бакалаврів, ставши самостійним інститутом; стати структурним підрозділом ВУЗу 3-4 рівня акредитації; або перейти із системи ВНЗ до системи професійно-технічної освіти із  підготовкою  робітничих кадрів.

 – На сьогодні ми єдиний коледж, який отримав ліцензію на підготовку бакалаврів на 10 років. Це дає нам підстави стверджувати, що Черкаський державний бізнес-коледж залишається у системі вищої освіти. І ми повинні працювати тепер над тим, щоб випускати якісних працівників. Цього року, наприклад, ми активно реалізовували певні проекти: започатковуємо співпрацю з Ризьким технічним університетом – стажування викладачів та студентів коледжу за всіма спеціальностями) та вже реалізували освітню програму «OpenWord», у рамках якого викладачі стажуватимуться у США, переймаючи досвід американських коледжів. Також ми вже заключили договір про співпрацю із Київським національним університетом технологій та дизайну щодо спільної підготовки висококваліфікованих фахівців, – повідомила Наталя Кузнецова.

юнат2Варто зазначити, що найбільш затребуваними професіями в Черкаському бізнес-коледжі є спеціальності за напрямком підготовки “Комп’ютерна інженерія”, “Економіка підприємства”, “Облік та аудит” і “Маркетинг”.

А в Черкаському кооперативному економіко-правовому коледжі наразі проходить реорганізація закладу. Коледж буде з 1 вересня структурним підрозділом Полтавського університету економіки і торгівлі.

– Найпопулярнішою спеціальністю у нас роками залишається  правознавство – найбільший попит на нього прогнозуємо і на цей рік. На других позиціях – бухгалтерський облік, товарознавство та комерційна діяльність, виробництво харчової продукції та ресторанне обслуговування. І нинішня вступна кампанія є сприятливою, адже студенти мають вибір, вступаючи в різні університети на різні спеціальності, – зазначила завідуюча денним відділенням Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу Ніна Педько.

юнат3

Черкаські освітяти вже прогнозують, які черкаські Вищі навчальні заклади користуватимуться попитом в абітурієнтів. Це – Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини та Черкаський державний технологічний університет.