Від одягу до техніки: як черкаські волонтери допомагають пораненим військовим у лікарнях

Сьогодні волонтери в Україні – це люди, які не тільки допомагають військовим, а й надійно «тримають» тил у більш спокійних регіонах країни. Один із головних напрямів у цьому – реабілітація поранених бійців. Журналісти видання «ВиЧЕрпно» на власні очі побачили важливість роботи волонтерів ГО «Небайдужі Черкаси», які опікуються пораненими військовослужбовцями в лікарнях.
 
 
Ми поспілкувалися з військовим, який тривалий час після серйозного поранення перебував у полоні й тепер проходить лікування в Черкасах, поговорили з бійцем, який прямо з лікарняного ліжка поїхав на фронт та послухали лікарів, які щоденно рятують життя нашим Героям. Але про все це – далі в матеріалі.

Допомога лікарні

Волонтери зустріли наших журналістів біля входу в одну з лікарень Черкас. Сьогодні, як і завжди, вони тут із візочком допомоги: це і речі, і їжа, і засоби гігієни, талісмани і навіть шкарпетки, зв’язані власними руками.

У лікарні їх уже давно всі знають і зустрічають із посмішкою, адже окрім допомоги пораненим бійцям, велику підтримку від волонтерів отримала й сама лікарня.

 

 

У відділенні нейрохірургії з нами поспілкувався один із лікарів Станіслав Новіков.

– У лікарні є хлопці з дуже складними пораненнями, крім цього, багато наших пацієнтів із інших міст. Вони не мають тут родичів. Саме тому допомога волонтерів – безцінна. Вони придбали для лікарні холодильник, пральну машину, електрочайники, – розповів медик.

Проте почалося все з бойлера. Звична кожному з нас річ, яка є вдома майже у всіх. Але от захисники країни в лікарні на початку війни були позбавлені й цього.

– Коли на початку війни в лікарню хлопців привозили з передової, гарячої води в медзакладі не було. Тому перше питання, яке стало перед нами, – це бойлери. У відділення, яким ми опікуємося, ми закупили й поставили ці бойлери, – поділилася спогадами голова ГО «Небайдужі Черкаси» Ольга Коляда.

Окрім цього, волонтери закупили в лікарню мікрохвильовки, чайники в кожну палату та пральні машини. Останні, за словами голови ГО, були надзвичайно важливим надбанням.

– Родичів біля хлопців здебільшого немає. Військові потрапляють сюди з усієї України. Ніхто не може прийти й банально випрати їм речі, – говорить Ольга Коляда.

 

 

Цим волонтери не обмежились і ще влітку допомогли лікарні з оснащенням двох реабілітаційних кабінетів для військовослужбовців. Серед основних покупок були: орбітрек, велосипеди, доріжки, валіки й т.п.

– Волонтери привезли нам майже все устаткування, бо у нас не було взагалі нічого. Тепер цим усім користуються військові, – говорить спеціаліст фізіотерапевтичного відділення Володимир Половинка.

Військові

У своїй палаті військові зустріли нас історіями, посмішками й жартами. Хлопці потрапили сюди з різних куточків країни й із зовсім різними пораненнями. Хтось отримав легкі травми й після реабілітації повернеться захищати країну, а хтось, втративши кінцівку, тепер допомагатиме тримати тил тут, у регіонах, які не охоплені бойовими діями.

Говорити на камеру військові соромляться, але у приватних розмовах постійно дякують волонтерам і розповідають фронтові історії, які зі зрозумілих причин переповідати ми не можемо.

На стінах у палаті бійців всюди висять дитячі малюнки, прапори й українська символіка. А на стільцях, поруч із ліжками, бережно складена військова форма, яка чекає свого часу.

Своєю історією із нашими журналістами поділився військовослужбовець із неофіційним позивним «Східняк». У черкаській лікарні чоловік із серпня, а до того були служба в ТРО Маріуполя, поранення, полон і повернення на рідну землю.

– Взагалі наша тероборона з Маріуполя, там, на комбінаті, я й отримав поранення внаслідок вибуху, нога не витримала. Потім півтора місяці пробув у полоні, – ділиться військовослужбовець.

На День Конституції, як згадує «Східняк», його й інших військових звільнили з полону, у якому він перебував із травня.

Реабілітацію військовий проходив і в Запоріжжі, і на Полтавщині, і в Дніпрі, а лише потім потрапив до Черкас, де йому повністю «переробляли» ногу.

– Нога зрослася неправильно, тому потрібно було складати її заново. У полоні лікування не було зовсім, навіть гіпс не наклали. Із важкими пораненнями просто лежали в палаті, – згадує військовий.

