Черкаські водоканалівці переймали досвід в Угорщині

Черкаські водоканалівці переймали досвід в Угорщині
в Новини

Асоціація “Укрводоканалекологія” та керівники провідних обласних та районних водоканалів України відгукнулися на запрошення Угорської Водної Асоціації та ТОВ “Грундфос Україна” з 4 по 7 жовтня відвідати Угорщину. Згідно з  програмою відвідування було проведено низку зустрічей та заходів, в якій взяли участь і черкаські водоканалівці.

Делегація ознайомилась з системою водовідведення міста Будапешт, відвідала очисні споруди в Південному Пешті, які збирають та обробляють стоки з третьої частини  території столиці – а це близько 700 000 жителів. Відповідно до усіх дійсних європейських норм стоки потрапляють в річку Дунай без жодної небезпеки для навколишнього середовища, а залишки після очищення стоків, використовують для виробництва біогазу. На одній з проміжних ділянок технології очищення стічних вод побудовано теплиці з рослинами, завдяки яким знижується вміст фосфатів у обробленій воді. Ця ідея захопила учасників та здалася цілком реальною для практичного втілення на підприємствах України. Сучасне обладнання, ефективні технології та європейські інвестиції дозволяють угорцям швидко рухатись до найвищих європейських стандартів у водовідведенні та покращенні якості стоків.

Наступною зупинкою була станція перекачування стічних вод Ferencváros, яку було побудовано близько 100 років тому. Сюди поступають дощові стоки з 200 насосних станцій, розташованих по місту. З відмітки -8м стоки піднімаються осьовими насосами GRUNDFOS KPL та самопливом потрапляють в нижню частину річки Дунай. Каналізаційні стоки зі станції перекачуються на очисні споруди. Також, гості відвідали музей насосного обладнання угорського виробника Ganz, яке після зняття з експлуатації в 2009 році перетворилося на історичні експонати. Музей розташовано в машинному залі безпосередньо на насосній станції. Насоси з електричними та дизельними двигунами працювали для відкачки стічних вод більше 70 років. Сьогодні це обладнання вже історія, яку угорці дбайливо зберігають та якою пишаються. Книга відгуків відвідувачів музею поповнилася позитивними враженнями і українських гостей.

Після ознайомлення з насосним обладнанням виробництва початку ХХ сторіччя наступною зупинкою були два надсучасні заводи, де виробляється насосне обладнання датського концерну GRUNDFOS. На заводі GMH4, який було відкрито в 2009 році, на площі 24 000 м2 виробляється потужне насосне обладнання серій S (каналізація), HS, NK, NB, TP (водопостачання) під замовлення. Гості звернули увагу на високу культуру виробництва, чистоту на всіх ділянках процесу зборки та обов’язкове тестування кожного насосу

Наступного дня делегація відвідала водоканал міста Кечкемет, директором якого є президент Угорської Водної Асоціації. На зустрічі обговорювались питання співпраці та підписання меморандуму з Асоціацією «Укрводоканалекологія», можливість спільних проектів та велись дискусії щодо впливу держави на формування тарифної політики. Президент «Укрводоканалекологія» Юрій Іванович Жерліцин запросив свого угорського колегу відвідати XI Міжнародну науково-практичну конференцію в м. Яремче в 2016 р. Зустріч пройшла в дружній атмосфері та поклала початок для подальшої співпраці.

6 жовтня гості відвідали насосну станцію на озері Балатон, завдяки якій можливе пониження рівня ґрунтових вод, тим самим – забезпечення прийнятних умов для ведення сільського господарства на навколишніх землях. В тендері на визначення Генпідрядника для виконання робіт з реконструкції насосної станції переможцем було визнано угорське відділення компанії GRUNDFOS, яке повністю розробило технічне рішення, в короткі терміни виконало будівельні роботи, постачання та монтування насосного обладнання, автоматики, арматури та комплектуючих. Сьогодні ця станція також слугує захистом населення навколишніх територій від повеней. Система штучних каналів дозволяє уникнути збільшення рівня підземних вод, а насосна станція з головного каналу відкачує воду в озеро.

Поїздка також була насичена культурною програмою, в ході якої вдалося ознайомитися з історією міста Будапешт, визначними пам’ятками та місцевими традиціями, спробувати угорську кухню. Новими знаннями, гарними враженнями та емоціями гості поділилися один з одним під час чудової прогулянки на яхті озером Балатон.

 Сайт КП “Черкасиводоканал”.

Реклама