Черкаські ВИШі на порозі реформ

в Новини, Освіта і наука

Нинішня система закладів вищої освіти на Черкащині потребує змін. Бо затратна й неефективна. Про це йшлося під час зустрічі міністра освіти й науки України Сергія Квіта з колективом і студентами Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. У ній взяв участь і голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко.

Натепер в області працює 31 заклад системи вищої освіти. Проте навіть жоден університет не дотягує до рівня середнього європейського, де навчають щонайменше 10 тис. студентів. Аби утриматися на ринку, зауважує очільник області, в освітніх закладах здебільшого готують економістів, правників, менеджерів тощо.

– Кафедри через це неспроможні якісно здійснювати навчальний процес, маємо перенасичення ринку праці, – продовжує Юрій Ткаченко. – Висновок один: треба формувати таку мережу закладів вищої освіти, яка б відповідала вимогам нового закону, європейським нормам, економіці нашої області та запитам абітурієнтів. І звернути особливу увагу на якість надання освітніх послуг. На жаль, у нас досі ВИШі випускають переважно теоретиків. Це можу сказати і як колишній підприємець. На зустрічі з черкаськими айтішниками, приміром, довідався, що їхня приватна школа дає куди кращі знання, ніж місцеві ВИШі. І їхні випускники запитаніші на ринку праці. Як мені розповіли представники наших ІТ-компаній, вони готові ділитися своїми знаннями і зі студентами, і з викладачами. Однак наштовхнулися на опір. Чому? Передовсім, викладачі не мають стимулу для підвищення свого рівня.

Загалом в Україні невдовзі планують закрити кілька десятків ВНЗ і філій. За словами міністра освіти й науки, можливе також об’єднання на зразок західних ВИШів.

– Як університети можуть надавати якісну освіту, якщо мають по 120 студентів, – наголошує Сергій Квіт. – Як вони працюють? Більшість не може й відповісти на це питання, бо там немає навчального процесу або ж він напівфіктивний. Акредитаційна комісія України вже проаналізувала частину навчальних закладів. Уряд зі свого боку надав дозвіл на перевірки. Зараз вони тривають.

Студентів ВИШів, що потраплять під ліквідацію, переведуть до інших. А про працевлаштування викладачів міністр Квіт теж пообіцяв подбати.

Сайт Черкаської ОДа