У Черкасах чоловіку зробили операцію й тепер він проходить реабілітацію.

Із волонтерами ГО «Небайдужі Черкаси» військовий знайомий уже не перший місяць і дуже вдячний їм за підтримку.

– Перш за все, нам цінна увага. Вони огорнули нас піклуванням і допомогою, – говорить “Східняк”.

 

Військовим волонтери допомагають продуктами, смаколиками, одягом, засобами гігієни та іншими необхідними речами. Із цим у лікарні – не завжди просто.

– Завдяки волонтерам наші військові одягнуті й не голодні. Якщо ліків і ресурсів для допомоги військовим у лікарні вистачає, то от одяг і їжа – завжди актуальна потреба. І тут без допомоги волонтерів було б важко, але спільними зусиллями справляємось – зазначив лікар-хірург Ярослав Кучеренко.

Ще один військовослужбовець ЗСУ, який проходить реабілітацію у черкаській лікарні, уже завтра знову поїде на фронт. Свій позивний чоловік не називає, а обличчя на камеру не показує. Проте із задоволенням розповів про черкаських волонтерів, які часто навідуються до лікарні.

Чоловік перебуває у медзакладі трохи більше місяця. Після лікування він проходив комісію на придатність до військової служби й уже готовий знову стати на захист країни.

На наше запитання, чим допомагають волонтери військовим у лікарні, чоловік впевнено сказав, що всім.

– В основному це речі. Те, що нам максимально необхідно. Також зубні щітки, рушники й засоби гігієни, – розповів військовий. – Та і від лікарні гарні враження. Мені доводилося бути й у інших лікарнях, трохи ближче до Донецька, то Черкаси – це просто супер.

Волонтери намагаються надавати й юридичну допомогу військовим. У ГО «Небайдужі Черкаси» є юристка, яка безкоштовно консультує наших бійців та їх родини у разі потребі. Мова може йти й про відновлення банківських карток та якихось документів, а також про інші питання, пов’язані з військовою службою.

– Звичайно, нам би хотілося вийти на більш високий рівень і отримати допомогу спонсорів, щоб ми були в змозі оплачувати юриста й у разі потреби вести справи військових у суді, – коментує голова організації.

Про організацію

 

 

Голова ГО «Небайдужі Черкаси» Ольга Коляда знає про потреби військових у лікарні, імовірно, як ніхто інший. До війни жінка не один рік працювала медичною сестрою в реанімації.

– У перші дні війни я працювала медичною сестрою в медичному центрі. І перші хворі військові, які з’являлись у нашому місті, – це саме ковідні пацієнти. Із такою хворобою вони були повністю ізольовані й не мали можливості навіть вийти в магазин, – розповідає пані Ольга.

Усі необхідні речі, на кшталт змінного одягу, засобів особистої гігієни та додаткового харчування медичний персонал лікарні брав на свої плечі.

– Тоді ми зрозуміли, що самотужки таку кількість потреб ми не можемо осягнути. Я звернулася за допомогою до своїх друзів і знайомих. Мені декілька разів допомогли. Так я зрозуміла, що потрібно зробити невеличку групу, де публікуватиму потреби й охочі допомагатимуть. Так усе й почалося, – згадує голова ГО.

Згодом у медзакладах міста збільшилася кількість військових. До Черкас почали прибувати бійці з пораненнями й потреба у суттєвій допомозі зросла. Тоді спільнота пані Ольги почала збільшуватися й уже влітку її офіційно оформили.

Усі волонтери – це ті, які ще з самого початку приєдналися до спільноти і зараз максимально допомагають військовим. Але наразі об’єм роботи збільшується, адже ще дві лікарні звернулись до ГО із проханням про підтримку. Тому потреба в «зайвих руках» доволі актуальна. Голова ГО запрошує небайдужих долучитися до справи.

Потрібна допомога

 

 

– В одній із лікарень, які до нас звернулися, дуже плачевна ситуація. Тому нам дуже хочеться долучити до спільноти людей, яким небайдуже на «тяжких» і поранених хлопців, – говорить Коляда.

Перш за все волонтерам потрібен одяг, який вони зможуть передати військовим у лікарні. Це має бути щось зручне (футболки, штани, фліски, труси, шкарпетки, капці). Серед інших важливих потреб також махрові рушники й засоби особистої гігієни.

Усі небайдужі можуть приносити допомогу військовим щоденно у штаб волонтерів. Це все приймають із 15:00 до 18:00 за адресою: 

Також допомогти можна фінансово – 4149 4998 0650 3445 (Коляда Ольга Володимирівна).

Авторка матеріалу - Наталія Напорко

Оператор - Володимир Осауленко